24 maja 2017 Udostępnij

Warto wyglądać: fototapeta widok przez okno

Często sami siebie strofujemy za wyglądanie przez okno. Przyłapujemy się na tym, że bezmyślnie robimy to w pracy, gdy powinniśmy zajmować się czymś pożytecznym, albo w domu, mimo iż czekają na nas tam liczne i niecierpiące zwłoki obowiązki. Patrzenie przez okno kojarzy się z bezczynnością, nudą, lenistwem i brakiem celu – i właśnie dlatego wydaje się niemal czymś w rodzaju uniwersalnego symbolu marnotrawienia czasu. Ale czy słusznie?

Przecież cenimy sobie okna z pięknym widokiem. Prawdopodobnie nikt nie powie „Miałem wspaniały dzień, a jego najlepszą częścią był moment, gdy przez dłuższą chwilę wyglądałem przez okno”, ale za to mieszkania z oknami wychodzącymi na jakiś atrakcyjny krajobraz mają wyższe ceny niż te, które nie mogą poszczycić się taką zaletą, a hotele, które oferują swoim gościom przysłowiowe już „pokoje z widokiem”, zazwyczaj wliczają sobie ten luksus do ceny noclegu. To jak to w końcu jest z tym patrzeniem przez okno?… Cóż, nie jesteśmy filozofami, ale jednego jesteśmy pewni: każde wnętrze znacznie zyska na dekoracji takiej jak fototapeta widok przez okno. Jak wybrać taką, która rzeczywiście stanie się substytutem dla prawdziwego okna z widokiem? Jak to zwykle z ozdobami bywa, jest na to więcej niż jeden sposób. Przygotowaliśmy dla Was kilka pomysłów na to, jak można to zrobić, by uzyskać niezwykle stylowy rezultat.

redro.pl/fototapety/tematy/przestrzenne/okna/

Nie było okna, jest okno: fototapety okna w ślepych pomieszczeniach

Czasem podczas projektowania domu lub mieszkania nie da się uniknąć umieszczenia tam jednego lub więcej ślepych – czyli pozbawionych okien – wnętrz. W blokach zazwyczaj jest to łazienka: można wręcz powiedzieć, że w budownictwie tego rodzaju łatwiej jest znaleźć łazienkę ślepą niż taką, w której jest okno. Z tego powodu właśnie łazienka często jest tym wnętrzem, w którym fototapety okna sprawdzą się najlepiej. Nie zastąpią, niestety, źródła naturalnego światła, ale za to staną się interesującym urozmaiceniem. Jeżeli jesteś jedną z tych osób, które uważają, że do łazienki najlepiej nadają się wzory marynistyczne czy w jakikolwiek inny sposób nawiązujące do wody, na pewno zachwyci Cię morska fototapeta widok przez okno z plażą i falami. Z taką dekoracją każdego dnia będziesz czuć się jak na wakacjach w luksusowym kurorcie! Jeśli masz obawy co do tego, czy tego rodzaju dekoracja dobrze zniesie łazienkowe warunki, nie martw się: materiały i technologie wykorzystane do jej stworzenia sprawiają, że jest ona odporna na wilgoć i wysoką temperaturę. Jeśli jednak planujesz zawiesić ją w miejscu, w którym narażona będzie na częste i mocne zachlapania (na przykład na ścianie przy wannie), dobrym pomysłem może okazać się zabezpieczenie jej taflą szkła albo pleksi.

fototapeta okno

Powiększające właściwości fototapety okna: jak je wykorzystać?

Naprawdę nie trzeba być dekoratorem wnętrz, żeby zauważyć, że pomieszczenia, w których jest okno, zawsze wydają się bardziej przestronne niż te, które są tego okna pozbawione, nawet jeśli ich powierzchnia jest co do centymetra taka sama. Nie ma w tym żadnej magii: po prostu okna, podobnie jak lustra czy dekoracje z trójwymiarowym efektem, sprawiają, że wnętrze postrzegane jest jako większe, niż jest w rzeczywistości. Im większe okno (albo lustro, albo fototapeta…), tym mocniejszy efekt! Jeżeli więc w twoim mieszkaniu jest jakieś pomieszczenie, któremu chciałbyś – tylko optycznie, niestety – dodać paru centymetrów, to możesz to zrobić, wykorzystując właśnie fototapetę z oknem. Jeżeli nie jest to ślepe wnętrze (jak łazienka, o której pisaliśmy wyżej), koniecznie zadbaj o to, aby wzór twojej fototapety okna znalazł się jak najdalej od prawdziwego okna, najlepiej na przeciwległej ścianie: w przeciwnym wypadku całość będzie wyglądać co najmniej dziwnie…

Okno oknu nierówne?

Choć wiemy, że bardzo trudno jest oprzeć się widokowi tak romantycznemu jak te, które możemy zobaczyć na fototapetach z oknami, to jednak musimy zaznaczyć, że nie każda tego rodzaju dekoracja będzie dobrze pasowała do każdego wnętrza. Przede wszystkim powinna zostać dobrana pod względem kolorystyki: brzydkie kontrasty albo, wprost przeciwnie, wzory zbyt grzecznie i schludnie dopasowane do pozostałych elementów aranżacji zaprzepaszczą intrygujący, przyciągający wzrok efekt, jaki moglibyśmy osiągnąć. Warto wziąć pod uwagę także rozmiar okna wyobrażonego na fototapecie: jeśli zależy nam na harmonijnym rezultacie, powinno ono być proporcjonalne wobec innych elementów wystroju.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)