28 września 2022 Udostępnij

5 cech, które powinno mieć dobre biuro projektowe

Według Stowarzyszenia Architektów Polskich, w Polsce licencje posiada ponad 13 000 architektów. Z własnego doświadczenia wiemy, że na każdego architekta przypada 3-4 "architektów". Projektanci, którzy posiadają uprawnienia do projektowania w ograniczonym zakresie specjalności architektonicznej. Szacuje się, że w Polsce żyje od 40 000 do 65 000 architektów i projektantów.

Biuro projektowe jest odpowiedzialne za wykonanie projektu domu. Dobrze zaplanowany projekt zapewni komfortowe mieszkanie i pozwoli uniknąć problemów, które mogą pojawić się po jego użytkowaniu. Nie warto płacić więcej za lepszy projekt ani ulegać wpływom niskiej ceny. Oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze biura projektowego i jak uniknąć pracy u boku niedoświadczonego architekta.

Cena projektu budowlanego domu

Istnieje wiele projektów domów jednorodzinnych, które można kupić w różnych cenach. Wszystko zależy od renomy architekta i rodzaju lub projektu (gotowy, indywidualny). Próba oszacowania ceny to częsty błąd popełniany przez inwestorów szukających oszczędności przy budowie domu. Należy pamiętać, że zły projekt (a te często są najtańsze) może przysporzyć nam dużo więcej problemów, zarówno podczas budowy, jak i w trakcie eksploatacji. Rzadko się zdarza, że dom buduje się raz w życiu, więc warto zadbać o to, by projekt był przemyślany i dostosowany do naszych potrzeb. Tani projekt może się nie opłac ić, gdyż może doprowadzić do zwiększenia kosztów, np. nadmiernych strat ciepła. Czasami okazyjny projekt może się nie sprawdzić. Może to doprowadzić do konieczności wykonania nowego projektu lub kosztownych poprawek.

Biuro projektowe z doświadczeniem

Domy jednorodzinne wymagają doświadczenia i wiedzy. Warto zainwestować w fachowca, który działa w branży od co najmniej kilku lat, aby nie popełniać błędów. Łatwo znaleźć takiego architekta wpisując w Google po prostu "biuro projektowe" + swoje miasto. Dobry architekt dba o swój wizerunek i szanuje czas klienta. Może pochwalić się stroną internetową, na której znajdują się informacje o firmie, przykładowe realizacje oraz baza zrealizowanych projektów. Szanowane biuro projektowe zna się na prawie budowlanym i potrafi doradzić najlepszy projekt. Dobry projektant powinien być również na bieżąco z aktualnymi trendami. Dlatego takie biuro powinno oferować nowoczesne, energooszczędne budynki.

Recenzje i realizacje

Znalezienie recenzji o architekcie w dobie internetu zajmuje zaledwie kilka sekund. Dobrym pomysłem jest szukanie w wielu miejscach. Możesz zobaczyć referencje na stronie internetowej biura, poszukać recenzji w Google i innych mediach społecznościowych. Dobrym pomysłem jest również uzyskanie opinii od znajomych, którzy właśnie wybudowali dom. Zaufani przyjaciele mogą dać ci opinię z pierwszej ręki, która jest bardziej wiarygodna. Podczas wyszukiwania firmy projektowej powinieneś również spojrzeć na przeszłe projekty. Powinny być one wymienione na stronie internetowej. Możesz poprosić o referencje, jeśli architekt nie daje informacji zwrotnych od klientów w przeszłości. Wyróżnienia, nagrody i certyfikaty, które otrzymał, są dobrym wskaźnikiem jakości agencji projektowej. Sprawdź najlepsze biura projektowe w Krakowie wchodząc na https://rankingwnetrz.pl/rankingi/najlepsze-biura-projektowe-w-krakowie-ranking-2022/rrze_yohq

Szeroka oferta

Klient powinien być w centrum uwagi przy projektowaniu. Jeśli biuro projektowe oferuje ograniczoną usługę, która nie spełnia Twoich standardów, nie wahaj się zapytać. W ofercie architekta powinny znaleźć się zarówno gotowe projekty, jak i projekty indywidualne. Będą one zróżnicowane pod względem zagospodarowania, wielkości, stylu oraz zastosowanych technologii i rozwiązań. W ofercie dobrego architekta znajdują się projekty domów parterowych i z poddaszem , a także wielorodzinnych, bliźniaczych, wolnostojących, szeregowych . Istnieje wiele możliwości. Projektant powinien być w stanie zaproponować unikalny projekt, jeśli wśród dostępnych projektów nie można znaleźć projektu, którego się szuka.

Znajomość rynku w swojej okolicy

Projekt domu powinien być dostosowany do lokalizacji, uwzględniając takie elementy jak ukształtowanie terenu czy warunki klimatyczne. Inaczej buduje się domy w rejonach górskich niż w górniczych i nadmorskich. Każdy obszar ma swoje unikalne cechy architektoniczne, więc warto zapoznać się z lokalnymi ofertami. Można też wybrać gotowy projekt, który może zostać zmodyfikowany przez lokalnego architekta.

Pierwsze wrażenie

Strona internetowa to wizytówka firmy. Dlatego biuro projektowe, które dba o swój wizerunek, regularnie inwestuje w profesjonalną stronę internetową. To, jak czujemy się po spotkaniu, rozmowie telefonicznej czy wymianie wiadomości z architektem, również może wpłynąć na nasze pierwsze wrażenie. Zwróć uwagę, jak łatwo jest przekazać informacje techniczne w sposób jasny i zrozumiały oraz czy architekt potrafi dostosować projekt do Twoich potrzeb. Warto również zwrócić uwagę na czas oczekiwania na odpowiedź lub spotkanie. Jeśli dzwonisz do biura wielokrotnie, zanim uzyskasz odpowiedź, to prawdopodobnie będzie to koniec współpracy.

Projektowanie wnętrza

Jak wybrać dobre biuro projektowe?

Jak wśród tak wielu biur projektowych wybrać to, któremu powierzymy swoje pieniądze i zaufanie?

Oto cechy, na które moim zdaniem warto zwrócić uwagę:

Szczerość

Profesjonaliści potrafią poradzić sobie nawet z najbardziej skomplikowanymi zleceniami. Jednak nie wszystkie rzeczy da się zrobić. Dobry architekt jasno zakomunikuje klientowi, dlaczego powinien zmodyfikować swój pomysł.

Dobry specjalista pomoże znaleźć kompromis między wizją a realiami projektu.

Doświadczenie

Spójrz na dotychczasowe realizacje. To cechy charakterystyczne każdej solidnej firmy architektonicznej. To dobry znak, jeśli biuro ma na koncie sukcesy w dziedzinie, której szukasz.

Zapytaj projektanta, gdzie mieszka, czy buduje dom. Zapytaj projektanta, czy kiedykolwiek wynajmował swoją nieruchomość, jeśli planujesz inwestować w nieruchomości na wynajem.

Pomocność

Dobry biznesmen, nawet właściciel firmy projektowej, jest po to, by służyć radą i pomocą, a nie po to, by zarabiać pieniądze. Przed omówieniem opłat i zaliczek, upewnij się, że znajdziesz firmę, która będzie oferować porady i odpowie na wszelkie pytania dotyczące przyszłych inwestycji lub procesów administracyjnych. Usługi pracowni są bezpłatne, można w nich uzyskać porady i konsultacje.

Kompleksowa oferta

Studio projektowe, które świadczy kompleksowe usługi to must-have! Dzięki temu pomoże Ci w ewentualnych przyszłych wyzwaniach.

Wszechstronność

Godni uwagi architekci mogą pomóc w przygotowaniu inwestycji (m.in. analizy terenu, zakup nieruchomości, projekt budowlany czy projekt wnętrz), a następnie w jej realizacji (m.in. zarządzanie projektem, zarządzanie budową i formalny odbiór). W trakcie całego procesu możesz liczyć na ich wsparcie.

Znalezienie dobrej agencji projektowej wymaga wysiłku i czasu. Te wskazówki pomogą Ci uniknąć problemów z amatorami.

Komentarze (0)