28 marca 2018 Udostępnij

Hantle – jaki rodzaj najlepszy? Jakie ćwiczenia wykonywać?

Jeśli ktoś planuje stworzyć w domu siłownię, choćby w wersji mini, powinien zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Gdy nie brakuje przestrzeni, można zakupić rowerek stacjonarny, orbitrek czy nawet bieżnię. Jednak nie trzeba inwestować w aż tak zaawansowane maszyny treningowe, aby móc realizować ćwiczenia i prowadzić aktywny tryb życia. Dobrym pomysłem jest nabycie funkcjonalnych i niewielkich rozmiarowo hantli. Co warto o nich wiedzieć?

Może się wydawać, że hantle to przyrządy do ćwiczeń typowo siłowych. Jeśli jednak zakupi się lżejsze produkty, mogą się stać także doskonałym sprzętem do ćwiczeń aerobowych, czyli wytrzymałościowych. Właśnie dzięki swojej wszechstronności hantle ciągle zyskują na popularności i obecnie są w każdym klubie fitness. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby hantle zakupić także do domu. Ich przechowywanie bez wątpienia nie sprawi problemu, gdyż można je schować np. w szafie czy pod łóżkiem i sięgać po nie jedynie w trakcie treningu.

Porównanie rodzajów hantli

Hantle mogą być wykonane z bardzo różnych materiałów. To właśnie przede wszystkim użyte tworzywo wpływa na to, czy dany produkt jest trwały i pozwoli na bezproblemową realizację ćwiczeń. Najbardziej popularne są dziś hantle żeliwne pokryte neoprenem, zwane po prostu hantlami neoprenowymi, przyjemne w dotyku i bardzo wytrzymałe. Inny rodzaj hantli to hantle winylowe, większe od neoprenowych, o okrągłych zakończeniach ze żłobieniami. W sklepach znaleźć można także hantle gumowe i hantle z uchwytem, który ma pomagać w ćwiczeniach, ale nie jest zbyt praktyczny, ponieważ szybko ulega zabrudzeniu.

Jakie powinny być dobre hantle?

Porządne hantle nie jest łatwo kupić. W sklepach nie brakuje bowiem kiepskiej jakości produktów, źle wyważonych, może i przyciągających atrakcyjną ceną, ale też szybko ulegających zniszczeniu. Warto sięgać po wyroby sprawdzonych producentów, np. Kettler czy Spokey, aby móc bez obaw prowadzić treningi, nawet te bardziej intensywne. O czym pamiętać, kupując hantle?

  1. Hantle powinny stabilnie stać na podłodze. W związku z tym warto nabywać hantle o nieregularnych zakończeniach, np. trójkątnych.
  2. Dobre hantle są pokryte antypoślizgowym materiałem. Dzięki temu nie ma możliwości, aby przyrząd wyślizgnął się z ręki podczas treningu.
  3. Wagę hantli najlepiej dobierać indywidualnie, np. wykonując przyrządem kilka ruchów w sklepie. Do ćwiczeń aerobowych poleca się lżejsze produkty, np. 1,5 kg. W ćwiczeniach siłowych przydadzą się hantle nawet o wadze 5 kg lub cięższe.

Ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia z hantlami to trening ogólnorozwojowy, dlatego tak bardzo polecany jest wszystkim osobom pragnącym wzmocnić ciało i wymodelować sylwetkę. Do najczęściej wykonywanych ćwiczeń z obciążeniem zaliczyć można np. wiosłowanie hantlem, wyciskanie hantla nad głowę, martwy ciąg z hantlami, wyciskanie francuskie, brzuszki z hantlami, przysiady z hantlami czy proste uginanie ramion z hantlami. Tego rodzaju trening zawsze wykonuje się w seriach, po kilka lub kilkanaście powtórzeń na jeden cykl.

Hantle to niepozorne przyrządy, które mogą efektywnie pomóc w zwiększeniu siły i wydolności organizmu. Warto posiadać je w domu, zwłaszcza że nie zabierają dużo miejsca, a do tego są tanie. Najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po hantle neoprenowe, o trójkątnych lub kwadratowych zakończeniach. Dobrze jest też posiadać na własność kilka hantli o odmiennej wadze, dzięki czemu będzie można wykonywać różnorodne ćwiczenia z hantlami. Jeżeli zastanawiasz się jakie hantle wybrać? Skorzystaj z podlinkowanego poradnika.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)