10 kwietnia 2017 Udostępnij

Gdzie kupić oświetlenie do domu? Praktyczne porady

Światło nadaje wnętrzom wyjątkowego charakteru. To od jego rozmieszczenia i jakości zależy nastrój, komfort i zdolność do regeneracji organizmu po ciężkim dniu. Przy pomocy odpowiednio dobranych stref świetlnych i lamp można wyczarować w mieszkaniu wyjątkowy klimat. Podpowiemy więc, gdzie najlepiej szukać oświetlenia i jak je wybrać, by spełniło wszystkie wymagania.

Dlaczego oświetlenie jest tak ważne?

W szerokościach geograficznych, gdzie zima trwa przez kilka miesięcy, dobór odpowiedniego oświetlenia ma nie tylko znaczenie dla wystroju wnętrz, ale też samopoczucia i komfortu. Kiedy na zewnątrz szybko zapada zmrok, a w ciągu dnia słońce rzadko przebija się przez chmury, pojawia się naturalna potrzeba doświetlenia pomieszczeń. Ma to kluczowe znaczenie dla nastroju, ale też jakości pracy, bowiem zmęczony wzrok powoduje, że jesteśmy mniej wydajni. Z kolei, zbyt ostre światło może skutkować tym, że wyciszenie się i wypoczynek będzie utrudniony. Co więcej, przy pomocy lamp można też sprawić, że wnętrze zostanie optycznie powiększone, a jego dekoracyjne detale zostaną wyeksponowane. Nie ma więc wątpliwości, że rozplanowanie punktów świetlnych w domu to jeden z najważniejszych etapów remontu czy aranżacji.

Strefy do pracy i relaksu

Przed wyborem lamp i kinkietów należy zadbać o rozmieszczenie w mieszkaniu stref świetlnych. W każdym pomieszczeniu powinny one wyznaczyć miejsca o innym przeznaczeniu. Tak więc, w kuchni należy odpowiednio doświetlić blaty robocze, półwysep lub wyspę, powierzchnię pod szafkami i stół. Z kolei, w salonie, poza oświetleniem ogólnym, dobiera się też nastrojowe, które umieszcza się w okolicy kanapy i foteli, gdzie wieczorem można w spokoju się odprężyć, przeczytać książkę czy obejrzeć film. Taką rolę mogą pełnić dekoracyjne lampy stołowe lub kinkiety o delikatnym nasyceniu światła. Istotne jest także oświetlenie sypialni. Najczęściej wybiera się do niej ozdobny żyrandol lub punkty świetlne, wpuszczane w podwieszany sufit, a na szafkach przy łóżku ustawia się lampy nocne, które nadają wnętrzu przytulny charakter. Możliwe są też inne warianty np. z taśmami LED montowanymi za zagłówkiem czy eleganckimi lampami stojącymi. Możliwości są praktycznie nieograniczone, więc w pierwszej kolejności, warto dobrze przemyśleć jaki efekt chce się uzyskać.

Industrialne, rustykalne czy klasyczne?

Do wnętrz w stylu loftowym będą pasowały inne lampy, niż do klasycznych czy nowoczesnych. Trzeba pamiętać, że oświetlenie może być dopełnieniem aranżacji lub nawet grać w niej pierwsze skrzypce. Długi, ozdobny żyrandol w przestronnym salonie będzie stanowił punkt główny. Powinien więc być umieszczony nad stołem lub stolikiem kawowym. Nie bez znaczenia jest też kolor opraw oświetlenia – dekoracyjne np. miedziane lub chromowane, razem z dodatkami w tym samym kolorze będą tworzyły spójną i efektowną całość. Ważne jest też rozmieszczenie punktów świetlnych. Małe pomieszczenia mogą być przy ich pomocy powiększone, jeśli zostaną odpowiednio doświetlone np. kinkietami. W przypadku mniejszych wnętrz, warto też wybierać lekkie, ażurowe klosze i jasną barwę żarówek.

Żarówki LED czy halogeny?

To od ich mocy i koloru w dużej mierze będzie zależał efekt, jaki otrzymamy dzięki oświetleniu. Jedną z najnowocześniejszych technologii są żarówki LED, które cechują się wysoką energooszczędnością, trwałością i jasnymi promieniami świecenia. Obecnie ich cena jest już znacznie bardziej przystępna niż jeszcze kilka lat temu, więc zakup można potraktować jako inwestycję, która szybko zwróci się w rachunkach za prąd. Jeszcze tańsze w eksploatacji są lampy solarne, które z powodzeniem można stosować jako oświetlenie zewnętrzne. Do ich świecenia potrzebna jest jedynie energia słoneczna. W przypadku światła na zewnątrz domu, warto też zastanowić się nad lampami z czujnikami ruchu, które ułatwią np. otwieranie drzwi wieczorem czy doświetlą drogę do ogrodu bez konieczności używania włączników. Wszystkich typów oświetlenia, od lamp sufitowych, stołowych, żyrandoli, kinkietów, systemów szynowych, aż po oświetlenie zewnętrzne, warto szukać w sklepie internetowym Iluve.com. W jednym miejscu można bowiem dobrać lampy i żarówki do całego domu, dowolnie je ze sobą zestawić i porównać.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)