25 kwietnia 2016 Udostępnij

Jak stworzyć kącik do pracy w domu?

Kobiecy gabinet

Osoby, które pracują w domu podkreślają, że jedną z największych zalet takiej pracy jest zerwanie z rutyną życia biurowego. Oczywiście, praca w domu wymaga od nas stworzenia sobie odpowiednich warunków, jednym z najważniejszych czekających na nas zadań jest więc odpowiednie zaaranżowanie wnętrza. Podczas działań projektowych wskazane jest branie pod uwagę naszych własnych upodobań, choć duże znaczenie ma również charakter wykonywanej przez nas pracy.

Kącik do pracy w saloniePierwszym krokiem jest podjęcie decyzji odnoszącej się do tego, które pomieszczenie w największym stopniu odpowiada naszym potrzebom. Okazuje się, że nie zawsze musi być to nawet osobny pokój. Na tym etapie można przystąpić do analizy wad oraz zalet wybranego przez nas miejsca, które powinno być wybrane między innymi pod kątem prywatności, dostępności do naturalnego oświetlenia oraz samego dostępu do niego. Jeśli w biurze mają się pojawiać również nasi klienci, warto zadbać i o to, aby znajdowało się ono z dala od centrum życia domowego. Jeśli warunki lokalowe pozwalają nam na to, możemy zdecydować się na wygospodarowanie osobnego pokoju na nasze biuro.

W innym przypadku dobrym pomysłem jest rozszerzenie funkcji któregoś z dostępnych pomieszczeń. Znakomitym przykładem jest w tym kontekście sypialnia, wiadomo bowiem, że nie korzysta się z niej w ciągu dnia. Wiele osób decyduje się też na pracę w jadalni, w której rolę biura pełni stół, choć mało wygodna jest konieczność chowania wszystkich dokumentów i urządzeń zaraz po zakończeniu pracy.

Czasem na biuro wybiera się też miejsce dość nietypowe takie, jak choćby przejście pomiędzy pomieszczeniami. Jeśli zastosujemy świetlik i odpowiednią lampę, nie musimy obawiać się, że przestrzeń taka będzie zbyt ciemna, jej plusem jest zaś to, że stanowisko pracy zlokalizowane w takim miejscu można dość szybko zdemontować. Gdy mamy do czynienia z pomieszczeniami o tak zwanym podwójnym przeznaczeniu, warto pomyśleć między innymi o biurkach wbudowanych w szafę. Czasem do ich ustawienia wystarczy jedynie kawałek wolnej ściany, a efekty są bardziej niż zadawalające.

Błękitny gabinet

Samo aranżowanie miejsca pracy nie jest łatwym zadaniem i wiąże się z koniecznością rozważenia wielu zagadnień. Tu warto wspomnieć choćby o rozmieszczeniu mebli, duże znaczenie ma przy tym również odpowiedni dobór wykorzystywanych przez nas sprzętów. Od biura oczekuje się też funkcjonalności.​

Pierwszym krokiem, na który powinniśmy się zdecydować, wydaje się wybór dość dużego biurka, bardzo duże znaczenie powinno mieć jednak dla nas również wygodne krzesło i pozostałe sprzęty. Jeśli musimy siedzieć przy biurku nawet sześć-osiem godzin w ciągu dnia, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że wybór krzesła staje się zadaniem priorytetowym. Konieczne jest inwestowanie w modele wysokiej jakości, te sprzyjają bowiem nie tylko wygodzie, ale i naszemu zdrowiu. Standardowe wymiaru biurka to około 75 centymetrów szerokości oraz około 150 centymetrów długości.

Warto też pomyśleć o wolnej przestrzeni pomiędzy biurkiem i innymi meblami, pozwala nam ona bowiem na wygodne siadanie i wstawanie. Przedmioty, których używamy najczęściej powinny znajdować się w zasięgu ręki, działanie takie przyczynia się bowiem do tego, że nasza praca staje się bardziej efektywna.

Przy planowaniu należy mieć też na uwadze to, że będziemy mieli do czynienia z licznymi kablami zasilającymi, nie powinno nam więc zabraknąć gniazdek do nich. Oczywiście, biuro, które znajduje się w domu może mieć bardziej osobisty charakter niż to, z którym zazwyczaj mamy do czynienia w zakładzie pracy. Nic nie stoi więc na przeszkodzie temu, aby stworzyć sobie biuro w stylu retro z zabytkowym sekretarzykiem.

Nie można też zapominać, że konieczne jest wygospodarowanie miejsca, w którym można będzie przechowywać dokumenty, jeśli bowiem będą pozostawały w nieładzie, szybko nie będziemy w stanie wyłonić się z chaosu, jaki może w ten sposób powstał. Przydatne mogą się okazać kolorowe segregatory i tacki na dokumenty. Utrzymanie porządku stanie się też łatwiejsze dzięki półkom, na które trafią często używane przedmioty oraz schowkom na przybory i drobiazgi.

Pracując w domu warto też skorzystać z otwierającej się przed nami możliwości zaprojektowania otoczenia w ten sposób, by odpowiadało ono charakterowi pracy, jaka jest 

Oryginalny kącik do pracy

przez nas wykonywana. Nie bez znaczenia wydają się przy tym również nasze osobiste preferencje oraz gust. Kącik do pracy wcale nie musi w związku z tym przypominać klasycznego biura, choć rozwiązanie takie wydaje się koniecznością w momencie, w którym planujemy podkreślić za jego pomocą nasz status zawodowy. Chcąc dobrze czuć się w domowym biurze należy stawiać na funkcjonalność, nie zaszkodzi jednak, jeśli będziemy mieli na uwadze również charakterystyczną dla niego estetykę. Pomoże nam w tym staranny dobór zarówno rodzaju, jak i stylu zastosowanych mebli oraz akcesoriów biurowych.

​Projektując biuro w pomieszczeniu używanym na co dzień należy pamiętać o tym, że funkcjonalność ma w takim przypadku szczególnie duże znaczenie. Koniecznie stawiajmy więc na szafy, w których zamkniemy dokumenty oraz na szuflady, w których znajdą swoje miejsce inne akcesoria biurowe. Ciekawym pomysłem mogą się okazać również szafki na kółkach, charakterystyczne jest bowiem dla nich to, że umożliwiają nam szczególnie łatwy dostęp do tych materiałów, które w danym momencie są najbardziej potrzebne.

Komentarze (0)