Na czym polega cyklinowanie podłogi?
Podczas wykańczania domu czy mieszkania wielu z nas decyduje się na parkiet. I nic w tym dziwnego – w końcu jest to jeden z piękniejszych wyborów, który ociepli klimat otoczenia i nada mu charakteru. Po zapłaceniu niemałej w końcu kwoty i położeniu desek na podłodze, możemy przez wiele lat cieszyć się doskonale podkreślonym wnętrzem, o ile stosujemy się do zaleceń producenta jak chociażby odpowiednie czyszczenie bez użycia wody. Jednak mimo naszych starań, z czasem podłoga coraz bardziej szarzeje i staje się pozbawiona dawnego połysku, a dodatkowo pojawiają się na niej typowe od użytkowania rysy i zadrapania. Czy jest jakiś sposób na jej odratowanie? Jak najbardziej! To właśnie cyklinowanie podłogi.
Kiedy należy wykonać renowację parkietu?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od pomieszczenia, w którym została położona podłoga drewniana. Jeśli jest ono codziennie wykorzystywane i poprzez wysoki poziom eksploatacji szybciej pogorszał się stan drewna, jak np. salon czy korytarz – to zauważenie ubytków jest idealnym momentem, aby przeprowadzić prace. Jeśli z kolei nasza podłoga znajduje się w takim miejscu domu, w którym rzadko przebywamy lub nie chodzimy, jak np. sypialnia, to z oczywistych względów czas ten się wydłuży. Zalecany okres, w którym powinniśmy wykonać renowację parkietu jest dość rozległy i wynosi od 5 do nawet 10 lat, dlatego to od nas zależy, kiedy podejmiemy właściwą decyzję. Pamiętajmy jednak, że nie powinniśmy zwlekać z pracami, ponieważ jeśli znacznie zaniedbamy podłogę, to może być ona trudna do odratowania. Zawsze możemy skorzystać z pomocy fachowca, który po obejrzeniu podłoża oceni, czy nadszedł już czas na cyklinowanie, czy też nie.
Szlifowanie parkietu podczas cyklinowania
Pierwszym i dość oczywistym etapem jest przygotowanie pomieszczenia do jakichkolwiek prac. Należy nie tylko wynieść wszystkie meble i przedmioty, które znajdują się na podłodze, ale najlepiej całą resztę. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że podczas szlifowania wytworzy się pył, który osiądzie dosłownie wszędzie. Jeśli chcemy oszczędzić sobie sprzątania, to powinniśmy zdjąć wszystkie szafki ścienne, a także zasłony, obrazy czy nawet ramki ze zdjęciami. Jeśli istnieje taka możliwość, warto także zdemontować listwy przypodłogowe. Dlaczego? W ich pobliżu nie można cyklinować maszynowo, ponieważ zostaną uszkodzone, dlatego konieczna byłaby praca ręczna. Po uprzątnięciu wszystkich mebli należy poodkurzać bardzo dokładnie wszystkie drobne zanieczyszczenia, które mogłyby dodatkowo uszkodzić podłogę, kiedy będzie pozbawiona zabezpieczenia.
Następny etap to szlifowanie wierzchniej warstwy lakieru i uszkodzonej części drewna. Przyjęło się mówić, że będzie to około 2 mm, jednak nie zawsze sprawdza się ta zależność. Od czego to zależy? Od grubości deski. Jeśli jest cienka, to rzeczywiście fachowcy nie mogą przekroczyć tej wartości. Jeśli jednak jest ona wystarczająco gruba, a uszkodzenia są znacznie głębsze niż 2 mm, to można sobie pozwolić na dodatkowe szlify. Do tego procesu wykorzystuje się urządzenie zwane cykliniarką. Jest także udoskonalona wersja, która oferuje cyklinowanie bezpyłowe. Początkowo nakłada się taśmy gruboziarniste, które sprawnie radzą sobie z lakierem i większymi ubytkami, zaś z każdym razem zmienia się je na coraz drobniejsze, aby wygładzić powierzchnię. Jeśli po tym etapie nadal są jakieś braki w drewnie, profesjonalny fachowiec powinien załatać je specjalną masą do drewna.
Lakierowanie podłogi drewnianej i impregnacja
Ostatnim etapem jest impregnacja parkietu, który zabezpieczy jego wyrównaną powłokę i ochroni na następne kilka lat. Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba jeszcze raz posprzątać pomieszczenie, czyli bardzo dokładnie je poodkurzać. Nie można zapomnieć o ścianach i suficie, na których także osiadł pył. Po dobie, kiedy reszta zabrudzeń ponownie opadnie na podłogę, powinniśmy powtórzyć odkurzanie. Jeśli korzystamy z cykliniarki bezpyłowej, automatycznie pozbywamy się konieczności nadmiernego sprzątania. Teraz przychodzi czas na zabezpieczenie drewna. W tym celu wykorzystuje się olej i wosk, ług lub najpopularniejszy preparat – lakier. Wybierając identyczny kolor co podłoga, podkreślimy piękno i nadamy blask. Istnieje także możliwość nałożenia zupełnie innego koloru, co sprawi, że nasze wnętrze nabierze nowego, nieznanego dotąd klimatu. Od nas zależy, jaki efekt chcemy osiągnąć po cyklinowaniu.
Cyklinowanie podłogi – czy warto zrobić to samemu?
Choć opisany wyżej proces wydaje się bardzo przystępny i wręcz dziecinnie prosty, to w rzeczywistości jest niezwykle skomplikowany i pracochłonny. Aby nie popełnić podczas pracy masy możliwych błędów i co ważniejsze – nie zepsuć parkietu – powinniśmy skorzystać z pomocy sprawdzonej i zaufanej firmy remontowej. Minare to marka znana na rynku od wielu lat, co potwierdza ich wiedzę i ogromne doświadczenie. Posiadają dostęp do najlepszych preparatów na rynku, a w swojej pracy korzystają z cykliniarki bezpyłowej, która znacznie niweluje pojawienie się drewnianego pyłu. Jeśli renowacja parkiet, to tylko z Minare.
Artykuł sponsorowany
Zobacz również
Komentarze (0)
Jak urządzić sypialnię w stylu skandynawskim?
VStyl skandynawski, znany ze swojej prostoty, funkcjonalności i bliskości natury, to idealny wybór dla osób pragnących stworzyć spokojną i przytulną sypialnię. W tym artykule podpowiemy, jak urządzić sypialnię w stylu skandynawskim, zwracając uwagę na kluczowe elementy tego stylu...
VTelewizory stają się coraz większe i bardziej zaawansowane technicznie, co sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na ich montaż na ścianie. Wybór odpowiedniego uchwytu do telewizora jest kluczowy, aby cieszyć się wygodnym i bezpiecznym użytkowaniem sprzętu. Czy zastanawiałeś...
VFryzjerstwo w Polsce to branża, która dynamicznie się rozwija, a klienci coraz bardziej wymagający. Dlatego właściwe wyposażenie zakładu fryzjerskiego odgrywa niezwykle ważną rolę w zapewnieniu wysokiej jakości usług i zadowolenia klienta. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się...
Zostaw komentarz