24 maja 2016 Udostępnij

Kuchnia – zamknięta czy otwarta na salon?

Kwestia otwarcia lub zamknięcia kuchni bywa często punktem spornym, mając tylu samo zwolenników, co przeciwników. Przed powyższym dylematem staje niemal każdy, kto ma przed sobą etap urządzania mieszkania lub domu. 

Przed przystąpieniem do zagospodarowania kuchni, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wiele czasu spędza się  na przygotowaniu posiłków. Kuchnia zamknięta sprawdzi się z pewnością u osób, które podczas gotowania nie chcą się rozpraszać. Jeśli dysponujesz dużym pomieszczeniem, możesz połączyć ją z jadalnią. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, bo pomimo tego, że wydziela się  osobne pomieszczenie, znacznie upraszcza to kwestię serwowania posiłków.

Za i przeciw

Kuchnie zamknięte są mniej ustawne, jednak nie wymagają ciągłej dbałości o porządek. Mogą  zachować stylistyczną odrębność, w przeciwieństwie do kuchni otwartych, które powinny być spójne z wystrojem wnętrz w salonie. Jeśli jednak jest na tyle mała, że nie mieści się w niej stół, przy którym może zasiąść cała rodzina, przenoszenie naczyń z posiłkami może okazać się dla niektórych nieco uciążliwe. Niewątpliwą zaletą zamkniętej kuchni jest nierozprzestrzenianie się zapachów do pozostałych części mieszkania i wytłumienie dźwięków włączonych sprzętów AGD.
Otwarcie kuchni optycznie ją powiększa. Podczas organizowanych przyjęć jesteś, razem z gośćmi, we wspólnym pomieszczeniu.  Podczas gotowania można swobodnie rozmawiać, oglądać telewizję, lub też mieć na oku bawiące się w salonie dzieci. Z drugiej strony, brak możliwości zamknięcia otwartej kuchni może stworzyć dla najmłodszych zagrożenie.
Jeśli niespecjalnie cenisz sobie porządek, połączenie otwartej kuchni z salonem może być dla innych niekomfortowe. Podczas gotowania robi się niemały bałagan. Widok brudnych naczyń, blatów i kuchenki może być bardzo nieprzyjemny.

A może wyspa?

Jeśli nie ogranicza cię metraż mieszkania, ciekawym rozwiązaniem jest zaaranżowanie w kuchni tzw. wyspy. Może ona pełnić funkcję zarówno blatu roboczego, jak i miejsca spożywania posiłków. Istnieje możliwość zamontowania w niej kuchni, zlewozmywaka, a nawet wydzielenia przestrzeni do przechowywania elementów zastawy. Wyspa kuchenna charakteryzuje się bardzo dużą funkcjonalnością, dlatego też rozwiązań z jej wykorzystaniem można napotkać coraz częściej nawet na niewielkich powierzchniach. Wyspa może też być elementem, który wyznacza granicę pomiędzy strefą roboczą, a strefą konsumpcji. 
Kolejnym ze sposobów rozgraniczenia stref znajdujących się w jednym pomieszczeniu, jest wykorzystanie mebli. Wcześniej wspomnianą wyspę może zastąpić salonowa kanapa, ustawiona tyłem do kuchni, która swoją formą również rozdziela strefę spożywania posiłków od strefy wypoczynkowej.

Jadalnia

Nawet w niewielkiej kuchni dobrze jest wygospodarować miejsce na kącik jadalny. Dostępne rozwiązania, jak chociażby składane do ściany stoły, to świetny pomysł na zaaranżowanie takiej przestrzeni. Na dużych powierzchniach można pozwolić sobie na urządzenie jadalni w pomieszczeniu kuchennym. Obecnie, najmodniejszym rozwiązaniem są te jadalnie, które stanowią łącznik pomiędzy kuchnią a salonem.
Coraz mocniej wyczuwalnym trendem jest powrót do tradycji. Szybkie jedzenie przed telewizorem zostaje zastąpione spożywaniem posiłków przy wspólnym stole wraz z innymi członkami rodziny. Największą popularnością cieszą są stoły od sześciu do ośmiu osób oraz rozkładane, które sprawdzają się podczas okolicznościowych spotkań.

Dla niezdecydowanych

Dla tych, którym ciężko dokonać wyboru pomiędzy kuchnią otwartą i zamkniętą, pozostaje jeszcze rozwiązanie pośrednie - kuchnia częściowo zamknięta. Przestrzeń do przygotowywania posiłków można zasłonić przed oczami gości, za pomocą przesuwanych drzwi, paneli, luksferów, niewysokich ścianek a nawet zabudowań z mebli.
Zwolenników kuchni otwartych jest prawdopodobnie tyle samo, co jej przeciwników. Zanim podejmiesz decyzję przemyśl wszystkie za i przeciw. Nie daj się zwieść wnętrzarskim trendom i kieruj się własnymi potrzebami. 

Więcej pomysłów i ciekawych inspiracji znajdziesz tu: 

http://forum.leroymerlin.pl/forum/kuchnia-i-jadalnia,2,99.html

Komentarze (0)