29 listopada 2017 Udostępnij

Zobacz, jak dopasować prześcieradło do łóżka

Kupiłaś piękne prześcieradło, dopasowane do wystroju sypialni, ale okazało się za małe? A może zwija się podczas snu lub co gorsze, powoduje że jest ci gorąco? Wielu zakupów, szczególnie tych związanych z wystrojem wnętrza dokonujemy bez przemyślenia i pod wpływem impulsu. Kierujemy się estetyką, ale zapominamy o wygodzie, a ta w łóżku jest niezbędna. Szkoda wyrzucać pieniądze w błoto, podczas gdy wystarczy zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które sprawą, że będziemy zadowolone z zakupu. Jak dopasować prześcieradło do łóżka?

Zwykle większą wagę przywiązujemy do poduszki i kołdry, a o prześcieradle zapominamy. Rzadko sprzedawane jest ono w zestawie z poszewkami, więc kiedy już wybierzemy najładniejszy naszym zdaniem deseń i materiał, na prześcieradło najczęściej nie wystarcza nam już czasu. A warto go poświęcić, bo o ile kołdrę i poduszki wybieramy dla swojej wygody, to prześcieradło pełni jeszcze funkcję ochronną dla materaca, często bardzo drogiego. Na co powinniśmy więc zwrócić uwagę wybierając prześcieradło?

1.Rozmiar

Wydaje się to proste, zwłaszcza, gdy znamy wymiary materaca. Jednak oprócz długości i szerokości powinniśmy uwzględnić jeszcze jego wysokość. Większość prześcieradeł ma dodatkową zakładkę na materac, dzięki czemu będziemy mogli je włożyć do ramy i zabezpieczyć przed podwijaniem. Warto jednak zmierzyć prześcieradło w sklepie, bo producenci różnie podchodzą do tej kwestii, a prześcieradło „na styk” może się okazać po prostu za małe. Jeśli akurat nie mamy przy sobie miarki, bezpieczniej będzie kupić prześcieradło większe niż wymiary materaca – np. na materac o wymiarach 140x200 wybierzmy prześcieradło o wymiarach 160x200. Ewentualny namiar zawsze możemy schować do ramy. To rozwiązanie sprawdzi się również przy materacach  grubości większej niż standardowe 10-15 cm. 

2.Materiał

Ładne prześcieradło, ale w nocy masz wrażenie, że leżysz na folii aluminiowej? Wybór materiału prześcieradła możemy porównać do kupowania bielizny, którą dobieramy z wielką precyzją. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się prześcieradła z bawełny i jej pochodnych. Naturalne materiały zapewniają doskonałą cyrkulację i nie powodują u użytkownika nadmiernego pocenia. Do wyboru mamy prześcieradła bawełniane, które doskonale odprowadzają wilgoć, ale ich wadą jest mała elastyczność. Zdecydowanie lepiej rozciągliwe są prześcieradła z dżerseju, który doskonale izoluje ciepło. Do tego są bardzo wytrzymałe i odporne na pranie. Zmarzluchy powinny wybrać prześcieradło frotte, którego struktura gwarantuje ciepło. Prześcieradła te najlepiej sprawdzą się szczególnie jesienią i zimą. Wykazują również bardzo dużą chłonność i są przyjemne w dotyku. Jeśli szukamy czegoś bardziej eleganckiego, najlepiej postawić na satynę. Jest delikatna, ale bardzo wytrzymała i doskonale prezentuje się w eterycznych sypialniach.

3.Tradycyjne czy na gumce

Polki oszalały na punkcie prześcieradeł na gumce. Mocny chwyt prześcieradła gwarantuje, że nie będzie się ono zwijać. Jednak nieodpowiednio dobrany rozmiar będzie o wiele większym problemem niż w tradycyjnym prześcieradle. Za mały będzie spadał, a za duży fałdował. W przypadku prześcieradeł z gumką mamy również ograniczone pole co do wyboru materiału. Najczęściej spotykane są prześcieradła z gumką wykonane z dżerseju. Kłopotliwe jest również zakładanie takiego prześcieradła. Do dużego łóżka potrzebne są przynajmniej dwie osoby. Niełatwo jest je również złożyć, ale jego praktyczność wygrywa z tymi wadami. 

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)