1 sierpnia 2017 Udostępnij

Jaką farbę do pokoju wybrać?

Wybór farby do pomalowania pokoju może przyprawiać o ból głowy. Na rynku istnieją setki najróżniejszych produktów od dziesiątek producentów. Jeżeli nie wiesz, która farba okaże się najlepsza do pomalowania Twojego pokoju, spieszymy z poradą. W tym tekście znajdziesz charakterystykę najpopularniejszych farb wewnętrznych – akrylowych i lateksowych.

Farby lateksowe a akrylowe – gdzie tkwi różnica?

Różnice pomiędzy farbami lateksowymi i akrylowymi wynikają głównie z różnych cech czy parametrów przypisanych zwyczajowo tym produktom przez użytkowników. Niemniej, zarówno farbami lateksowymi, jak i akrylowymi skutecznie pomalujemy niemal każde wnętrze. Bardziej konkretny wybór powinien być uzależniony od specyfiki pomieszczenia.

Farby lateksowe i akrylowe są:

  • wodorozcieńczalne,
  • nieszkodliwe dla organizmu ludzkiego i środowiska,
  • możemy nakładać je za pomocą wałka i pędzla,
  • możemy malować nimi płyty GK, tynki wapienne, mieszane i gipsowe.

Przeznaczenie pomieszczenia a parametry farby

Dopiero dobierając rodzaj farby do pomieszczenia, powinniśmy sprecyzować nasz wybór. Należy pamiętać, że inną farbę należy wybrać do pokoju dziennego, a inną do pokoju noworodka. Podobnie z kuchnią, łazienką i innymi pomieszczeniami, w których mamy do czynienia z różną wilgotnością powietrza, czy narażeniem na uszkodzenia mechaniczne powierzchni.

Farby do pokojów dziecięcych

Pokoje dziecięce z reguły narażone są na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Warto więc wybrać farby odporne na szorowanie (najlepiej I, II lub III klasę). Im wyższa klasa, tym farba jest bardziej odporna na tarcie, przez co można ją szorować na mokro.  Dzięki takim parametrom w prosty sposób wyczyścimy zabrudzoną ścianę, a powierzchnia malarska będzie odporna na pomniejsze zabrudzenia. Z powodzeniem możemy zastosować tu przyjazne dla zdrowia i środowiska farby akrylowe i lateksowe. Farby olejne nie są polecane ze względu na długi czas schnięcia i nieprzyjemny zapach.

Farby do pokojów młodzieżowych i dziennych

W przypadku pokojów dziennych i dla młodzieży nie musimy wybierać farb odpornych na szorowanie, ponieważ ryzyko zabrudzenia ściany znacząco maleje. W tej sytuacji doskonałym wyborem będą farby zmywalne – akrylowe lub lateksowe.

Farby do pokojów, w których panuje duża wilgotność

W pomieszczeniach, w których panuje wysoka wilgotność powietrza, warto zabezpieczyć ściany przed rozwojem grzybów, alg i pleśni. W tym przypadku można zastosować lateksowe farby chroniące powierzchnie przed rozwojem mikroorganizmów. W takich sytuacjach doskonale sprawdzi się bezrozpuszczalnikowa, matowa farba Caparol Indeko-W.

Rodzaj pomieszczenia a kolor farby – kilka ogólnych zasad

Parametry farby to jedno, natomiast jej kolor to drugie ważne kryterium wyboru. Kolor ścian ma kolosalne znaczenie dla dobrego samopoczucia osoby przebywającej w pomieszczeniu, czy wizualnego odbierania przestrzeni.

Przyjęło się, że w pokojach dziecięcych powinno używać się pogodnych, jasnych i przyjemnych kolorów – np. błękitnego, zielonego, czy żółtego. Inspiracje dotyczące doboru koloru farb można znaleźć np. w katalogach producentów farb.

Małe pokoje zwykle malujemy w jasnej kolorystyce, co optycznie zwiększa ich kubaturę. W przypadku większych pomieszczeń z powodzeniem stosuje się ciemniejsze kolory.

 

Materiał zewnętrzny