8 maja 2018 Udostępnij

Zaprojektuj piękny ogród - jakie kwiaty do ogrodu wybrać?

Jeżeli posiada się przydomowy ogródek, czy też ogród warto go urządzić, gdyż stanowi on niewątpliwą ozdobę naszego terenu. Zakładanie ogrodu wiąże się z kosztami, które niejednokrotnie są dosyć wysokie, choć wystarczy kilka pomysłów i można urządzić go niemal za grosze. Oczywiście należy mieć ciekawy pomysł i wybrać odpowiednie kwiaty, gdyż żaden ogród nie będzie piękny i gustowny, jeżeli nie będą w nim zasadzone kwiaty.

Co powinno znajdować się w naszym ogrodzie

Ogród to przede wszystkim kwiaty i roślinność, oczywiście wiele osób sądzi, że sadzenie kwiatów, czy roślin może nastręczać problemy, a tak naprawdę nie jest to wcale trudne i nie trzeba nawet korzystać z porad wykwalifikowanych ogrodników. Zamiast designerskich mebli sprawdzą się klasyczne drewniane, bądź też ratanowe, jednak i tak największą ozdobą naszego ogrodu będą kwiaty. Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych można znaleźć szereg sztucznych kwiatów, które reklamowane są jako absolutne must have, dla osób, które nie mają czasu na sadzenie i pielęgnację. Wielu producentów zachwala plastikowe kwiaty, twierdząc, że wyglądają one, jak prawdziwe i niczym się nie różnią. Co absolutnie jest kłamstwem. Już na pierwszy rzut okaz widać różnicę, nie wspominając już o pięknym zapachu prawdziwych kwiatów, również żaden sztuczny materiał nie jest w stanie odwzorować tak bogatej kolorystyki, stąd jeżeli chce się mieć wspaniały i kolorowy ogród koniecznie należy wybrać prawdziwe rośliny.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kwiatów do ogrodu?

Planując sadzenie jakichkolwiek roślin należy przede wszystkim wziąć pod uwagę warunki i rodzaj gleby. Ulepszanie jej może być bardzo kosztowne i dlatego należy wybrać takie kwiaty, które sprawdzą się w trudniejszych i mniej korzystnych warunkach. Konieczny jest też odpowiedni nawóz. Oczywiście można zaoszczędzić i użyć kompostu. Tutaj warto więc założyć własny kompostownik. Wystarczy tylko  wykorzystać liście. Zatem zamiast je wyrzucać można je zgrabić i włożyć do worków perforowanych. Teraz pozostaje już tylko przechowywanie ich przez całą zimę i gotowe. W ten prosty sposób można bardzo szybko i tanim kosztem mieć własny nawóz.

donica Square

Donica technorattanowa SQUARE z Ogrodolandi

Jakie rośliny wybrać do ogrodu?

Oczywiście wszystko zależy od naszych preferencji, gustu, a także umiejętności. Jak wiadomo duże znaczenie ma także rodzaj gleby i warunki atmosferyczne. Dobrym wyborem są kwiaty wieloletnie, czyli po prostu byliny. Ich niewątpliwą zaletą jest stosunkowa trwałość, gdyż odpowiednio chronione i pielęgnowane wytrzymają w ogrodzie nawet kilka lat, a minimum dwa. Dostępne są online, jak i można je zakupić w szkółkach, czy sklepach ogrodniczych. Tutaj również koniecznie trzeba dobrać takie byliny, które będą dobrze się czuły w glebie, jaką posiadamy w ogródku. Ważny jest także dostęp do słońca, jak i cienia, a także półcienia, który oznacza, że nasłonecznienie występuje przez 6 godzin. Na ogół byliny preferują żyzne i wilgotne gleby, co oczywiście nie oznacza, że nie można znaleźć takich kwiatów, które będą czuły się komfortowo w suchej ziemi.

Jak sadzić byliny?

Jeżeli nie mamy specjalnego doświadczenia, warto wykonać wpierw plan nasadzeń. Pozwoli nam to uniknąć błędów, jak przesadzania. To także oszczędność czasu. Oczywiście warto również zdecydować się na większą ilość bylin, jednak nie powinna ona przekraczać 9 rodzajów. Kwiaty można sadzić niemal o każdej porze roku, oczywiście należy pominąć zimę, gdyż wtedy gleba jest zamarznięta i nasiona mogą zwyczajnie się nie przyjąć. Najczęściej jednak nasadza się je wiosną , dlatego, że przynosi to największe efekty. Oczywiście można je sadzić również latem, ale wtedy narażone są na szybkie więdnięcie i należy je podlewać, przy czym nie można się spóźnić i podlewanie musi być regularne, gdyż w innym przypadku roślina się nie przyjmie, bądź zwiędnie. Także jesień to dobry czas na sadzenie bylin, jednak tutaj koniecznie należy zaprzestać sadzenia na miesiąc przed planowanymi przymrozkami. Przy sadzeniu kwiatów należy zachować odstępy,  warto też pamiętać o dodaniu kompostu i nawozów mineralnych, a nasiona koniecznie należy jeszcze posypać żyzną ziemią. Trzeba także przygotować podłoże. Konieczne jest usunięcie chwastów, jak i kamieni, czy innych elementów.

rabata z kwiatami

Kwiaty wieloletnie- piękne i odporne

Jest wiele kwiatów, które są wieloletnie. Oczywiście tutaj należy zwrócić uwagę, czy poradzimy sobie z ich sadzeniem, a także pielęgnacją. Jeżeli jesteśmy początkujący powinniśmy wybrać byliny, które są łatwe w prowadzeniu. Warto zdecydować się na irysy. Mają one piękny kolor, to żywa barwa żółci. Ta odmiana jest mrozoodporna.  Nie wymagają one również specjalnej ochrony zimą i nie trzeba ich przykrywać. Irysy lubią podmokłe tereny, zatem można je sadzić nawet w pobliżu oczek wodnych. W przypadku dużego nasłonecznienia ich kwiaty są bardziej intensywne, natomiast w półcieniu kwitną zdecydowanie dłużej. Również dobrym wyborem jest Lilioworóżowa Macierzanka. Zapach i aromat, który wydziela doskonale przypomina tymianek. Ma niezdrewniałe pędy i można nią zastąpić trawę, tworząc piękny ogród w kolorze fioletowym.
Można również wybrać Kocimiętkę faassena, która odporna jest na suszę, zatem i łatwa w uprawie. Jej niewątpliwą zaletą po za wyglądem jest to, że odstrasza ona komary i muchy oraz bardzo długo kwitnie.

Jeżeli preferuje się oryginalność można wybrać Trytomę Groniastą , która inaczej nazywana jest płonącą pochodnią. Może ona osiągać, aż 160 cm wysokości.  Doskonale sprawdzi się do nasadzeń na trawniki, jak i w grupie roślin. Ta bylina lubi stanowisko słoneczne. Zimą należy ją odpowiednio zabezpieczyć. Najlepiej wybrać do tego suche liście i torf. Rudbekia owłosiona jest również bardzo imponująca. Nie tylko długo kwitnie, ale wyróżnia się pięknym ubarwieniem. Ma lancetowate liście i ciemnoczerwone kwiaty. Tutaj warto zauważyć, że jest także bardzo łatwa w uprawie i nie wymaga specjalnych warunków. Świetnie rośnie zarówno w słonecznym, jak i pół cienistym stanowisku. Nie trzeba jej także bardzo często podlewać. Doskonałą ozdobą ogródka będzie też Jeżonka Purpurowa, której uprawa jest też łatwa. Natomiast wymaga ona gleby żyznej i wilgotne. Warto ją sadzić jesienią, a zakwita latem następnego lata. Do małego ogrodu pasuje też sadziec plamisty. Ma on bardzo długi czas kwitnięcia, bo od lipca do września. Kwiaty są różowe. Jednak wymaga on bardzo żyznej gleby w odczynie zasadowym.

ogrodnik

Jeżeli gleba w naszym ogrodzie nie jest najlepszej jakości, a użyźnianie wiąże się z bardzo dużymi wydatkami, jak i dodatkową ilością pracy, zawsze można zdecydować się na goździka kropkowatego. Ma on drobne kwiaty w kolorze czerwonym. Jego czas kwitnięcia wynosi od czerwca do października . Jest to roślina całkowicie mrozoodporna, jak i nie wymaga specjalnej gleby.  Wystarczy ją tylko posadzić w miejscu bardzo słonecznym.

Zatem jeżeli chcemy mieć piękny ogródek, nie koniecznie powinniśmy wybierając tylko drogie meble, warto raczej zainwestować w rośliny. Nie są one drogie. Sprawdzą się byliny, które są wieloletnie. Jeżeli nie posiadamy doświadczenia najlepiej wybrać rośliny, które są łatwe w uprawie i nie wymagają bardzo żyznej gleby.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)