29 marca 2022 Udostępnij

Jak zadbać o komfort akustyczny w pomieszczeniu?

Komfort akustyczny jest rzeczą wyjątkowo istotną, ale najczęściej przypominamy sobie o nim dopiero wówczas, gdy odczujemy jego brak. Dlatego też warto wiedzieć, co robić, żeby zadbać o optymalną akustykę w każdym pomieszczeniu w domu czy w pracy. Poniżej przedstawiamy praktyczne rady i zwracamy uwagę na najważniejsze aspekty tego zagadnienia.

Zadbaj o akustykę już na etapie projektowania budynku

Na samym początku warto podkreślić, że kwestie akustyczne architekci powinni uwzględniać już na etapie projektowania pomieszczeń. Informacje na ten temat można znaleźć w dokumentach związanych z prawem budowlanym. Jednym z celów jest ochrona przed hałasem pochodzącym z zewnątrz, od instalacji czy innych mieszkańców. Zatem to właśnie na etapie projektowania powinno się dokładnie określić optymalne rozwiązania architektoniczne i niezbędne materiały budowlane oraz konstrukcyjne, które pozwolą sprostać określonym przez prawo wyzwaniom.

Sposób umeblowania

Rozmawiając w pustych, świeżo wykończonych wnętrzach, często trzeba liczyć się z irytującą obecnością echa czy pogłosu. Jednak wystarczy, że w pomieszczeniu pojawią się meble, zasłony czy dywany, a problem praktycznie znika. Okazuje się bowiem, że materiałowe dodatki i wyposażenie wykończone rozmaitymi tkaninami pośrednio pochłania i wygłusza niepożądane przez domowników dźwięki. Zatem w niektórych sytuacjach kluczem do sukcesu może okazać się odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni. W bardziej zaawansowanych przypadkach mogą być potrzebne panele akustyczne, o których jeszcze napiszemy.

Solidność drzwi i okien ma znaczenie

Chcąc cieszyć się w pomieszczeniu prawdziwym komfortem akustycznym, nie możesz zapomnieć o regularnym kontrolowaniu stanu drzwi i okien. Problemem może okazać się rozszczelnienie czy zużycie niektórych elementów. Głównym czynnikiem jest tutaj upływający czas, ale i niesprzyjające warunki atmosferyczne. W efekcie wielu mieszkańców zmaga się z nadmiernym hałasem czy nieprzyjemnymi dźwiękami, które docierają do wnętrza, a powinny być blokowane przez stolarkę otworową.

Podłogowe maty wygłuszające i wełna mineralna

Jednym ze sposobów na wykończenie wnętrza pod względem akustycznym jest zastosowanie dźwiękochłonnych mat do wyciszania podłóg. Z odgłosami pochodzącymi z wewnątrz poradzą sobie maty montowane pod kamienne czy ceramiczne płyty, parkiet, panele lub kafelki. Jeżeli mieszkasz w bloku i problemem są odgłosy dochodzące od sąsiadów, takie rozwiązanie może okazać się naprawdę zbawienne. Z kolei do wyciszenia ścian na etapie budowy zastosować można materiał izolacyjny, jakim jest wełna mineralna.

Postaw na panele akustyczne

Zastanawiasz się, co zrobić w sytuacji, gdy nie możesz wprowadzić wyżej wymienionych pomysłów w życie, ponieważ dane pomieszczenie tylko wynajmujesz lub dopiero co zostało kupione? W takim przypadku polecamy zastosowanie paneli akustycznych. To produkty, które doskonale blokują dźwięki i hałasy pochodzące z zewnątrz, ale nie tylko. Profesjonalnie zaprojektowane panele akustyczne umożliwiają również wyeliminowanie pogłosu czy echa, w związku z czym przebywanie w pomieszczeniu staje się bardziej komfortowe. Ułatwia to również realizację wielu zadań związanych z emisją lub odsłuchiwaniem dźwięków.

Zaletą ustrojów akustycznych rozwiązania jest niewątpliwe atrakcyjność wizualna. Jeżeli więc zdecydujesz się na zakup paneli akustycznych, nie musisz martwić się tym, jak i gdzie je zamontować. Bogactwo wzorów i kształtów gwarantuje, że łatwo stworzysz estetyczny wzór, który urozmaici wygląd wnętrza. Z kolei szeroką ofertę równie skutecznych pułapek basowych znajdziesz pod adresem https://www.asound.pl/akustyka-pomieszczen/pulapki-basowe-bass-trap/.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)