Sposób na bujną zieleń - rośliny szybko rosnące
Powstawanie ogrodu jest procesem długotrwałym i potrzeba cierpliwości, aby roślinność w pełni się rozrosła. Posadzenie dojrzałych krzewów i drzew, wiąże się z dużym kosztem. Rozwiązaniem mogą być rośliny szybko rosnące. Zobacz, co posadzić, aby ogród szybko się zazielenił.
Bujna roślinność przy domostwie, sprawia że czujemy się zakorzenieni w danym miejscu. Często bywa tak, że musimy zacząć od zera, zakładając ogród na pustym terenie. Możemy skorzystać z szerokich ofert sklepów ogrodniczych czy szkółek i zakupić już dorodne krzewy i drzewa (nawet kilkumetrowe). Dzięki nim uzyskamy szybki efekt, ale niestety koszty mogą być bardzo wysokie, zwłaszcza w przypadku, gdzie musimy zagospodarować dużą przestrzeń.
Ciężko jest inwestować w zieleń, jeśli mamy ważniejsze wydatki, związane z budową domu. Dlatego idealną alternatywą jest zasadzenie roślin szybko rosnących.
Jakie rośliny wybrać?
Dużą działkę najlepiej obsadzić drzewami, które stworzą kanwę ogrodu i dodatkowo zacienią niezajętą przestrzeń. Na małej działce warto posadzić wolno rosnące krzewy i drzewa, które nie uzyskują dużej wysokości. Musimy też mieć na uwadze, żeby roślinność była zasadzona z głową i z umiarem. Gdy rośliny się rozrosną i zaczną sobie wzajemnie zawadzać, będziemy musieli je regularnie przycinać lub wykarczować (na rośliny starsze niż pięć lat musimy mieć zgodę urzędu gminy). Zanim drzewa i krzewy urosną, do wykorzystania miejsca używane są byliny, które w pierwszym roku mogą osiągać nawet 2 metry wysokości, albo rośliny jednoroczne, które szybko rosną i kwitną.
Funkcję estetyczną pełnią również pnącza, które najlepiej sprawdzą się na małych działkach. Mogą one zastąpić drzewa i krzewy i ozdobić elewację budynku. Liście i kwiaty tworzą efektowne wzory, a zielone ściany są idealnym motywem dla kompleksu ogrodowego.
Rośliny szybko rosnące:
⦁ Rośliny jednoroczne: słonecznik, rącznik pospolity, kosmos podwójnie pierzasty. Rośliny szybko rosnące i kwitnące, należy je sadzić wiosną, a latem potrafią osiągnąć nawet do 1,5-2,5 metrów wysokości.
⦁ Krzewy liściaste: krzewuszka cudowna, irga błyszcząca i pomarszczona, róże parkowe i róże pnące, róża pomarszczona, budleja Dawida, ligustr pospolity, forsycja pośrednia, odmiany derenia białego i rozłogowego, pęcherznica kalinolistna, porzeczka alpejska i krwista, sorbaria jarzębolistna, żylistek szorstki, jaśminowiec pospolity. Aby uzyskać ostateczną wysokość, należy czekać od trzech do siedmiu lat.
⦁ Byliny wysokie: słonecznicze szorstki, naparstnica purpurowa, aster nowobelgijski lub nowoangielski, rodgersje, ostróżka ogrodowa, parzydło leśne oraz trawiaste: miskant chiński i cukrowy, trzcinnik piaskowy. Po dwóch latach rozrastają się i tworzą obfite kępy.
⦁ Byliny niezimujące w gruncie: odmiany dalii, paciorecznik. Rosną do 2 m, jesienią trzeba je wykopywać i przechowywać do wiosny w zamkniętym pomieszczeniu.
⦁ Pnącza wieloletnie: bluszcz pospolity, hortensja pnąca, rdestówka Alberta, wiciokrzewy, glicynia kwiecista i chińska, akebia pięciolistkowa, przywarka japońska, powojniki botaniczne i wielkokwiatowe, cytryniec chiński, kokornak wielkolistny, winobluszcz pięciolistkowy i trójklapowy. W zależności od odmiany osiągają wysokość od 1 do 5 metrów.
⦁ Pnącza jednoroczne: wilec purpurowy, fasola ozdobna, kobea pnąca. W sezonie mogą rozrastać się do kilku metrów.
⦁ Drzewa iglaste: sosna wejmutka, świerk serbski, żywotnik olbrzymi, modrzew europejski i polski, metasekwoja chińska, jodła kalifornijska. W odpowiednich warunkach po około 15 latach dorastają do 5-8 metrów.
⦁ Drzewa liściaste: dąb czerwony, brzozy, wierzby, sumak octowiec, jesion pensylwański, katalpa, jarząb pospolity i szwedzki, oliwnik wąskolistny. Rosną szybciej niż drzewa iglaste, po kilku latach osiągają kilka metrów.
Gdy podejmiemy się wyzwania, jakim jest założenie własnego ogrodu, musimy mieć na uwadze, że o jego finalnym wyglądzie przesądzą nie tylko rośliny, ale też układ terenu i detale architektoniczne. Skarpy, pergole czy niewielkie wzniesienia sprawiają, że ogród wizualnie wydaje się dorodniejszy i pełniej zagospodarowany.
Zobacz również
Komentarze (0)
Jak stworzyć niezapomniany klimat restauracji? Elementy udanej aranżacji lokalu gastronomicznego
VAby stworzyć niezapomniany klimat w restauracji, potrzeba czegoś więcej niż tylko dobrego jedzenia. Wyjątkowa atmosfera to klucz do sukcesu lokalu gastronomicznego w Polsce. Kiedy wnętrze przyciąga wzrok, a nastrój sprawia, że odwiedzający czują się komfortowo, szansa na powroty...
Jaką bramę garażową wybrać? 5 sprawdzonych porad
VWybór odpowiedniej bramy garażowej to ważna decyzja, której nie należy podejmować pochopnie. Oprócz kwestii estetycznych, brama garażowa musi być funkcjonalna, bezpieczna i trwała, aby dobrze spełniała swoje zadanie przez wiele lat. W Polsce, gdzie warunki pogodowe bywają kapryśne, a...
Jak urządzić sypialnię w stylu skandynawskim?
VStyl skandynawski, znany ze swojej prostoty, funkcjonalności i bliskości natury, to idealny wybór dla osób pragnących stworzyć spokojną i przytulną sypialnię. W tym artykule podpowiemy, jak urządzić sypialnię w stylu skandynawskim, zwracając uwagę na kluczowe elementy tego stylu...
Zostaw komentarz