26 lutego 2018 Udostępnij

Nienachalna elegancja nowoczesnego salonu

Pierwsze skojarzenia na hasło „nowoczesny salon” bywają bardzo różne. U wielu z nas nadal jednak pokutuje wyobrażenie o białych lub czarnych meblach w wysokim połysku i sporej ilości szkła oraz metalu. Dobrze, że rzeczywistość jest jednak zdecydowanie bardziej różnorodna…

Nowoczesny salon – minimalistycznie wcale nie oznacza braku przytulności

Minimalizm wieje chłodem - to chyba błąd, który wielu z nas (przynajmniej od czasu do czasu) zdarza się popełniać. Bo choć charakter mebli w salonie w stylu nowoczesnym zdecydowanie stawia na prostotę, nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć w nim przytulną atmosferę. Charakteryzujący się prostotą wystrój potrafi również być niezwykle elegancki, choć oczywiście w pozbawiony przeładowania, nienachalny sposób. 

Ma to niewątpliwie wiele zalet. Przede wszystkim taką, że trudno będzie nam się nim zmęczyć czy znudzić. A nawet jeżeli jakimś cudem tak się stanie, na ogół wystarczy jedynie odświeżyć go przy pomocy kilku dodatków. Bo choć nowoczesny salon nie boi się kolorów, dominuje tutaj jednak spokojna i stonowana kolorystyka. Ta bardziej żywiołowa pojawia się raczej w charakterze kontrastowych akcentów i ożywiających wnętrze dodatków. Z pewnością nie znajdziecie tutaj bogatej ornamentyki czy innych dekoracyjnych zdobień. Nierzadko możecie natomiast liczyć na wyrafinowaną zabawę fakturami i deseniami. W granicach zdrowego rozsądku, rzecz jasna…

Wystrój salonu w stylu nowoczesnym – zadbaj o odpowiednią kolorystykę
Wyjątkowo chętnie i często wykorzystywana jest tutaj biel. Zarówno w kwestii kolorystyki ścian, jak i umeblowania. Nie tylko z powodów estetycznych, ale i ze względów praktycznych. Nie od dziś wiadomo przecież, że jasna kolorystyka wystroju nie tylko rozjaśnia, ale i optycznie powiększa wnętrze. Biorąc zaś pod uwagę, że większość z nas nie może niestety pochwalić się imponującym rozmiarem swojego salonu, trudno byłoby tę zaletę bieli zignorować.

Zapomnij o krzykliwości – postaw na ciekawe elementy wystroju

W nowoczesnym salonie dominuje oszczędność. Zarówno w kwestii kolorystyki, jak i liczby mebli składających się na całość wystroju wnętrza. Co wcale jednak nie oznacza, że nie ma tutaj miejsca dla przykuwających uwagę elementów wystroju. Po prostu pojawiają się one w mocno ograniczonej ilości. A musicie wiedzieć, że opcji jest tu naprawdę wiele. Dobrze jednak przemyślcie ich wybór. W przypadku mebli lub dodatków charakteryzujących się oryginalną estetyką, może się niestety okazać, że nadmiernie narzucą one swój charakter całości wystroju. Warto zatem, aby dobrze wpisywały się w koncepcję wystroju wnętrza i nie były kupowane pod wpływem nagłego impulsu.

Co powiecie na kilka okrągłych luster wiszących na ścianie za sofą zamiast tradycyjnego obrazu lub rodzinnych fotografii? Elegancki stolik kawowy z marmurowym blatem? Lampę stołową lub podłogową o nieco zaskakującej formie podstawy? A może fotel o nowoczesnym kształcie lub taki tapicerowany kolorową tkaniną w wyrazistym deseniu? Musicie chyba przyznać, że obok takich akcentów trudno przejść obojętnie, a jednak z perspektywy wystroju całego wnętrza trudno zarzucić im nadmierną krzykliwość, prawda?

Taki efekt można również osiągnąć za sprawą oryginalnych materiałów. Bo choć ponadczasowe drewno niezmiennie jest w nowoczesnych salonach mile widziane, często znajduje się tutaj także miejsce dla czegoś zdecydowanie mniej typowego i tradycyjnego. Od pewnego już czasu sporą popularnością cieszy się beton. Nie tylko w kontekście wykończenia ścian, ale i mebli. Choć w tych ostatnich najczęściej wykorzystywany jest jednak nie prawdziwy beton, a stylizowane, do złudzenia przypominające go laminaty. Naturalny czy nie, z pewnością jest to jednak jedno ze stosunkowo prostych rozwiązań, które pozwolą na stworzenie wystroju o nowocześnie eleganckim, a tym samym niezobowiązującym charakterze.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)