18 sierpnia 2017 Udostępnij

Jak wybrać nawigację do samochodu?

Poruszanie się po nieznanym terenie wymaga pomocy z góry, a konkretnie od satelity, który dostarcza nam obraz tras, po których jeździmy. Ich prezentacją zajmuje się oczywiście nawigacja – jaki model wybrać, by zawsze dotrzeć do celu?

GPS to wynalazek, który przydaje się ogromnej rzeszy kierowców. Dzięki niemu możemy zaplanować dowolną trasę, a następnie słuchać poleceń nawigacji, która wskazuje nam, jak jechać i gdzie powinniśmy skręcić. Jest to o tyle wygodne, że obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo zróżnicowanych urządzeń, które gwarantują dostęp do wielu przydatnych funkcji.

Nawigacje samochodowe nie tylko posiadają komfortowe wyświetlacze, na których prezentowana jest cała trasa, ale również pozwalają na ominięcie korków i płatnych dróg, wskazują najlepsze warianty podróży czy chociażby gwarantują połączenie z Internetem. Oczywiście nie każda nawigacja okaże się przydatna – na rynku dostępne są bowiem również urządzenia wątpliwej jakości, które nie nadają się do niczego.

Wybieramy nawigację GPS

Wszystko to sprawia, że warto pokrótce przeanalizować najważniejsze parametry omawianych urządzeń i wskazać, które z nich okażą się najbardziej przydatne.

Mapy. Bez nich nie dotrzemy nigdzie. Koniecznie muszą być więc dokładnie i, co chyba najważniejsze, regularnie aktualizowane. Co nam bowiem po urządzeniu, które nie wprowadza nowych dróg i nie reaguje na obecną sytuację na jezdni? No właśnie. Dlatego decydując się na zakup nawigacji, powinniśmy sprawdzić 3 najważniejsze rzeczy – czy posiada ona wgrane mapy, a jeśli tak, to jakie (urządzenia mogą chociażby zawierać mapy Polski, Europy, a także całego świata), czy GPS pozwala na łatwe i sprawne dokupowanie kolejnych map, a także, jak często mapy są aktualizowane (im częściej, tym lepiej). Dzięki temu z łatwością możemy zadecydować, czy konkretne urządzenie okaże się przydatne czy też nie.

 

Ekran i interfejs. Te dwie kwestie mają bezpośredni wpływ na nasz komfort korzystania z urządzenia. Ekran powinien dysponować odpowiednią przekątną (najlepiej 4-5 cali lub więcej), obsługiwać odpowiednią rozdzielczość, która przekłada się na czytelność ekranu, a także gwarantować wystarczającą jasność i wykorzystanie trybu nocnego. Jeżeli decydujemy się na nawigacje z ekranem dotykowym, sprawdźmy czy dotyk jest tak czuły, jak powinien.

 

Jeżeli chodzi natomiast o interfejs, musi być on oczywiście intuicyjny. Warto decydować się na oprogramowanie w języku polskim, nawigacja powinna nam pozwalać również na dostosowanie wyświetlanych danych do naszych potrzeb. Mowa tu chociażby o funkcji przełączenia z widoku 2D na 3D czy chociażby ukazywania informacji o ruchu drogowym i alternatywnych trasach.

 

Dodatkowe informacje. Dobrej jakości nawigacja wskazuje nam również stacje paliw, bankomaty, hotele, sklepy i wiele innych przydatnych miejsc.

 

Dostępne złącza. Warto zakupić urządzenie pozwalające na podpięcie słuchawek. Należy również sprawdzić, w jaki sposób łączy się ono z komputerem – czy jest to złącze USB, microUSB czy może interfejs Bluetooth.

 

Pamięć. Mapy swoje ważą, dlatego jeśli zamierzamy rozszerzać swoja bibliotekę, powinniśmy dysponować urządzeniem o sporej pamięci wewnętrznej. Sporo nawigacji posiada również oddzielny slot na kartę pamięci.

 

Sposób montażu. Najczęściej są to uchwyty montowane na przedniej szybie lub desce rozdzielczej.

Co ważne, na rynku dostępne są nawigacje wyróżniające się bogatym zestawem funkcji dodatkowych. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby zakupić urządzenie z wbudowanym radiem, odtwarzaczem filmów i zdjęć czy chociażby gwarantujące dostęp do sieci Internet.

Często pojawiają się głosy, że zakupu nawigacji samochodowej jest nieopłacalny. Mapy wgrać można bowiem również na telefony komórkowe. Należy jednak pamiętać o tym, że nie rzadko gwarantują one dostęp do funkcji typowych dla nawigacji. Telefony często wymagają również ciągłego połączenia z Internetem – mapy offline mogą być bowiem niedokładne. Wszystko to sprawia, że warto zastanowić się nad zakupem odpowiedniej nawigacji.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)