2 kwietnia 2016 Udostępnij

Pomysły na urządzenie pokoju dla chłopca w różnym wieku

Pokój niemowlaka

Planując pokój dla synka musimy mieć świadomość tego, że pokój dwulatka wcale nie musi przypaść do gustu pięciolatkowi, a już na pewno nie zachwyci dziesięciolatka. Warto więc zastanowić się nad tym, jak urządzić pokój dla chłopca mając na uwadze zmieniające się preferencje małego lokatora. Wbrew przekonaniu wielu rodziców, zmiana aranżacji takiego pokoju co kilka lat nie jest wcale przesadą, a już na pewno mówimy o posunięciu, które będzie korzystne dla małego lokatora. Mamy przecież do czynienia z jego królestwem.

Dwulatek w pokoju

Gdy dziecko już chodzi podstawą jest dla niego zabawa, nie powinno więc dziwić nas to, że właśnie strefa zabawy będzie zajmowała największą część jego pokoju. Jest to tym łatwiejsze, że łóżeczko lub tapczanik dwulatka często nadal stoi w pokoju rodziców. Środek pokoju warto w takim przypadku przeznaczyć na grubszy dywan lub pled – idealne miejsce tak do układania klocków, jak i do innych zabaw. Oczywiście, nawet w pokoju tak małego dziecka nie powinno zabraknąć stolika, najlepiej przy tym, aby – ze względu na dobre oświetlenie – znalazł się on pod oknem. Przy stoliku musi stanąć krzesełko z oparciem, dziecko zyska bowiem w ten sposób swój kącik plastyczny. Ciekawym pomysłem może też okazać się tablica, po której można będzie bez przeszkód pisać kredą. Innym rozwiązaniem wzmacniającym kreatywność dziecka jest wielki arkusz brystolu na ścianie, w tym wyznaczonym miejscu dziecko będzie mogło więc do woli malować i rysować.

Gdy dziecko ma zaledwie dwa lata, umieszczanie w jego pokoju telewizora jest zbędne. Już na tym etapie warto jednak uczyć je, jak ważne jest utrzymanie zabawek w porządku. Stanie się to łatwiejsze, jeśli w dziecięcym pokoju pojawią się kolorowe pojemniki lub duże skrzynie. Nie można też zapomnieć o tym, że kanty mebli muszą być zabezpieczone. Dobrze też przynajmniej kilka półek zainstalować na tyle nisko, aby dziecko miało do nich swobodny dostęp. Ściany w takim pokoju najlepiej pomalować na jasny kolor, nie trzeba przy tym stronić od kolorów pastelowych. Ciekawym rozwiązaniem okaże się też tapeta z motywami pochodzącymi z oglądanych przez dziecko bajek. Interesującym elementem ozdobnym będzie też z pewnością lampa w kształcie misia lub innej zabawki.

Pięciolatek we własnym pokoju

Pięcioletni lokator jest osobą, która zazwyczaj może już pochwalić się własnym jednoosobowym tapczanem, ze względów bezpieczeństwa najlepiej przy tym zainwestować w łóżko o obniżonej wysokości. Samo łóżko może zresztą zrywać z konwencją przypominając choćby piłkę nożną. Rozwiązaniem praktycznym jest tapczan wyposażony w skrzynię na pościel, ta bowiem może okazać się przemyślaną skrytką nie tylko na kołdrę i poduszkę, ale i na dziecięce skarby. Warto pomyśleć też o dywaniku lub chodniku na podłodze. Tu szczególnie interesujący wydaje się ten, który imituje drogę, pobudza bowiem chłopięcą wyobraźnię.

Pięciolatek jest dzieckiem, które już niedługo zacznie uczęszczać do szkoły, w jego pokoju poza strefą zabawy powinna więc pojawić się i ta, która będzie dotyczyć nauki. Strefa nauki nie może być przy tym przypadkowa. Jeśli więc mamy do czynienia z biurkiem, najlepiej postawić je pod oknem zapewniając dziecku w ten sposób dostęp do światła. Warto też zainwestować w lampkę biurkową. Samo biurko musi być już odpowiednio szerokie, często będzie bowiem gościł na nim komputer stacjonarny lub laptop. Tu sprawdzają się zwłaszcza rozwiązania z regulowaną wysokością z blatem podkręcanym do góry, mogą one bowiem rosnąć razem z dzieckiem. Również krzesło powinno być rozwiązaniem ergonomicznym tak, aby chronić kręgosłup malucha. Przynajmniej część zabawek w takim pokoju musi już ustąpić podręcznikom, nie oznacza to jednak, że trzeba je wyrzucać. Tu dobrym rozwiązaniem okazuje się mocowana do sufitu siatka na zabawki.

Pokój chłopca

Jeśli pokój jest odpowiednio duży, obok biurka można wygospodarować miejsce na stolik pozwalający dziecku na rozwijanie swoich artystycznych pasji. Również czytanie nie powinno być czynnością wykonywaną przy biurku, często nie budzi bowiem w takiej sytuacji najlepszych skojarzeń. Lepszym rozwiązaniem jest specjalna pufa, na której można usiąść z książką. Telewizor w pokoju pięciolatka jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii. Przeciwnicy uważają, że jest to zaproszenie do spędzania przed nim całych godzin, a nawet zwolennicy takiej opcji przyznają, że kontrolowanie tego, co ogląda dziecka staje się dość trudne.

Idealny pokój dla dziesięciolatka

Gdy chłopiec ma już dziesięć lat, musimy pogodzić się z tym, że misie i samochodziki na tapetach to już przeszłość. Również dywan w samochody może przestać być powodem do dumy. Dziesięć lat to już poważny wiek, warto więc zadbać o odrobinę dorosłości w dziecięcym pokoju. Kolorowe ściany można zamienić na jednolite, utrzymane jednak w żywych, pastelowych odcieniach, z monotonią można zaś zerwać dzięki plakatom, choć ich wyboru najlepiej dokonywać wspólnie z dzieckiem i z poszanowaniem jego gustu. Również przy wyborze łózka warto postawić na rozwiązanie tradycyjne – metalowe lub z drewnianymi frontami. Gdy w grę wchodzą skrzynie oraz siatki na zabawki, można pozwolić im pozostać na trochę, tam jednak, gdzie stały zabawki i maskotki pojawia się puste miejsce. Dziesięciolatek z pewnością sam je zresztą zagospodaruje ustawiając na nim modele z klocków Lego lub komiksy opowiadające o superbohaterach. W tym wieku można już tez pomyśleć o telewizorze w pokoju młodego mężczyzny.

Komentarze (0)