5 grudnia 2022 Udostępnij

Jak przechowywać drewno konstrukcyjne?

Drewno jest solidnym jednak dość delikatnym materiałem konstrukcyjnym, które musi być przechowywane w odpowiedni sposób, aby zachować swoje właściwości i nie ulec zniszczeniu jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Nawet kilka tygodni składowania drewna w nieodpowiedni sposób może przyczynić się do pogorszenia jego jakości oraz utraty właściwości. Jak w takim razie należy przechowywać drewno, aby posłużyło nam ono jak najdłużej oraz na co należy zwrócić szczególną uwagę w miejscu, gdzie je składujemy.

Dlaczego należy zwrócić szczególną uwagę na warunki, w jakich przechowuje się drewno?

Właściwie przechowywane drewno to pewność, że nie straci ono swoich właściwości i posłuży nam latami. Podstawą do tego jest odpowiednie suszenie, które powinno być zapewnione w trakcie obróbki w tartaku. Dzięki właściwemu wysuszeniu, które powinno wynosić maksymalnie 80%, drewno zyskuje niezbędne właściwości tj. odporność na uginanie, ściskanie oraz wytrzymałość. Jako że drewno jest materiałem, który łatwo chłonie wodę, należy unikać wilgotnych miejsc jego składowania, aby zapobiec nagromadzeniu się wilgoci, co może skutkować pękaniem i wypaczaniem. Należy więc składować je w miejscu, które jest suche i zadaszone. Nie powinno się także przechowywać drewna w skrajnych warunkach atmosferycznych jak np. zbyt duże nasłonecznienie lub mróz, ponieważ może to doprowadzić do zmiany jego struktury oraz wytrzymałości a dodatkowo mogą pojawić się w nim pasożyty lub grzyby, które doprowadzą do rozkładu drewna.

Jak należy przechowywać drewno konstrukcyjne?

Chcąc samodzielnie przechowywać drewno, należy pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Pierwszą z nich jest to, że trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki, czyli płaskie stabilne podłoże oraz przepływ powietrza, aby przyspieszyć proces schnięcia, a drewno mogło oddychać. Miejsce to powinno być również zadaszone, aby zapobiec bezpośredniemu działaniu opadów oraz promieni słonecznych. Najlepszym miejscem w tym celu może okazać się szopa albo magazyn. Kolejną ważną kwestią jest to, aby nie kłaść drewna bezpośrednio na podłodze, najlepszym rozwiązaniem jest ułożenie konstrukcji na kilkucentymetrowych słupkach, które zapewnią przepływ powietrza i zapobiegną powstawaniu wilgoci na dolnych warstwach desek. Odstępy są również ważne w przypadku poszczególnych warstw, w tym celu stosuje się drewniane przekładki (nie mniejsze niż 25 mm) i z ich pomocą tworzy się przerwy między belkami, które umożliwiają im przepływ powietrza.

Gdzie dostać drewno konstrukcyjne w Łodzi?

Jeżeli szukasz idealnego drewna do swoich konstrukcji w Łodzi, koniecznie zobacz, co mają Ci do zaoferowania lokalne składy drewna. Łódzkie posiada na swoim terenie wiele sprawdzonych miejsc, w których znajdziesz drewno najwyższej jakości w różnych wariantach dopasowanych do twoich możliwości. Dzięki różnorodnej ofercie z powodzeniem możesz użyć je do swoich projektów i dobrać konkretnie takie, jakie potrzebujesz. Lite drewno, klejone, czy może płyty OSB? Bez obaw, z pewnością znajdziesz to czego szukasz, aby stworzyć swój wymarzony projekt.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)