30 maja 2019 Udostępnij

Ogród w stylu angielskim. Jak dobrać do niego meble?

Ogrody w stylu angielskim charakteryzują się naturalnym i nieco romantycznym krajobrazem. Wypełniają je oczka wodne, tajemnicze zakątki, kręte, kamienne ścieżki i wielkie klomby niby to dziko rosnących kwiatów. Jakie meble ogrodowe mogą pasować do tego wszystkiego?

Jak powinien wyglądać ogród angielski?

Ogród angielski łączy w sobie fascynującą dzikość natury z elegancją i wyrafinowaną estetyką Brytyjczyków. Jego stylistyka nawiązuje do naturalnych parków i ogrodów krajobrazowych, więc z założenia wygląda tak, jakby nigdy nie dotknęła go ludzka ręka. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się chaotyczny i nieuporządkowany, to żaden obecny tam element nie jest dziełem przypadku. Starannie przycięte, wypielęgnowane trawniki i piętrowe, kwitnące rabaty doskonale kontrastują z dzikimi pnączami winorośli oraz krętymi alejkami.

Z założenia ogród angielski miał naśladować dziką przyrodę, więc dominuje w nim zieleń traw oraz naturalne kolory kwiatów. Bujną roślinność powinny przecinać fontanny oraz źródełka imitujące naturalne strumienie. W aranżacji ogrodów tego typu wykorzystywano także sztuczne ruiny, obeliski, kamienne donice i dzbany, które dodają całości romantyzmu. Wzdłuż krętych ścieżek mogą znaleźć się drewniane lub żeliwne ławki. Meble do ogrodu można usytuować także w cieniu drzew lub w zacisznych zakątkach porośniętych bluszczem. Pozwala to na większą swobodę i stwarza atmosferę prywatności oraz odizolowania od osób postronnych.

Ogród angielski – styl i geometria

Jak już wspomnieliśmy, ogród angielski może wydawać się dziki i nieuporządkowany, ale w rzeczywistości jego aranżacja podlega ścisłym zasadom. W wersji formalnej, czyli tej spotykanej w ogrodach nieopodal pałacyków, pożądana jest symetria, proste linie oraz kanciaste figury geometryczne. Z kolei wiejskie domki na obrzeżach miast lepiej komponują się ze swobodniejszymi, nieformalnymi kształtami. Ogrody tworzone są tam więc na planie kół i owali, a całość ma więcej lekkości i sentymentalnego uroku.

Meble do ogrodu w stylu angielskim

Meble ogrodowe to nieodłączny element aranżacji przestrzeni wokół domu. Chcąc stworzyć ogród w stylu angielskim, należy przyłożyć nieco większą wagę do wyboru odpowiednich sprzętów. Aby utrzymać spójność kompozycyjną i stworzyć sobie przytulny zakątek inspirowany ogrodami angielskimi, najlepiej wybrać lekkie i delikatne meble z metalu, wikliny lub technorattanu.

Doskonałym miejscem na stolik i kilka krzeseł będzie taras lub zaciszna altana. W klimat ogrodu w stylu angielskim doskonale wpisują się zwłaszcza białe krzesła metalowe, zdobione delikatnymi ażurami lub motywami roślinnymi. Alternatywą dla metalu jest klasyczna, naturalna wiklina lub biały technorattan. Oba tworzywa idealnie komponują się z angielskim krajobrazem ogrodu.

Jak urządzić ogród w stylu angielskim?

W ogrodach utrzymanych w stylu angielskim liczą się zwłaszcza detale. Obok drewnianych lub żeliwnych altan nie powinno zabraknąć kilku niby przypadkowych elementów, takich jak kamienne schodki czy niewielkie murki z kamieni albo cegieł w naturalnym kolorze. W małych ogrodach doskonale sprawdzają się także pergole ławkowe, po których mogą wić się kwitnące pnącza roślin. Warto pamiętać o romantycznym charakterze angielskiego ogrodu i umieścić w nim niewielkie oczko wodne lub fontannę.

Okolice drzwi frontowych to idealne miejsce dla ceramicznych donic z kwiatami lub ziołami. Ciekawym dodatkiem do ogrodu w stylu angielskim będą także żeliwne lampiony i latarenki rozmieszczone umiejętnie w sąsiedztwie mebli ogrodowych i zakątkach altan. Ogrodowe ławki i stoliki można ukryć również pośród roślin, za pnącą się winoroślą czy pod konarami drzew. Aby jeszcze bardziej podkreślić sielski klimat ogrodu anielskiego, warto rozpiąć hamak gdzieś w cieniu drzew. Dzieciom z kolei na pewno spodoba się ustawiona na trawniku huśtawka. Aranżacje tego typu zapewniają prywatność, niewymuszony kontakt z przyrodą oraz możliwość wypoczynku po ciężkim dniu.

 

Artykuł partnera

Komentarze (0)