18 października 2016 Udostępnij

Jakie krzesła do kuchni i jadalni?

Żadna kuchnia i jadalnia nie mogą się obyć bez krzeseł. Mebel ten jest w tych pomieszczeniach (czasem ze sobą połączonych) po  prostu niezbędny. Jest on nieodłącznym towarzyszem stołu, będącego centralnym punktem tych miejsc. Dlatego też warto poświęcić trochę czasu na to, aby wybrać takie krzesła, które zapewnią odpowiedni komfort ich użytkownikom, a zarazem będą pasować do wystroju.

Komfort przede wszystkim

Wygoda użytkowników jest tu najważniejsza. Siedząc przy obiadowym stole, nie możemy się przecież męczyć. To ma być dla nas przyjemność, a nie przykra konieczność. Dlatego też niezależnie od tego, czy zamierzamy wyposażyć kuchnię, czy też chodzi nam o jadalnię, należy wziąć pod uwagę najpierw czynniki praktyczne, a dopiero potem estetykę. Jak się do tego zabrać? Na co zwracać uwagę?

Najważniejsza jest zdecydowanie kwestia dopasowania krzeseł do stołu i do samego pomieszczenia. Jeśli posiadamy małą kuchnię, lepszym wyborem mogą się przykładowo okazać krzesła sztaplowane lub składane. Dzięki temu zaoszczędzimy więcej miejsca, rozkładając ten mebel tylko wtedy, gdy jest potrzebne. Takie krzesła można też wykorzystać choćby na balkonie… albo też i w innych pomieszczeniach! Tu już ocieramy się o kwestie estetyki, ale warto pamiętać, że dobierając krzesła, warto to robić w kontekście pozostałych pomieszczeń. Dzięki temu z łatwością będziemy mogli dostawić krzesła z kuchni do jadalni, gdy pojawią się u nas goście – znajomi lub rodzina. Miejsca do siedzenia nie zabraknie, a zarazem nie będziemy wprowadzać przy okazji estetycznego dysonansu.

Wracając jednak do kwestii praktycznych – najbardziej istotne jest tu właśnie dopasowanie krzesła do stołu. Model nie może być ani za niski, ani za wysoki. Siedzisko musi być w stosunku do blatu na odpowiednim poziomie. W przeciwnym razie korzystanie ze stołu będzie niewygodne, bo albo będzie za ciasno na nogi, albo za wysoko na ręce. Około 30 centymetrów różnicy między blatem a siedziskiem powinno wystarczyć. Trzeba zarazem wziąć pod uwagę, ile krzeseł możemy dostawić do stołu. Z zasady każda osoba powinna mieć około 60 centymetrów miejsca przy stole, aby czuć się komfortowo. Nie warto zatem upychać na siłę dodatkowych krzeseł. Warto też podkreślić kwestię podłokietników. To bardzo wygodny element, ale jeśli będą na zbyt dużej wysokości, mogą sprawić problem. Już tak trywialna kwestia jak to, czy krzesło będzie można dosunąć do stołu, czy nie, pokazuje jednak, że warto na to zwrócić uwagę. Podobnie jest jeśli chodzi o wysokość oparcia. Jeśli będzie ono zbyt niskie, na pewno się w nim wygodnie nie rozsiądziemy i nie odpoczniemy. Z tych samych powodów warto też zwrócić uwagę na siedzisko i tapicerkę. Zbyt twarde sprawi, że szybko będziemy się męczyć i odczuwać ból. Zbyt miękkie wbrew pozorom też nie będzie miało na nas najlepszego efektu, zwłaszcza na kręgosłup. Krzesło powinno też zapewniać odpowiednią stabilność. Warto zwrócić uwagę na to z czego jest ono wykonane i jaka jest jakość tego wykonania. To czy wybierzemy komplet, czy też postawimy na pojedyncze egzemplarze, jest już de facto kwestią drugorzędną.

Wygląd też jest ważny

Jeśli jednak zdecydujemy się na krzesła zakupywane pojedynczo, musimy się nastawić na znacznie większy nakład pracy. Nie jest bowiem wcale łatwo dopasować do siebie różne modele, aby dobrze wyglądały, a przecież estetyka też jest ważna. Wybór kompletu oszczędzi nam więc czas. Wiele sklepów przy większej liczbie egzemplarzy stosuje także zniżki, więc także oszczędność finansowa jest możliwa.

Warto przy tym pamiętać, że jakkolwiek krzesła najłatwiej dopasować stylem do aranżacji mieszkania, to możliwe tu jest wykorzystanie kontrastu. Aby nie wyglądało to zbyt kiczowato, trzeba tu się jednak wykazać dobrym gustem i mieć pewne doświadczenie jeśli chodzi o wystrój wnętrz. Poproszenie o pomoc specjalisty na pewno nie będzie złym pomysłem. Są oczywiście takie połączenia, które sprawdzają się niemal w każdym przypadku – np. biel i czerń. Jadalnia lub kuchnia powinny być przy tym konsekwentnie w takim kontrastowym stylu zaprojektowane. Ograniczenie się do stołu i krzeseł może sprawić, że nie będą one dobrze współgrać z resztą pomieszczenia.

Osobom wybierającym wymarzone krzesła samodzielnie, można jednak zwrócić uwagę na to, aby pamiętały one nie tylko o kolorze, kształcie i formie. Te kwestie jest najłatwiej dostrzec, ale liczy się także to z jakiego materiału meble te zostały wykonane. Drewno pasuje w zasadzie do wszystkiego, ale krzesła zdobione, grube, nie sprawdzą się w kuchni czy jadalni zaaranżowanej w stylu norweskim. Lepiej im będzie zdecydowanie w mieszkaniu w stylach retro i vintage. Do takich trudno zaś będzie dopasować krzesła z tworzywa, plastiku lub metalowe. Jak widać wybór krzeseł do kuchni czy jadalni nie jest wcale tak banalny, jak mogłoby się to wydawać.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym Centrum Krzeseł.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)