26 lutego 2019 Udostępnij

Okna dachowe - jakie wybrać?

Jesteś w trakcie budowy domu od A do Z? A może chcesz zrobić gruntowny remont wraz z wymianą okien? Warto zastanowić się nad ich rodzajem. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Rodzaje okien dachowych

Najpopularniejsze są okna połaciowe, które możesz zamontować w dowolnym miejscu. Zapewniają one dobrą widoczność zarówno osobom, które stoją, jak i siedzą. Okna połaciowe montuje się pod różnym kątem nachylenia dachu, jednak trzeba pamiętać, że im mniejszy jest kąt, tym okno powinno być dłuższe. Okna połaciowe doświetlają poddasze w sposób naturalny. Mają także wpływ na ogólny design poddasza. Jeśli chcesz stworzyć wyjątkowo doświetlone i jasne wnętrze, wystarczy, że zamontujesz kilka okien połaciowych tuż obok siebie.

To spory koszt, jednak w ten sposób możesz zrobić tzw. dom z widokiem na niebo. Jeśli potrzebujesz pomocy finansowej do swoich zebranych oszczędności, może pomóc szybka gotówka. Kolejnym rodzajem są świetliki, czyli okna dachowe. Nie dostarczają tyle światła, co połaciowe, dlatego nie warto montować wyłącznie tego rodzaju na poddaszu. Na okna dachowe montuje się kopułę, która może mieć kształt kwadratowy, prostokątny lub okrągły. Świetliki są niewielkie i bardzo szczelne. To także rodzaj okien odporny na korozję.

Istnieją także tzw. lukarny. To nadbudówka i jednocześnie element dekoracyjny dachu. Najczęściej stosuje się lukarny w domach o klasycznej architektonice lub w budynkach zabytkowych. Okna są dość małe, więc pełnią funkcję dekoracyjną. Wykonanie lukarny w istniejącym budynku jest dość kosztowne, dlatego jeśli zależy Ci na takim elemencie dekoracyjnym, może przydać się szybka gotówka.

W jaki sposób otwierać okno?

Zanim zaprojektujesz poddasze i kupisz okna dachowe, weź pod uwagę sposób ich otwierania. Często stosuje się okna dachowe obrotowe, co pozwala na otwieranie ich wokół osi obrotu. Dużym plusem takiego rozwiązania jest możliwość umycia szyb od zewnątrz. Drugim popularnym rodzajem są okna uchylno-obrotowe, które dodatkowo można uchylać. Istnieją także tzw. okna dachowe rozwierne, które najczęściej służą do wyjścia na dach dla kominiarza.

Weź pod uwagę taki rodzaj okien, który będzie otwierać się bez przeszkód. Klamka powinna być zamontowana w dolnej części, aby móc komfortowo otworzyć okno.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Podczas doboru idealnych okien dachowych, weź pod uwagę materiał, z jakiego są wykonane. Najczęściej na poddaszu montuje się okna drewniane lub PCW. Pierwszy rodzaj jest niezwykle odporny na zmiany temperatur czy wiatr. Plastikowe okna sprawdzą się w miejscach szczególnie narażonych na wilgoć, czyli w łazienkach czy kuchni. na poddaszu, warto zamontować okna wyżej. Dolna krawędź powinna znajdować się około 120 centymetrów od podłogi.

Okna dachowe możesz dodatkowo urozmaicić systemem obsługiwania pilotem lub czujnikami, które reagują na wiatr lub deszcz. Automatycznie zamkną się po zmianie pogody. Takie urozmaicenia to dodatkowy koszt, ale szybka pożyczka może pomóc wprowadzić funkcjonalne i komfortowe rozwiązania do Twojego domu.

Zamiast tradycyjnych okien dachowych, możesz także zbudować balkon składający się z górnym otwieranym skrzydłem oraz dolnym oknem bez możliwości otwierania. Możesz także zamontować drzwi balkonowe.

 

Artykuł zewnętrzny

Komentarze (0)