25 marca 2016 Udostępnij

Jak stworzyć ponadczasową łazienkę?

Nowoczesna łazienka

Jeśli planujemy całkowitą zmianę aranżacji łazienki, musimy liczyć się z tym, że będzie się ona wiązała z działaniami nie tylko czasochłonnymi, ale i kosztownymi. Na szczęście, stosując się do kilku porad można urządzić te wnętrze w sposób, który będzie nas zachwycał przez lata. Bez względu na to, na jaki styl aranżacji się zdecydujemy, pamiętajmy o tym, jak ważne jest dopasowanie ceramiki, dbanie o przestrzeganie minimalnych odległości pomiędzy poszczególnymi elementami wyposażenia oraz wybór takich rozwiązań, które sprawią, że możliwe będzie regulowania funkcji łazienki zgodnie z potrzebami domowników. Warto też zastanowić się nad tym, czy rozwiązaniem rzeczywiście dobrym będzie zerwanie z propozycjami ponadczasowymi na rzecz sezonowych trendów i to nawet wówczas, gdy będą one wyjątkowo ciekawe. Jeśli zatem efekt aranżacji ma przetrwać przez lata, być może nie warto ulegać chwilowym fascynacjom?

Pomysł pierwszy – łazienka cała w bieli

Gdy mówimy o wnętrzach ponadczasowych, niemal natychmiast na myśl przychodzi nam wykorzystywanie w nich bieli. Kolor ten znajduje zastosowanie zwłaszcza w przypadku dość dużych elementów takich, jak choćby meble łazienkowe. Oczywiście, ciekawym pomysłem jest też zastosowanie kontrastu, dobrym rozwiązaniem jest więc między innymi wykorzystanie bieli mebli w połączeniu z chromowaną armaturą. Biel może być tez intrygującym tłem dla dodatków wyróżniających się właśnie dzięki ciekawym odcieniom. Co więcej, jasna kolorystyka sprawia, że pomieszczenie nabiera optycznej lekkości, co również staje się jego atutem. Wybierając biel warto stawiać na jakość zadając sobie pytanie o to, czy materiały, które wykorzystujemy w pewnym momencie nie stracą oczekiwanego przez nas odcienia. Jeśli skupiamy się na sanitariatach, dobrym pomysłem może się okazać szkliwiona ceramika sanitarna, jeśli zaś kupujemy meble, gwarancją bezpieczeństwa jest często ochronny lakier, którym są one pokrywane.

Pomysł drugi – styl minimalistyczny w łazience

Zwolennicy ponadczasowej elegancji coraz częściej skłaniają się ku minimalizmowi i nie można nie zgodzić się z tym, że mają powody, aby się nim zachwycać. Ten trend wnętrzarski już od lat cieszy się zresztą wyjątkową popularnością, eliminacja niepotrzebnych elementów sprawia bowiem, że pomieszczenie zyskuje na przestronności i sprawia, że korzystanie z niego wiąże się z większą wygodą. Poszukując rozwiązań sprawdzających się idealnie w minimalistycznej łazience warto zwrócić uwagę między innymi na armaturę podtynkową. Elementy przyłączeniowe są w jej przypadku poukrywane w ściennej wnęce, a tym samym widoczne jest jedynie to, co funkcjonalne i ozdobne. Armaturę podtynkową można docenić zwłaszcza w przypadku kabiny prysznicowej, jest ona bowiem znakomitym rozwiązaniem wówczas, gdy chcemy oszczędzić nieco miejsca. Minimalizmu można poszukiwać również przystępując do zakupu bidetu i miski sedesowej, ciekawym rozwiązaniem są bowiem propozycje podwieszane, które montuje się z zastosowanie stelaża podtynkowego. Również meble mogą być wiszącymi słupkami, mamy wówczas bowiem wrażenie spójności kompozycyjnej pomieszczenia. Oczywiście, minimalizm w łazience to również odpowiednia kolorystyka w tym zwłaszcza biel i odcienie szarości. 

Pomysł trzeci – łazienka w stylu retro 

Łazienka w stylu retro

Jeśli poszukujemy stylu, który da nam pewność, że jego popularność nie przeminie wraz z upływem kolejnych sezonów, rozwiązaniem szczególnie intrygującym może się okazać łazienka w styli retro. Tu w cenie są nie tylko oryginalne zdobienia, ale również dbałość o detale. Samo znalezienie rozwiązań, które będą odpowiadały potrzebom takiego wnętrza nie jest dziś trudne, stylizowana armatura cieszy się bowiem ogromną popularnością. Ciekawie prezentują się wanny podłogowe wyposażone w rączkę natrysku oraz dekoracyjne uchwyty łazienkowych baterii. Są to rozwiązania przenoszące nas do czasów minionych, choć tak funkcjonalne, jak oczekujemy tego od propozycji nam współczesnych. Jeśli nasza łazienka ma odpowiednio duży rozmiar, możemy w niej umieścić również ozdobną toaletę – przedmiot marzeń tysięcy kobiet. 

Pomysł czwarty – styl skandynawski w łazience 

Styl skandynawski nie narodził się przez przypadek, często dopatrujemy się w nim bowiem odpowiedzi na niełatwe przecież warunki, z którymi muszą się zmagać mieszkańcy północy Europy. Tu podstawowym problemem jest ograniczony dostęp do światła słonecznego, a sposobem na jego rozwiązanie staje się nacisk kładziony na przestrzeń i jasność wnętrz. Styl skandynawski to również naturalne materiały i proste formy – odniesienie do świata natury. Łazienka utrzymana w takim stylu charakteryzuje się zarówno oszczędną estetyką, jak i wysokim stopniem funkcjonalności. Ciekawym rozwiązaniem może być między innymi zastosowanie armatury chromowanej.

Pomysł piąty – łazienka inspirowana przez naturę 

Osoby, które zapoznały się już ze stylem skandynawskim i odkryły, że mogą uchodzić za jego zwolenników, często stawiają również na stosowane w łazienkowych wnętrzach inspiracje przyrodą. Ten styl jest zdominowany przez wykonane z drewna meble, które sprawdzają się znakomicie w otoczeniu betonowych ścian i kamiennego gresu. Poszukując odcieni do takiego wnętrza najlepszym rozwiązaniem jest zaufanie barwom ziemi, a więc brązom, zieleniom i odcieniom szarości. To znakomite tło, które sprawdzi się znakomicie tak w towarzystwie wiklinowego kosza, jak i krzesła wykonanego z rattanu. Jeśli myślimy o łazience inspirowanej naturą, możemy pozwolić sobie również na obecność w takim pomieszczeniu roślinności.

Komentarze (0)