13 marca 2017 Udostępnij

Rodzaje przewodów i ich zastosowanie

Bez przewodów nie ma mowy o tym, aby dźwięki z naszego sprzętu mogły umilać nam czas. Na rynku istnieje obecnie kilka rodzajów okablowania, w zależności więc od tego, do jakiego urządzenia chcemy podłączyć prąd, należy wybrać jeden z nich. Warto jednak pamiętać, że zastosowane w nich technologie oraz parametry techniczne mogą się znacząco od siebie różnić. Obecnie możemy wyróżnić trzy najpopularniejsze rodzaje przewodów: interkonekty, przewody głośnikowe oraz kable zasilające.

W tym momencie wiemy już, że jakość kabla zależy od jego konstrukcji, technologii, geometrii przewodnika oraz materiału, który wpływa na jego parametry izolacyjne. Niezależnie od tego, czy zamierzasz korzystać ze sprzętu audio czy z kina domowego, dobrane przez Ciebie przewody mogą znacząco wpłynąć na jakość ich dźwięku.

Interkonekty

Interkonekty zostały zaprojektowane z myślą o możliwości łączenia różnego rodzaju urządzeń. Dzięki nim sygnał może być przesłany ze źródła dźwięku do odbiorników, czyli np. wzmacniaczy albo amplitunerów. Najczęściej wykorzystuje się w nich złącza RCA (cinch). Nierzadko są one zakończone również złączami typu mini-jack oraz XLR. Czasami stosowane są również złącza optyczne.
Do łączenia sprzętów audio i wideo śmiało można wykorzystywać interkonekty analogowe, dzięki którym sygnał dociera – przykładowo – z odtwarzacza CD do wzmacniacza. Sygnały te charakteryzują się niskim napięciem, dlatego nie powinny im podczas całego procesu przeszkadzać zakłócenia elektromagnetyczne. Aby były one odporne na tego rodzaju czynniki z zewnątrz, konstruuje się w nich dodatkowo oploty ekranowe.

Interkonekty cyfrowe cechują się dużo lepszymi parametrami, ponieważ – jak sama nazwa wskazuje - wykorzystywane są one przy technologiach cyfrowych oraz video. Mogą one śmiało posłużyć do pracy przy dużo większych częstotliwościach niż interkonekty analogowe, dzięki czemu kolory wyświetlanego obrazu nie będą zmienione, a ostrość zostanie zachowana.
Interkonekt cyfrowy może być wykonany z różnych materiałów, przy czym najwyższą jakość mają te wykonane ze srebra, produkowane np. przez firmę Oyaide. Srebro to najlepszy przewodnik, a ten model (DR-510 (RCA) / DB-510 (BNC)) charakteryzuje się, ponadto, bardzo wysokimi parametrami izolacyjnymi. Potrafi on transmitować sygnały różnego rodzaju, zarówno analogowe, jak i cyfrowe, a jednocześnie pełnić rolę antenowego kabla. W interkonektach cyfrowych najczęściej spotyka się złącza USB oraz HDMI, przy czym te drugie możemy odnaleźć głównie w sprzęcie audio-video.

Kable głośnikowe

Służą do przesyłania sygnałów pomiędzy głośnikami a wzmacniaczem albo końcówką mocy. Na rynku często możemy spotkać kable bez wtyków, zdarza się jednak, że końcówki przewodów po prostu się wykruszają, w wyniku czego nie możemy dalej z nich korzystać. Alternatywę stanowią kable z wtykami: bananowymi oraz widełkowymi. Zanim zdecydujemy się na ich wybór, warto sprawdzić, jakie rodzaje okablowania możemy zastosować w naszym urządzeniu. Ze względu na to, że przewody te narażone są na duże napięcie i natężenie, warto przed właściwym wyborem dokładnie sprawdzić ich parametry.

Przewody zasilające

To najważniejszy rodzaj okablowania, który umożliwia nam korzystanie ze sprzętu poprzez podłączenie do gniazdka elektrycznego. W urządzeniach z tzw. niższej półki przewody stanowią zwykle jeden z elementów w ich całej konstrukcji. W droższych sprzętach kable są jednak zazwyczaj odłączane, dzięki czemu – w razie potrzeby – można je wymienić. Ponadto tego rodzaju konstrukcja w dużym stopniu ułatwia montaż urządzenia w wybranym miejscu.

Komentarze (0)