21 czerwca 2021 Udostępnij

JAK MĄDRZE UKŁADAĆ RZECZY, JEŚLI MIESZKASZ W MAŁYM MIESZKANIU? WSKAZÓWKI DLA PRAKTYKÓW

Mnóstwo rzeczy, mało miejsca to jeden z najczęstszych problemów. Pierwszą radą, jaką można usłyszeć, jest przejęcie ich, pozbycie się niepotrzebnych rzeczy, ale nawet po takim przeglądzie możliwe jest, że sytuacja nie zmieni się diametralnie. Często problemem nie jest nadmiar rzeczy, ale brak miejsca, które jest dostępne. W takiej sytuacji pozostaje tylko jedno - nauczyć się inteligentnie wykorzystać dosłownie każdy centymetr i zaaranżować przestrzeń. Można to zrobić po mistrzowsku, uzyskując idealny porządek w domu. I ani jego właściciele, ani nikt z otoczenia nie będzie miał poczucia bałaganu i chaosu w nim. W tym celu warto zrozumieć i wdrożyć tajniki systemów magazynowych i podziału terytorium na strefy. Promocje na dekoracje i rzeczy do domu można znaleźć w gazetkach Biedronki. 

Lifehack #1. Meble do zabudowy

Nawet w najmniejszej niszy można zbudować bardzo pojemną szafkę, która nie będzie wizualnie zmniejszać pomieszczenia, ale będzie w stanie pomieścić wiele rzeczy. Dolna część takiej szafy powinna być przeznaczona na te przedmioty, które są stale używane niemal codziennie, a górna jest dobra do przechowywania sezonowego obuwia, odzieży, walizek, pudełek, pościeli itp.

O tym, co dokładnie i gdzie zostanie rozpakowane, trzeba pomyśleć z wyprzedzeniem - zanim meble zostaną zamówione lub kupione w gotowej formie (preferowana jest pierwsza opcja). Pozwoli to na inteligentne zaprojektowanie przestrzeni z dokładnością co do centymetra, tak aby szafa okazała się funkcjonalna.

I jeszcze kilka sekretów od projektantów:

  • Jeśli szafa jest zamówiona w kolorze ścian, wizualnie przestrzeń nie stanie się mniejsza. Dodatkowo, mebel ten będzie można z powodzeniem "przebrać".
  • Jeśli chcemy optycznie zwiększyć powierzchnię pomieszczenia warto zamówić szafę z drzwiami z lustrami na całej ich powierzchni.
  • W obu przypadkach nie należy zapominać o zaleceniu, że jego wysokość powinna sięgać do samego sufitu.

Lifehack #2. Łóżko - nie tylko do spania

Jest to kontynuacja tematu funkcjonalnych mebli. Przestrzeń pod łóżkiem nie powinna być pusta, ponieważ może to być miejsce nie tylko na pościel, ale nawet na jakieś drobiazgi. Aby to zrobić, wystarczy wyposażyć ją w szuflady.

Eksperci ujawniają kolejny sekret. Jeżeli przechowywać rzeczy w próżniowych torbach, to można umieścić dużo więcej rzeczy pod łóżkiem. Przy okazji będą doskonale służyć, niezależnie od tego, gdzie je umieścisz: w łóżku czy szafie. 

Lifehack #3. Ściany mają dużo miejsca.

W dawnych czasach modne było umieszczanie przy nich nieporęcznych kredensów, co dziś w małych mieszkaniach nie jest wskazane. Zamiast tego, nowoczesne trendy w projektowaniu sugerują użycie różnych modułów o różnych rozmiarach. Mogą to być otwarte półki, regały, komody, które mają głębokie szuflady. Ściany można wykorzystać w każdym pomieszczeniu w mieszkaniu - salonie, sypialni, kuchni, i nie krępuj się, wykorzystując je od dołu do góry. W tym samym celu należy wykorzystać wszelkie wnęki w domu. Wyposażając je w półki i przegrody, można w nich umieścić wiele rzeczy.

Lifehack #4. Na uwagę zasługują również narożniki

Często są one puste i na pierwszy rzut oka może się wydawać, że nie jest to funkcjonalna część pomieszczenia. Nie jest. Narożniki mogą być również wykorzystywane do umieszczenia w nich półek i szafek, a oprócz tego, że w ten sposób można przechowywać wiele drobnych przedmiotów, takie podejście przyniesie "zapał" do wnętrza.

Lifehack #5. Haki, wieszaki, półki, tablice magnetyczne do łazienki i kuchni

W tych pomieszczeniach trzeba również przechowywać wiele przedmiotów gospodarstwa domowego, przyborów kuchennych, narzędzi, kosmetyków itp. W małych mieszkaniach zwykle nie ma też zbyt wiele miejsca na nie przeznaczonego. Wiele przedmiotów można umieścić na hakach, półkach, wieszakach, tablicach magnetycznych. W ten sposób można zwolnić miejsce w szufladach na inne rzeczy, a poza tym stworzyć domowy komfort.

Lifehack #6. Nie zapomnij o balkonie

Niezależnie od wielkości, przy odpowiednim podejściu będzie to prawdziwe dobrodziejstwo dla właścicieli małych mieszkań. Ale do tej kwestii należy również podejść w sposób inteligentny. Jeśli na środku balkonu postawisz skrzynkę ze starym, ale bardzo potrzebnym gratem - to jest to niewłaściwe podejście do alokacji jego przestrzeni. Dla właściwego rozmieszczenia rzeczy powinny być wyposażone w półki, regały, szafki - otwarte lub zamknięte. Na nich będzie można ułożyć o wiele więcej przedmiotów. Drugą opcją jest wykonanie ścianki działowej, która podzieli balkon na dwie części. Jedna z jego części pomieści wszystko, co trzeba przechować, nie ograniczając wizyt w "wolnej" połowie. 

Lifehack #7. Podział na strefy

Praktyka dzielenia pomieszczeń za pomocą ścianek działowych jest znana od dłuższego czasu. Można to zrobić z korzyścią zarówno dla aranżacji wnętrz, jak i dla przechowywania rzeczy. Konstrukcja może mieć komórki, półki, które są również bardzo pojemne. O tym, co dokładnie będzie w nich przechowywane - drobne lub duże akcesoria, ubrania czy jakiekolwiek przedmioty domowego użytku, decydują wyłącznie właściciele mieszkania. Od tego będzie zależało, czy konstrukcja będzie otwarta czy zamknięta oraz jaka będzie ich wielkość.

Lifehack #8. Haki wiszące, kieszenie, półki do szaf, komód

Mogą być mocowane do skrzydeł drzwiowych, po wewnętrznej stronie drzwiczek meblowych. W drugim przypadku nie będą one widoczne gołym okiem, ale na haczykach, kieszeniach, półkach można umieścić wiele różnych rzeczy, które z powodu braku miejsca w mieszkaniu mogą być w nim chaotycznie porozrzucane.

Lifehack #9. Wieszaki na ubrania, wsporniki, poprzeczki

Na szczególną uwagę zasługują wieszaki na ubrania, na których umieszcza się odzież wierzchnią, koszule, sukienki, spodnie, spódnice, krawaty itp. Istnieją oddzielne (przenośne) stojaki na ubrania. Z kilkoma, codziennymi elementami garderoby, mogą wyglądać w mieszkaniu schludnie. Jeśli masz dużo ubrań - warto zadbać o wbudowane wieszaki w szafach. Im wyżej są one w stosunku do półki szafy, tym więcej miejsca zostanie zaoszczędzone. Są one dostępne w różnych typach i wzorach, mogą być składane, kompaktowe, warianty, w których można umieścić kilka elementów garderoby jednocześnie, bez wpływu na ich jakość i estetyczny wygląd. Wybierają one na podstawie rozmiaru przedziału przeznaczonego dla nich w szafie i liczby ubrań, które będą na nich umieszczone.

Lifehack #10. Meble tapicerowane przestawne

Ponownie, o funkcjonalnych elementach wnętrza. Pufy, sofy, narożniki, łóżka - wszystkie te meble mogą mieć w środku przestrzeń, w której można poukładać wiele rzeczy. Łatwym ruchem ręki można otwierać i zamykać ich składane części, co pozwala na wkładanie i wyjmowanie z nich zawartości.

Organizacja przestrzeni w garderobach, szafach

Gdziekolwiek są umieszczeni, ale są bezpośrednim magazynem dla rzeczy, i właściwa dystrybucja ich zawartości jest jednym z najważniejszych warunków dla oszczędności miejsca.

Oto kilka wskazówek, które mogą w tym pomóc:

  • Nie zaniedbuj stosowania różnych organizerów, pojemników, komórek na bieliznę, krawaty, koszy, specjalnych wieszaków z kołkami na ubrania, na których możesz umieścić wiele ubrań.
  • Doświadczone osoby sugerują rzeczy, które nie gniotą się (szaliki, skarpetki, T-shirty, bielizna, a nawet spodnie, dżinsy), przechowywane skręcone rolki. W takiej formie można je umieścić nie tylko na półkach szafy, ale także w szufladach.
  • Buty i torby mogą znajdować się w pudełkach, kompaktowo zmieszczające się w dolnym przedziale szafa. 
  • Układanie koców, ręczników, pościeli - te rzeczy powinny być ułożone w stos, i pożądane jest, aby długość i szerokość każdego z nich odpowiadała wielkości półki, w której są umieszczone.
  • Można używać poziomych i pionowych przegródek tworząc komórki potrzebnych rozmiarów w szafie, pozwoli to na przechowywanie rzeczy bardziej kompaktowo.

Przy odpowiednim podejściu nawet w najmniejszych mieszkaniach można znaleźć dużo miejsca do przechowywania. Każda szafa dzięki przydatnym wskazówkom, wyobraźni i nowoczesnym trendom aranżacyjnym może stać się maksymalnie pojemna.

Komentarze (0)