10 maja 2022 Udostępnij

Grzejnik do mieszkania — jaki wybrać?

Na rynku obecnie do wyboru mamy wiele rodzajów grzejników dostosowanych niemal do każdego pomieszczenia. Warto podkreślić, że zasadniczo pełnią teraz dwie funkcje. Oprócz oczywistej, grzewczej, są nierzadko ozdobą mieszkania. Pomimo tego warto wiedzieć, że grzejniki odznaczają się różną mocą i występują w wielu odsłonach. Przy wyborze odpowiedniego modelu należy zwrócić uwagę na prawidłowe podłączenie i przeznaczenie. Jaki grzejnik wybrać? Przekonajmy się.

Rodzaje grzejników pokojowych

W polskich domach jeszcze do niedawna królowały mało estetyczne grzejniki żebrowe. Niewiele osób zwracało uwagę, czy taki produkt swoim wyglądem pasuje do reszty wystroju. Miał pełnić jedną funkcję — ogrzewanie. Obecnie jednak dużą popularnością cieszą się grzejniki, które swoim wyglądem stanowią wręcz piękny dodatek ozdobny do domu i pasują do otoczenia. W związku z tym możemy spotkać wiele rodzajów grzejników, a w tym:

  • grzejniki płytowe — dobrze sprawdzają się w przypadku niewielkich pomieszczeń. Takie produkty mogą różnić się kształtem płyty czołowej, a ich moc zależy głównie od ich wielkości;
  • grzejniki konwektorowe — posiadają miedziane lub aluminiowe ożebrowanie razem z obudową, która nie pełni grzewczej funkcji. Ciepło do pomieszczenia w takim przypadku przekazywane jest niemal całkowicie przez konwencję;
  • grzejniki członowe — to grzejniki stalowe i żeliwne (nie zawsze). Składają się z połączonych ze sobą żeber, czy też członów;
  • grzejniki drabinkowe — wykorzystywane są najczęściej w łazience, z racji ich konstrukcji, która sprzyja suszeniu bielizny oraz ręczników. Składają się z poziomo ułożonych rurek, które podłączone są do pionowych kolektorów;
  • grzejniki elektryczne (olejowe) - to alternatywa tradycyjnych kaloryferów. O wiele szybciej się nagrzewają, a olejowy wkład uznawany jest za bardziej ekologiczny. Możliwość wyłączenia w wybranym momencie sprawia, że jest to także bardzo energooszczędny wybór;
  • grzejniki dekoracyjne — to rodzaj grzejników, wykorzystywany głównie w łazience, chociaż dobrze sprawdza się także w salonie, czy przedpokoju. Cechą rozpoznawczą są fantazyjne kształty oraz kolory;
  • grzejniki kanałowe — można powiedzieć, że to model grzejników konwektorowych, lecz odznaczają się zaletą w postaci montażu. Znajdują się poniżej powierzchni podłogi, nie zajmując tym samym miejsca na ścianie. 

Grzejnik panelowy, grzejniki płytowe — Jaki materiał grzejnika?

Skoro wiemy już, jakie rodzaje grzejników czekają na nas w sklepach z takim asortymentem, pora na określenie, jaki materiał grzejnika możemy wyróżnić. Określa on jakość oraz oczywiście wartość rynkową takiego produktu. Możemy wyróżnić 3 główne tworzywa używane do produkcji grzejników. 

Jednym z najbardziej powszechnych materiałów przeznaczonych do produkcji grzejników jest stal. Grzejniki stalowe są jednymi z najtańszych na rynku. Niestety przekłada się to na ich jakość i krótszą trwałość, gdyż grzejnik stalowy podatny jest na tlen unoszący się w we wnętrzu oraz tlen. Mimo tego niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem. 

Kolejnym rodzajem materiału wykorzystywanym do produkcji kaloryferów jest żeliwo. Było ono jednak dobrym surowcem do grzejników starego typu. Obecnie coraz rzadziej spotkamy je w mieszkaniach i sklepach. Ich dużą zaletą jest odporność na rdzę, wadą natomiast powolne ogrzewanie.

Materiałem, który przybiera na popularności, jest aluminium. Jego głównym atutem jest niska waga. Na ten moment stosowane są przy nowoczesnych instalacjach grzewczych. 

Na co zwracać uwagę podczas wyboru grzejników do domu?

Najważniejszą kwestią podczas wyboru grzejników do danego pomieszczenia jest dopasowanie mocy grzewczej do wnętrza. W różnych pomieszczeniach możemy spotkać się z innymi wymaganiami. Pod uwagę należy wziąć metraż pomieszczenia oraz jego izolację. Wówczas możemy oszacować, jakie ogrzanie i rodzaj ciepła będzie nam potrzebny w danym pomieszczeniu.

Nowoczesne domy powinny spełniać wygórowane normy, jeżeli chodzi o cieplną izolację. Z tego względu wykazują zapotrzebowanie na ciepło w granicy 50-70 W/m2. Oznacza to, że modele grzejników spełniające takie kryteria powinny być zamontowane w takich miejscach. 

Grzejniki stalowe, grzejniki panelowe? Jaki grzejnik do pokoju wybrać?

W ofercie producentów mamy do wyboru różne rodzaje grzejników. To między innymi grzejniki płytowe, czy grzejnik panelowy, które pasują do kuchni, salonu i innych wnętrz. To, jaki model wybierzemy, zależy w dużej mierze od wyżej wymienionych parametrów. Nie sposób znaleźć jednoznaczną odpowiedź, biorąc pod uwagę również sposób ich rozmieszczenia, połączenia oraz wielkość sprzętu. Warto również pamiętać o estetyce. Nowoczesne grzejniki muszą dawać nie tylko ciepło na odpowiednim poziomie, ale pasować do pozostałych elementów aranżacji. 

Ciekawym rozwiązaniem na miarę XXI wieku są grzejniki dekoracyjne. Coraz częściej można dostrzec, jest w ofertach renomowanych producentów. Przykuwają wzrok oryginalnym designem i dekorują każde mieszkanie. Łatwo wkomponować je w nowoczesną aranżację. Warto zwrócić uwagę, ze mimo swoich fikuśnych nieraz kształtów oddają ciepło na poziomie klasycznych kaloryferów. Spełniają wiec wymagania wielu domowników, przez co stają się coraz popularniejszym wyborem. Jeżeli jednak chcesz postawić na klasykę, to dobrym pomysłem mogą okazać się stalowe grzejniki płytowe. Ostateczna decyzja zależy jednak od kupującego.

​Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)