23 marca 2018 Udostępnij

O czym trzeba pamiętać, urządzając kuchnię?

Urządzasz kuchnię w nowym mieszkaniu lub domu? A może masz w planach remont już istniejącej? Jeśli tak, oto kilka kwestii, na które powinieneś zwrócić uwagę jeszcze przed rozpoczęciem prac. Dobór odpowiednich mebli oraz sprzętu AGD to klucz do tego, aby Twoja kuchnia nie tylko świetnie się prezentowała, ale przede wszystkim – była funkcjonalna.

Nowoczesna kuchnia to taka, w której przygotowywanie posiłków jest proste, szybkie i komfortowe. Aby tak było, musisz zatroszczyć się zarówno o właściwe ustawienie mebli i sprzętów, takich jak chłodziarko-zamrażarka, jak i o ich wysoką jakość. A oto szczegóły.

Optymalny układ zabudowy kuchennej, czyli jaki?

W kuchni na miarę XXI wieku najlepiej jest postawić na nowoczesną zabudowę, a więc meble wykonywane na wymiar. Jaki układ będzie najbardziej odpowiedni? To zależy przede wszystkim od wielkości kuchni, jak i układu samego pomieszczenia.

  • Jeżeli twoja kuchnia jest długa i wąska, najlepsza będzie zabudowa jednorzędowa – taka, w której wszystkie szafki, blaty oraz sprzęty AGD, w tym chłodziarko-zamrażarka, znajdą się po jednej stronie długiej ściany.
  • Jeśli kuchnia jest większa lub jej wnętrze jest oparte na planie kwadratu – dobrym pomysłem będzie zabudowa w kształcie litery L, która zapewni większe pole manewru przy rozmieszczaniu sprzętu. W dużych kuchniach możesz pomyśleć również o zabudowie w podkowę.

Istotne jest zachowanie odpowiednich odległości między kluczowymi sprzętami kuchennymi, a więc zlewem, kuchenką oraz lodówką. Optymalne będą wynosiły:

  • ok. 120-210 cm między lodówką a zlewozmywakiem,
  • ok. 120-210 cm między zlewozmywakiem a kuchenką (najlepiej, jeśli zlewozmywak będzie rozdzielał dwa pozostałe sprzęty),
  • oraz ok. 150-270 cm między lodówką a kuchenką.

Dlaczego to ważne? Ponieważ to z tych trzech urządzeń korzystasz w kuchni najczęściej, a co za tym idzie – muszą być zawsze pod ręką. Ułatwi ci to m.in. utrzymanie kuchni w czystości i usprawni wykonywanie prac.

Ergonomia przede wszystkim

Odpowiednie odległości między sprzętami to nie wszystko. Równie ważne jest ustalenie wysokości blatów kuchennych na odpowiednim poziomie. Nie mogą być ani zbyt nisko, ani zbyt wysoko, ponieważ zła pozycja sprawi, że nawet zwykłe krojenie mięsa na obiad stanie się niekomfortowe. Jak obliczyć odpowiednią odległość? Zmierz wysokość od swojego zgiętego łokcia do podłogi i odejmij od uzyskanej wartości 15 cm. To idealna wysokość blatu kuchennego. A co, jeżeli gotować będą dwie osoby, które znacznie różnią się wzrostem? Wówczas należy znaleźć „złoty środek”.

Myśląc o ergonomii, zwróć również uwagę na:

  • rozkład mebli – najlepiej, jeżeli zrezygnujesz z półek w szafkach dolnych i zastąpisz je szufladami – koniecznie z pełnym wysuwem i amortyzacją zamykania,
  • późniejsze rozmieszczenie sprzętów kuchennych – tak, aby te najczęściej używane były zawsze pod ręką.

Chłodziarko-zamrażarka, kuchenka, zmywarka… jakość ma znaczenie

Meble to nie jedyny element kuchennego wyposażenia, o jaki musisz zadbać. Równie istotne są urządzenia AGD, które trafią do kuchni. Zastanów się, czy:

  • wybrać sprzęt do zabudowy, czy wolnostojący – pierwsza opcja będzie dobra, jeśli chcesz stworzyć idealnie spójną aranżację przestrzeni, druga, jeśli zakładasz, że w przyszłości będziesz zmieniać rozmieszczenie sprzętów,
  • wybrać całą kuchenkę – z płytą grzejną i piekarnikiem, czy raczej rozdzielić oba te elementy, zyskując większy komfort gotowania.

Nie zapomnij również o okapie oraz zmywarce. A co z lodówką? Zastanów się dobrze przede wszystkim nad kwestią jej rozmiaru. Jeśli remontujesz kuchnię z myślą o potrzebach dużej rodziny, rozważ zakup modelu Side-by-Side, np. z oferty Liebherr. Dobrym pomysłem będą również te przeznaczone do zabudowy.

Idealna kuchnia to taka, w której czujesz się komfortowo, wykonując codzienne obowiązki. Zadbaj o to, by urządzić ją z myślą o własnych potrzebach, a nie tylko o najnowszych trendach.

 

Materiał zewnętrzny