7 kwietnia 2017 Udostępnij

Dom przyjazny alergikom

Alergia to coraz powszechniejsza przypadłość, dotykająca obecnie nawet 60% Polaków. Problem z uczuleniami rokrocznie się nasila. Na szczęście rośnie również świadomość społeczna i wyłaniane są skuteczne metody walki z jej objawami.

Wyeliminuj alergeny na etapie projektowania domu

Alergii nie da się całkowicie wyleczyć. Podstawą w walce z tą przykrą przypadłością powinna być profilaktyka. Profilaktyka, czyli tworzenie bezpiecznego środowiska dla alergika poprzez eliminowanie alergenów z jego otoczenia. Taką profilaktykę należy uwzględnić już na etapie projektowania domu.

Objawy alergii mogą się nasilać u mieszkańców centrów dużych miast. Wzrastająca ekspozycja na kurz i wszechobecne spaliny samochodowe pogarszają przykładowo stan astmatyków. Nie oznacza to jednak, że osoby cierpiące na różnego rodzaju alergie powinny masowo wyprowadzać się na wieś. Zagrożeniem dla nich są znajdujące się tam lasy, parki i pasy zieleni. Zadrzewione przedmieścia z licznymi krzewami to siedlisko pyłków i jednocześnie dom dla dziesiątków gatunków owadów.

Przed planowaną przeprowadzką warto sprawdzić pobliskie skupiska zieleni, roślinność oraz przyległe pasieki – co jest szczególnie istotne dla dzieci uczulonych na jad pszczół. Duża wilgotność otoczenia również nie jest wskazana. Groźne grzyby i pleśnie uwielbiają wręcz tereny bagienne, wilgoć oraz sąsiedztwo gleb piaszczystych i gliniastych.

Dom powinien być zabezpieczany już od samych piwnic. Wilgoć eliminuje się, wykonując specjalną betonową wylewkę, a także stosując regularnie preparaty antygrzybicze. Skuteczna jest również izolacja przeciwwilgociowa i przeciwwodna, chroniąca mury przed wilgocią. W domu alergika można grzać nowoczesnym piecem węglowym wyposażonym w odpowiednie filtry albo zamontować elektryczną instalację grzewczą.

Wnętrze wolne od alergenów

Kurz i roztocza gromadzą się na ciężkich zasłonach, żaluzjach, ceramicznych figurkach, roślinach doniczkowych i wielu innych na pozór bezpiecznych elementach mieszkań. Jak pomóc alergikowi bezpiecznie mieszkać? Kluczem do sukcesu jest odpowiednie urządzenie pomieszczeń oraz systematyczne i dokładne ich sprzątanie.

Należy pamiętać o kilku faktach i zasadach, które zapewnią alergikom chwilę wytchnienia:

  • Kurz szczególnie przyciągają: boazeria, tapety na ścianach, wykładziny i dywany.
  • Na opakowaniach farb przyjaznych dla alergików znajdują się oznaczenia z literą E, bądź rekomendacją Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.
  • Na łóżkach umieść materace i pościele dla alergików – można je prać w wysokich temperaturach.
  • Hoduj rośliny, ale tylko te, których liście i łodygi umyjesz pod bieżącą wodą bądź przetrzesz bawełnianą ściereczką.
  • Nie zagracaj wnętrza bibelotami czy suchymi bukietami, gromadzącymi kurz. Zamknij kolekcję książek w przeszklonej witrynce. Wyrzuć stare tapicerowane meble i korzystaj z bawełnianych pokrowców na sofy i fotele, które można bez problemu zdjąć i uprać w pralce.
  • Wietrz mieszkanie co najmniej raz dziennie, ale unikaj otwierania okien pomiędzy godzinami 5 a 8 i godzinami 17 a 19. Wtedy bowiem w powietrzu krąży najwięcej pyłków roślin.
  • Zapomnij o zamiataniu podłóg i wzbijaniu w powietrze tysięcy roztoczy. Kurz będzie rozpylany również przy używaniu odkurzacza tradycyjnego, dlatego warto sięgnąć po odkurzacz automatyczny, np. RoboJet. Takie urządzenie można zaprogramować, aby sprzątało podłogi wtedy, gdy nikogo nie ma w domu.

Sucha ściereczka będzie jedynie roznosić kurz po przecieranych powierzchniach. Zawsze używaj wilgotnej szmatki i często ją płucz pod bieżącą wodą.

Materiał partnera

Komentarze (0)