Jak zaprojektować kuchnię z wyspą?
Dobrze zaprojektowana wyspa kuchenna, która jest wyposażona we wszystkie niezbędne urządzenia, pomoże Ci w przygotowywaniu posiłków i organizacji kuchni. Może ona służyć kilku celom w zależności od Twoich potrzeb. Przedstawiamy kilka wskazówek, jak zaprojektować funkcjonalną wyspę kuchenną.
Zalety kuchni z wyspą
Wyspa kuchenna to po prostu zestaw wolnostojących szafek przykrytych blatem. To miejsce, które zachęca do wspólnego gotowania. Wyspa jest otwarta z każdej strony i pozwala podzielić pracę między członków rodziny. Dzięki niej możemy gotować razem, nie będąc odizolowanym i ograniczonym do ściany.
Wyspa może służyć jako blat, stół kuchenny lub barek. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i możliwości. Przestrzeń pod blatem często jest wykorzystywana na szuflady lub dodatkowe półki, a na blacie wyspy często znajdują się urządzenia do zabudowy. Jest to świetne rozwiązanie, jeśli chcesz umieścić szereg szafek kuchennych w pobliżu okna. Można wtedy wyeliminować szafki ścienne, montując wyspę kuchenną z półkami i szafkami pod blatem.
Wyspa w kuchni - wielkość i miejsce
Wyspa kuchenna musi być odpowiedniej wielkości i mieć wystarczająco dużo miejsca wokół siebie, aby umożliwić komunikację. Mała, zamknięta w sobie wyspa kuchenna nie przejdzie tego testu. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w dużej kuchni (o powierzchni minimum 15-20 m2) lub w kuchni otwartej na jadalnię lub salon.
W takim przypadku wyspa często służy do wyznaczenia granicy między kuchnią a częścią dzienną. Idealna odległość między wyspą a rzędem szafek w kuchni to 120 cm. Dzięki temu osoby stojące przy wyspie kuchennej lub przy szafkach wiszących nie będą utrudniać komunikacji. Mogą też schylić się, by sięgnąć do półek i szuflad pod blatem. Wyspa powinna być umieszczona w odległości co najmniej 60 cm od ściany i urządzeń w kuchni. Bardziej komfortowa jest odległość 90cm. Pozwoli to na wygodne przejście, a także umożliwi bezkolizyjne otwarcie lodówki.
Wymiary wyspy kuchennej
Wielkość wyspy będzie zależała od tego, do czego będzie wykorzystywana. Planując wymiary blatu ze zlewem, weź pod uwagę jego długość. Dodaj dodatkowe 50 cm z boku, aby umieścić brudne lub umyte talerze. Na wyspie wraz ze zlewem zazwyczaj znajduje się zmywarka. Głębokość zlewu oznacza, że zmywarka musi być umieszczona pod blatem obok. Jest to dodatkowe 60 lub 45 cm miejsca na blacie, w zależności od szerokości. Blat wyspy powinien mieć co najmniej 100-120 cm długości (jeśli planujemy zamontować zmywarkę, wystarczy zlew jednokomorowy).
Jeśli planujemy zainstalować płytę grzewczą z boku wyspy, będziemy potrzebować około 30-40 cm. Ważne jest, aby tak zaplanować wymiary zabudowy, aby nie mieć płyty grzewczej przy krawędzi blatu po przeciwnej stronie wyspy. Dzięki temu unikniesz poparzenia osób stojących za płytą grzewczą lub przechodzących obok niej.
Kuchnia z wyspą - materiały
Do wykonania najprostszej wyspy wystarczą nogi i korpusy szafek. Wyspa będzie wtedy wąska, ale długa, jeśli zostaną ustawione obok siebie. Jeśli chcesz, aby była kwadratowa, umieść cztery szafki kuchenne obok siebie. Można również wybrać węższe szafki, aby uzyskać pożądane wymiary wyspy. W tym przypadku idealna będzie zabudowa wykorzystująca kosze typu cargo.
Blat wyspy może być wykonany z laminatu, drewna lub kamienia. Grubszy materiał z dwóch ostatnich blatów nada wyspie bardziej wyrazisty wygląd i podkreśli jej charakter. W szafkach możesz zaprojektować półki lub szuflady, a korpus pokryć dowolnym frontem. Pamiętaj, że styl Twojej wyspy powinien pasować do pozostałych mebli kuchennych. Nie zapomnij o estetycznym wykończeniu. Nóżki szafek tworzących wyspę mogą być przykryte cokołami uszczelnionymi masą uszczelniającą, co zapobiegnie dostawaniu się brudu lub wody pod zabudowę. Obrzeża na blatach laminowanych docinanych na wymiar powinny być dopasowane do koloru blatu.
AGD na wyspie kuchennej
Na wyspie kuchennej dobrze sprawdzają się urządzenia do zabudowy, takie jak zmywarki, niskie lodówki, kuchenki czy piekarniki. Należy również wziąć pod uwagę miejsce potrzebne na okap kuchenny, jeśli planujemy zamontować płytę grzewczą na wyspie. Wybór odpowiedniego modelu nie powinien być problemem. W ofercie można znaleźć szeroki wybór okapów mocowanych do sufitu przeznaczonych do kuchni z wyspą. Szerokość okapu musi być co najmniej taka jak szerokość płyty grzewczej.
Na wyspie kuchennej najlepiej sprawdzają się płyty ceramiczne i indukcyjne. Płyty grzewcze mają gładką, płaską powierzchnię, która jest łatwa w czyszczeniu. Jest to ważne, jeśli planujemy zamontować je na wyspie przylegającej do przestrzeni mieszkalnej. Płyty te są bezpieczniejsze w użyciu, ponieważ powierzchnia wokół ich pól grzewczych pozostaje chłodna. Energia elektryczna jest łatwiejsza do przetransportowania na wyspę i jest wygodniejsza niż gaz, który jest potrzebny do działania płyty gazowej.
Zobacz również
Komentarze (0)
Jak urządzić sypialnię w stylu skandynawskim?
VStyl skandynawski, znany ze swojej prostoty, funkcjonalności i bliskości natury, to idealny wybór dla osób pragnących stworzyć spokojną i przytulną sypialnię. W tym artykule podpowiemy, jak urządzić sypialnię w stylu skandynawskim, zwracając uwagę na kluczowe elementy tego stylu...
VTelewizory stają się coraz większe i bardziej zaawansowane technicznie, co sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na ich montaż na ścianie. Wybór odpowiedniego uchwytu do telewizora jest kluczowy, aby cieszyć się wygodnym i bezpiecznym użytkowaniem sprzętu. Czy zastanawiałeś...
VFryzjerstwo w Polsce to branża, która dynamicznie się rozwija, a klienci coraz bardziej wymagający. Dlatego właściwe wyposażenie zakładu fryzjerskiego odgrywa niezwykle ważną rolę w zapewnieniu wysokiej jakości usług i zadowolenia klienta. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się...
Zostaw komentarz