30 września 2016 Udostępnij

Kompozyt czy drewno? Wybieramy najlepsze rozwiązanie na taras

Gdy marzy nam się miejsce, w którym będziemy mogli spędzać czas na świeżym powietrzu, spotykać się z bliskimi i relaksować, dobrym pomysłem jest zbudowanie tarasu. Jedną z najważniejszych decyzji, jakie będziemy musieli wówczas podjąć, jest ta dotycząca materiału wykorzystanego do jego montażu. Użyjemy drewna czy może lepszym wyborem będzie kompozyt? Oba rodzaje nawierzchni mają swoje zalety i grono zwolenników. Warto dowiedzieć się o nich nieco więcej i przekonać się, który z nich bardziej nam odpowiada i który lepiej spełni nasze oczekiwania.

Skład

Deski drewniane używane do montażu tarasów wykonane są z drewna egzotycznego. Wybierać można wśród różnych gatunków, takich jak bangkirai, massaranduba, garapa i wielu innych. Polacy jednak coraz bardziej doceniają też deski kompozytowe, uzyskiwane z połączenia wysokogatunkowego drewna iglastego i polimeru. W przeciwieństwie do drewna naturalnego, które wymaga regularnego i często kosztownego impregnowania, nie muszą być odnawiane, co oznacza, że ich właściciele mogą cieszyć się pięknym tarasem przez lata praktycznie bez wysiłku.

Wytrzymałość

Ważną cechą desek drewnianych jest ich duża twardość, a co za tym idzie – trwałość. Drewno egzotyczne jest odporne na ścieranie czy pasożyty i grzyby. Dobrze radzi sobie z kapryśną jesienną aurą, niestraszny jest mu także mróz. Jeszcze lepiej sytuacja wygląda w przypadku kompozytów, które dzięki swojej wytrzymałości są wyjątkowo odporne na działanie czynników zewnętrznych i niemal każdą pogodę. Według znanego producenta, firmy ProDeck, największą zaletą desek kompozytowych jest fakt, że na ich powierzchni nie tworzą się niebezpieczne dla bosych stóp drzazgi. Dzięki wykończeniu desek poprzez szczotkowanie, wykonany z nich taras ma właściwości antypoślizgowe.

Montaż

Oba rodzaje desek cechują się uniwersalnością zastosowań, co daje dużą dowolność w planowaniu konstrukcji tarasowej. Montaż jest szczególnie łatwy w przypadku kompozytów, których producenci dostarczają w zestawie do desek legary, maskownice, listwy i inne niezbędne elementy – dzięki nim nie widać wkrętów między poszczególnymi deskami.  Kompozyty montować można na każdym podłożu, także na wylewce betonowej. Inaczej wygląda to w przypadku naturalnego drewna. Deski drewniane mocowane są zwykle przy użyciu stalowych wkrętów, jedynie sporadycznie sięga się przy nich po rozwiązania systemowe.

Producent

Pamiętajmy, że wybór właściwego rodzaju nawierzchni to nie wszystko. Aby móc jak najdłużej cieszyć się estetycznym wyglądem tarasu, warto zdecydować się na materiał sprawdzonego producenta. Chcemy mieć przecież pewność, że produkt, który otrzymamy, w każdej sytuacji sprosta naszym oczekiwaniom. Najlepiej więc skorzystać z usług polskich firm posiadających odpowiednie atesty i certyfikaty, świadczące o wysokiej jakości usług. Jednym z producentów cieszących się zaufaniem klientów jest ProDeck, wyspecjalizowany w produkcji desek kompozytowych. Decydując się na rozwiązania tego producenta możemy mieć pewność, że zyskamy materiały najwyższej klasy – trwałe, bezpieczne i estetyczne.

Materiał partnera zewnętrznego