28 maja 2018 Udostępnij

Drzwi zewnętrzne na wymiar czy zmiana wymiaru otworu drzwiowego?

W niektórych budynkach wymiary otworu drzwiowego nie są standardowe – w takim przypadku przy ich wymianie może pojawić się problem. Czy lepiej zdecydować się na drzwi zewnętrzne na wymiar, czy też zmienić wymiary otworu drzwiowego?

Zgodnie z przepisami prawa drzwi wejściowe do budynku powinny mieć szerokość co najmniej 90 centymetrów oraz wysokość minimum 2 metrów. W przypadku, gdy w budynku znajdują się drzwi dwuskrzydłowe, szerokość skrzydła głównego nie powinna być mniejsza niż 90 centymetrów. Jednocześnie wysokość progów nie powinna być wyższa niż 2 centymetry.

Tyle mówią na ten temat przepisy. W praktyce spotykamy się z drzwiami nie tylko o szerokości 90 centymetrów, ale też wieloma innymi, na przykład o szerokości skrzydła 120-140 centymetrów. W większości nowych budynków możemy znaleźć drzwi o dość ujednoliconych wymiarach, na przykład 90 centymetrów, 100 centymetrów czy 120 centymetrów. Takie właśnie modele można znaleźć w katalogach producentów. Zdarza się jednak, że nie jesteśmy w stanie dobrać ich indywidualnie do wymiarów otworu drzwiowego. Co należy wtedy zrobić?

Najlepszym rozwiązaniem będą drzwi zewnętrzne na wymiar – zostaną one wykonane zgodnie z konkretnymi rozmiarami otworu drzwiowego, dlatego będą idealnie dopasowane. Wykonaniem takich drzwi zajmuje się obecnie wiele firm, które wychodzą naprzeciwko oczekiwaniom swoich klientów i mają dla nich wiele ciekawych modeli do wyboru, które mogą być zmodyfikowane pod kątem rozmiarów. Co więcej, możemy wtedy zamówić drzwi całkowicie dopasowane do naszych potrzeb – w konkretnym rozmiarze, kolorze, wykończeniu.

Opcja druga, czyli zmiana wymiarów otworu drzwiowego. Wymaga ona już większych prac, które także związane są z dodatkowymi kosztami, dlatego warto przeliczyć, czy będzie się opłacała. Generalnie, koszty zamówienia drzwi na wymiar oraz zmiany wymiarów otworu drzwiowego są podobne, a często nawet drzwi na wymiar wychodzą taniej. W związku z tym warto na początku zapoznać się z ofertami firm wykonujących drzwi zewnętrzne na wymiar – ich adresy można znaleźć już teraz przez Internet.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)