30 września 2016 Udostępnij

Jak dobrać umywalkę do łazienki?

Może być różna - okrągła, płaska, klasyczna czy nowoczesna, ale zawsze służy do tego samego. Umywalka łazienkowa to podstawa codziennej pielęgnacji i higieny. Spotykamy się z nią kilka razy dziennie, ważne więc, by dobrać ją jak najlepiej. Na co zwracać uwagę podczas wyboru?

Musimy wziąć pod uwagę kilka czynników, które decydują o tym, że dany model będzie najlepszy do naszej łazienki. Należy je przeanalizować, by mieć pewność dobrego wyboru.

Jaki wybrać sposób zamocowania?

Znakomitą większość umywalek łazienkowych przytwierdza się do ściany, ale to nie reguła, bo mamy coraz więcej nowych rozwiązań. Generalnie wyróżniamy trzy rodzaje, jeśli chodzi o sposób zamocowania. Opcja tradycyjna to umywalki łazienkowe zawieszone przy ścianie i osłonięte postumentem. W niektórych przypadkach może to być ozdobny syfon. To rozwiązanie ma swoje ograniczenia, bo pod spodem nie można zagospodarować miejsca.

Umywalki meblowe, czyli kolejny rodzaj, mocuje się do ściany, a pod nią wiesza się (lub stawia) szafkę, która jest dopasowana do jej kształtu. Ostatni typ to umywalki blatowe. Jak sama nazwa wskazuje, stawia się je na blacie, pod spodem zaś pozostaje wiele miejsca do zagospodarowania, na przykład na środki czystości.

A jaki materiał?

Równie ważny, co sposób zamocowania jest odpowiedni materiał. Wybór w tym zakresie jest bardzo duży. Jest specjalistyczne szkło, hartowane, więc w razie stłuczenia nie powoduje zranień. Jest trwałe i świetnie prezentuje się w nowoczesnych łazienkach. Inną opcją są konglomeraty, które wykonuje się na bazie naturalnych kamieni. Są niezwykle trwałe i łatwe, żeby utrzymać je w czystości. Tak samo nierdzewna stal, którą również łatwo umyć, ale która podatna jest na zarysowania. Bardzo efektowne i zawsze eleganckie jest drewno, wymaga jednak konserwacji, no i jest dość drogie. Wiele osób wybiera białą ceramikę, bo jest trwała, estetyczna i łatwo ją utrzymać w czystości.

Umywalka do dużej i małej łazienki

Pamiętajmy, że najwięcej zależy od wielkości łazienki i jej kształtu. Do małych pomieszczeń najbardziej praktyczne będą niezbyt duże umywalki, o wielkości 40 cm szerokości. W tym przypadku pasują też narożne, umywalki nablatowe i wpuszczane w blat (polecamy zobaczyć wszystkie rodzaje umywalek KOŁO). Można pod nimi zorganizować schowek na różne akcesoria łazienkowe. W małej łazience to szczególnie konieczne, gdyż często nie ma tam miejsca na meble. W dużej łazience sprawdzają się dwa rozwiązania: większa umywalka podwójna lub dwie mniejsze. Idealnie jak znajdują się obok siebie. Warto mieć na uwadze, żeby wybierać jakościowe i sprawdzone umywalki łazienkowe znanych producentów.

Wybór odpowiedniej umywalki łazienkowej może przysporzyć kłopotów i wcale nie jest tak łatwy, jak to się na początku wydaje. Pamiętając jednak o kilku wytycznych - tych, które przedstawiliśmy w tym artykule, będzie nam łatwiej dopasować właściwy model.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)