30 marca 2023 Udostępnij

Biura wirtualne – czy działają legalnie?

Wypełniając wniosek CEIDG-1 o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, należy podać adresy związane z działalnością. Czy wskazanie adresu wirtualnego biura to dobry pomysł? Czy biura wirtualne działają legalnie?

Skąd pytanie, czy biuro wirtualne działa legalnie?

Biura wirtualne to działalność świadczenie usług na rzecz spółek i trustów jest regulowana czyli wymaga uzyskania wpisu do rejestru. Aby prowadzić np. biuro wirtualne we Wrocławiu, zainteresowany przedsiębiorca musi założyć firmę – jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę oraz spełnić warunki i dokonać wpisu do Rejestru na Rzecz Działalności Spółek i Trustów. Dopiero po dopełnieniu wszystkich wymaganych formalności może on oferować swoje usługi: udostępnienie adresu rejestracyjnego, odbiór korespondencji czy wynajem sal konferencyjnych. 

Jak upewnić się, że biuro wirtualne działa legalnie?

Dla każdego potencjalnego kontrahenta warto sprawdzić jego dane i legalność działania–dotyczy to również biura wirtualnego. Jak to zrobić?

Biuro wirtualne w Katowicach czy Gdańsku można sprawdzić:

  • weryfikując, czy jego właściciel prowadzi działalność gospodarczą – w CEIDG lub KRS,
  • Sprawdzić czy firma prowadzącą usługę wirtualnego biura jest wpisana w Rejestrze Na Rzecz Działalności Spółek lub Trustrów https://www.slaskie.kas.gov.pl/izba-administracji-skarbowej-w-katowicach/zalatwianie-spraw/rejestr-dzialalnosci-na-rzecz-spolek-lub-trustow
  • korzystając z zasobów wywiadowni gospodarczych – to sposób, aby upewnić się, czy biuro nie jest zadłużone, co może niekorzystnie wpłynąć na współpracę, zapoznając się z opiniami wystawionymi przez innych użytkowników.

Chcesz skorzystać  oferty biura wirtualnego? Pamiętaj, że zabezpieczeniem dla Ciebie będzie też umowa o współpracy. To właśnie w niej należy sprecyzować prawa i obowiązki każdej ze stron. Dzięki dobrej i transparentnej umowie można też wyeliminować nieporozumienia i niedomówienia.

Artykuł partnera

Komentarze (0)