21 marca 2016 Udostępnij

Przegląd pomysłów na niebanalne tapety

Kolorowa tapeta

O tapetach mówi się nie tylko jako o wygodnym rozwiązaniu wnętrzarskim, ale i jako o elemencie ozdobnym, który ciągle pozostaje w modzie. Okazuje się przy tym, że w zależności od tego, na jaki wzór się zdecydujemy, możemy uzyskać aranżacje w istotny sposób różniące się między sobą. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby wybrać tapety zarówno do pomieszczenia utrzymanego w stylu rustykalnym, jak i takiego, które jest awangardowe. Co więcej, tapety nie muszą wcale zdobić każdej ściany w pomieszczeniu. Bez problemu można umieścić je tylko na jednej z nich, a nawet – jedynie na fragmencie ściany. Tylko i wyłącznie od nas zależy też sam sposób jej wykorzystania. Czas zatem przyjrzeć się tym wzorom, które cieszą się największą popularnością.

W świecie tapet gładkich i strukturalnych

Poszukując modnych wzorów tapet nie można nie zwrócić uwagi na to, że dziś w sprzedaży dominuje przede wszystkim wyrazistość. Stawia się zatem przede wszystkim na tapety geometryczne i graficzne, które nie tylko przyciągają wzrok, ale również samą swoją obecnością przekonują nas o tym, że nie są rozwiązaniami przypadkowymi. Co ważne, można liczyć również na typową dla nich umiejętność tworzenia w każdym z wnętrz ciepłego klimatu. Wybór konkretnego rozwiązania warto uzależnić od tego, jaki styl w największym stopniu przypada nam do gustu. Jeśli jest to styl retro, do wyboru mamy wyjątkowo stylowe tapety w kwiaty, które doskonale komponują się między innymi z bogatymi w zdobienia meblami. Jeśli jesteśmy nieco bardziej odważni, z pewnością do gustu przypadną nam również tapety imitujące materiały budowlane takie, jak choćby kamień i cegła, choć w modzie są również motywy zwierzęce – na tyle uniwersalne, że powinny przypaść do gustu również entuzjastom nowoczesnych wnętrz.

Jeśli w odpowiedni sposób połączymy ze sobą konkretne odcienie, może się okazać, że na tapecie uda się nam uzyskać tak zwany efekt 3D. Modnym rozwiązaniem są też tapety strukturalne, które zagościły już jakiś czas temu we wnętrzach awangardowych. Wrażenie przestrzenności tapety można zresztą pogłębić, modne są bowiem rozwiązania, które charakteryzują się rzeczywistymi wypukłościami. Jednym z takich przykładów może być choćby tapeta, która imituje korę drzewa.

Decydując się na wybór konkretnej tapety wskazane jest zwrócenie uwagi na to, z jakiego materiału jest ona wykonana, w niektórych pomieszczeniach ma to bowiem decydujący wpływ na jej trwałość. Dobrym przykładem może być kuchnia i pokój dziecięcy, z całą pewnością bowiem nie są to miejsca, w których sprawdzą się tapety papierowe z niską odpornością na wilgoć. Jeśli więc szukamy tapet do pomieszczeń, w których kontakt tapety z wodą nie będzie rzadki, dobrze jest pomyśleć o włóknie szklanym i o winylu.

tapeta w pokoju dziecka

Fototapety i ich charakterystyka

Fototapety zwracają na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że mamy w ich przypadku do czynienia z rozwiązaniem nie tylko nowoczesnym, ale również wszechstronnym. Jeszcze nie tak dawno pojawiały się przede wszystkim w kuchniach i sypialniach, dziś jednak fototapety możemy spotkać również w łazienkach i salonach. Poszukując rozwiązań najtańszych najlepiej zacząć od fototapety wykonanej z papieru, należy jednak pamiętać o tym, że jest ona podatna tak na wilgoć, jak i na ścieranie. Nieco inne właściwości charakteryzują fototapetę lateksową. Jest to rozwiązanie, które można delikatnie czyścić z wykorzystaniem lekko zwilżonej szczoteczki, jest bowiem zdecydowanie grubsza niż jej papierowy odpowiednik. Również same zdjęcia prezentują się na niej znakomicie, są bowiem nie tylko żywe, ale i realistyczne. Sprawdza się zarówno w sypialni, jak i w salonie.

Poszukując fototapety o wysokiej jakości wydruku, odpornej nie tylko na wilgoć, ale i na tłuszcz, warto zainteresować się fototapetą winylową. Jeszcze innym rozwiązaniem o ciekawych możliwościach jest fototapeta z płótna naturalnego, ściana wygląda przy tym dzięki niej tak, jak typowy obraz olejny. Podczas wyboru wzoru fototapety kluczowe znaczenie powinien mieć zarówno nasz gust, jak i charakter pomieszczenia, w którym pojawić się ma tego typu rozwiązanie. Przykładowo, w kuchni modne są motywy związane z gotowaniem takie, jak choćby owoce i warzywa, sporą popularnością cieszy się jednak również natura reprezentowana przez kwiaty i liście. Tam, gdzie mamy do czynienia z nowoczesnymi, minimalistycznymi wnętrzami, dobrym pomysłem będą panoramy miast. Innym rozwiązaniem budzącym zainteresowanie coraz większej grupy odbiorców są fototapety, które obrazują kafle oraz cegłę. Łazienka to z kolei miejsce, w którym sprawdzają się zarówno krajobrazy, jak i modele florystyczne i wodne. W sypialni można zdecydować się na powiększone fotografie rodzinne, choć zawsze dobrym pomysłem jest też natura o relaksującym charakterze.

Tak wybór wzorów, jak i rodzajów tapet jest bardzo szeroki, dopasowanie ich do własnych potrzeb nie jest więc dużym wyzwaniem. Nie można jednak zapominać o tym, że nawet najpiękniejsza tapeta przestanie zachwycać w tym samym momencie, gdy pojawią się na niej wybrzuszenia lub uszkodzenia spowodowane przez wilgoć. Cena to ważne kryterium, również staranność wykonania jest jednak czynnikiem, który należy brać pod uwagę podczas wybierania tapety.

Komentarze (0)