19 lipca 2022 Udostępnij

Od czego rozpocząć projektowanie restauracji?

Aranżacja wnętrz w przypadku lokali gastronomicznych kieruje się swoimi zasadami. Ich bagatelizowanie może być brzemienne w skutkach. W jaki sposób zaprojektować restaurację, aby spełniała swoją funkcję i przyciągała uwagę klientów? Istnieje kilka czynników, na które trzeba zwrócić uwagę w trakcie kreślenia projektu. Najlepiej zlecić to zadanie fachowcom, ale w jaki sposób ich wyłowić? Jak znaleźć specjalistów w dziedzinie projektowania wnętrz i tym samym się nie naciąć? 

Projektowanie restauracji - podstawowe zasady

Podstawą każdego dobrego projektu restauracji jest wyznaczenie pomieszczeń dla kucharzy i zaplecza pracowniczego zgodnego z obowiązującymi wymogami prawnymi.  Ostatecznie we wspomnianych pomieszczeniach przyrządza się posiłki serwowane później klientom. W trakcie kreślenia projektu należy też skupić się na wyznaczeniu wyjść ewakuacyjnych i bezpiecznej przestrzeni, po której poruszać będą się kelnerzy wraz z klientami. Jedną z naczelnych zasad projektowania restauracji jest odpowiednie ustawiania stolików. Powinny one zapewniać intymność klientom oraz bezpieczne poruszanie się pracowników lokalu i klientów. Przyjęło się zakładać, iż standardowa odległość między nimi powinna wynosić około 150 cm. Bezpieczne korzystanie z lokalu wymaga również dobrego podejścia do elementów wykończenia wnętrz. Dobrze jest postawić na implementacje podłóg wykonanych z materiałów antypoślizgowych. 

Warto uzmysłowić sobie, że projektowanie restauracji opiera się na pewnych założeniach. Jedną z naczelnych zasad jest dbałość o rodzaj oświetlenia i nastrój. Oświetlenie dobierane jest z klucza dopasowania do konkretnego stylu. Jeśli właścicielowi lokalu odpowiada styl retro, to neonowe lampy będą w sam raz. Ponadto warto podświetlić schody i wyjścia ewakuacyjne. Lampy znajdujące się nad stolikami również wprowadzają dobrą atmosferę.

Co do zasady, każdy projekt aranżacji wnętrz lokali gastronomicznych poprzedzony być powinien ustaleniem, kim jest klient. Warto pomyśleć nad grupą docelową, ponieważ wpłynie to na odbiór restauracji i jej popularność. Jeśli przyjąć, że jest to restauracja nastawiona na rodziny z dziećmi, to wydzielenie kącika dla dzieci będzie dobrym pomysłem. Jeśli ma być to restauracja nastawiona na klientów spożywających tam biznes lunch, to taki kącik będzie wyglądał niepoważnie i popularności właścicielowi nie przyniesie. Projektowaniem restauracji można zająć się samemu, ale zaleca się skorzystać z pomocy specjalistów w zakresie aranżacji wnętrz. Pozostaje zadać pytanie, skąd ich wziąć? Warto skupić się odpowiedzi, ponieważ pomoże to w najważniejszym procesie, jakim jest ułożenie dobrego projektu.

Restauracja

Komu można zlecić zaprojektowanie restauracji?

Nie mając doświadczenia w układaniu projektu restauracji, warto zlecić to zadanie wykonawcom, którzy zrobią to za klienta. Kim są Ci fachowcy? To wyspecjalizowani w danym segmencie projektanci. Ci lepsi trochę kosztują, ale pieniądze przeznaczone w ich pracę zwrócą się z całą pewnością. Owi projektanci na ogół ogłaszają się jako freelancerzy bądź realizują swoje zadania w strukturach firm zajmujących się aranżacją wnętrz. Takie podmioty specjalizują się w układaniu projektów restauracji, firm cateringowych czy zakładów spożywczych. Zwrócą uwagę na kwestie, na które zleceniodawca nie zwróciłby zapewne uwagi, a które są obwarowane przepisami prawnymi. Przeanalizują również wymogi sanitarno-epidemiologiczne i uwzględnią konkretne rozwiązania w projekcie. Mówiąc wprost, warto postawić na zlecenie zaprojektowania lokalu gastronomicznego wyspecjalizowanym i doświadczonym projektantom takich wnętrz. Jak ich znaleźć?

Jak znaleźć projektantów, którzy spełnią oczekiwania?

Na rynku znaleźć można wielu projektantów wnętrz, w tym i takich, którzy specjalizują się w układaniu planów aranżacji lokali gastronomicznych. Niestety wśród nich mogą funkcjonować tacy, którzy zbyt wielkiego doświadczenia nie mają. Jak odsiać ziarno od plew? To akurat w dobie Internetu trudne nie jest. Wystarczy rozejrzeć się po różnych stronach uwzględniających opinię o danych firmach zajmujących się projektowaniem wnętrz. Na tej podstawie można już wyrobić sobie pewien ogląd sytuacji. Można również przeanalizować CV i portfolio konkretnych projektantów. Dostrzegając porządną listę referencji i projektów zrealizowanych z sukcesem, zyskać można pewność, że brany pod lupę specjalista spisze się na medal. Inną metodą wyszukiwania dobrych specjalistów jest zasięgnięcia języka u znajomych bądź rodziny. Niekiedy zdarza się, że ktoś z najbliższego otoczenia miał już styczność z jakimś projektantem wnętrz i może go spokojnie polecić. Wówczas grzechem byłoby nie skorzystać.

Komentarze (0)