30 lipca 2019 Udostępnij

Stylowe lampy zewnętrzne - stwórz ciekawy klimat w swoim ogrodzie!

W letnich miesiącach dużo czasu spędzamy w ogrodzie i na tarasie. Temperatura pozwala na to, by przesiadywać na zewnątrz do późnych godzin nocnych. Aby móc wieczorami korzystać z dobrodziejstw świeżego powietrza, musimy jednak zainstalować system oświetlenia. Nie musi być on skomplikowany - przeważnie wystarczy kilka sprytnie usytuowanych lamp, by zapewnić widoczność. Jak umiejętnie wykorzystać lampy ogrodowe do stworzenia atmosfery właściwej dla letniego relaksu?

Odpowiednie ustawienie źródeł światła (i nie tylko)

Przy planowaniu ustawienia lamp warto wykonać eksperymenty i testy. Możemy do nich wykorzystać latarki lub inne przenośne urządzenia emitujące światło. W ogrodzie mamy szansę wykazać się jeszcze większą fantazją, niż gdy planujemy oświetlenie mieszkania. Duże możliwości aranżacyjne daje zróżnicowanie kolorystyki światła. Na rynku dostępne są żarówki LED w całej palecie barw. W projektowaniu pomoże nam więc z pewnością wiedza o sztuce łączenia odcieni. Jeśli w naszym ogrodzie znajduje się niewielki zbiornik wodny, tak zwane “oczko”, możemy wykorzystać ciekawe efekty związane ze światłem odbitym od jego tafli.

Funkcja dekoracyjna

Rolą lamp zewnętrznych tylko w małym stopniu jest zapewnienie widoczności pozwalającej na spędzanie czasu w ogrodzie. Zdecydowanie większe znaczenie mają tworzone przez nie wrażenia wizualne. Nie chodzi wyłącznie o refleksy oświetlenia, jego kolor i powstałą dzięki nim atmosferę. Również same źródła światła mogą być ozdobą. Lampy mogą posiadać fantazyjny kształt lub wręcz odwrotnie - podkreślać minimalizm znajdującej się na działce zabudowy.

Rodzaje lamp zewnętrznych

Elementy oświetlenia ogrodowego i tarasowego są zwykle wykonane z jednego z trzech materiałów: żeliwa, tworzywa sztucznego lub lekkiego aluminium. Przy utrzymanych w klasycznej stylistyce domach możemy z powodzeniem postawić wysoką, ciężką lampę masztowa. Jeśli jednak szukamy bardziej nowoczesnych rozwiązań, ciekawą propozycją są emitujące subtelne światło LED-owe sześciany, takie jak te dostępne na Elampki.pl. Najlepsze wrażenie robią zwykle szpalery z lamp zasilanych energią słoneczną. Warto jednak pamiętać o tym, że w ciągu dnia muszą one mieć możliwość naładowania baterii. Z tego powodu powinniśmy je wbić w ziemię w dość nasłonecznionych miejscach.

Oświetlenie ogrodu nie musi być wcale kosztowne. Jeśli wykorzystamy energooszczędne żarówki LED-owe, nie zauważymy znaczącego wzrostu rachunków za prąd. Projektowanie oświetlenia dla ogrodu z pewnością przyniesie wiele frajdy. A to dopiero dwa argumenty za tym, by zdecydować się na zakup lamp zewnętrznych!

 

Artykuł partnera

Komentarze (0)