9 maja 2022 Udostępnij

Klimatyzacja w domu - Gdzie należy umieścić klimatyzator?

Pytanie o to, gdzie umieścić klimatyzator w pomieszczeniu, dotyczy głównie jednostek wewnętrznych montowanych na stałe. Jednostkę przenośną, jednoczęściową, można ustawiać w zależności od potrzeb. Umiejscowienie klimatyzatora stacjonarnego ma znaczenie dla naszego komfortu, a także dla jego jakości i wydajności. Łatwo jest poznać zasady dotyczące miejsca, w którym należy umieścić klimatyzator.

Gdzie można zainstalować klimatyzator?

Jakie jest najlepsze miejsce na umieszczenie klimatyzatora w pomieszczeniu? Czy zależy to od wystroju wnętrza, czy też należy wziąć pod uwagę wymagania techniczne? Okazuje się, że nie jest możliwe umieszczenie klimatyzatora we wnętrzu. Będzie to zależało od tego, jak skuteczne jest to urządzenie i jaki jest nasz stan zdrowia. Ważne jest, aby zrozumieć podstawy dotyczące tego, gdzie należy umieścić jednostkę wewnętrzną, w zależności od pomieszczenia i rodzaju.

W urządzeniach typu Split obowiązują te same zasady. Obie jednostki - skraplacz - część zewnętrzna i parownik - część wewnętrzna - mają oddzielne obudowy. Urządzenia typu multisplit (jednostka zewnętrzna obsługuje wiele jednostek wewnętrznych) podlegają tym samym zasadom. Lokalizację jednostki zewnętrznej regulują odrębne przepisy. Najlepiej jest instalować klimatyzator w trakcie remontu lub prac wykończeniowych. Rury, które chłodzą wnętrze, można ukryć w ścianach lub suchej zabudowie.

Czy można umieścić klimatyzator w pokoju dziennym?

Klimatyzator powinien być umieszczony w każdym pomieszczeniu w domu. Często musimy wybrać jedno pomieszczenie, w którym zainstalujemy klimatyzator. Najlepiej jest umieścić klimatyzator w miejscu, w którym spędzamy najwięcej czasu.

Pokój dzienny jest często pierwszym miejscem, które przychodzi nam na myśl, ale większość czasu spędzamy w sypialni. Upał jest również bardzo uciążliwy i męczący w nocy, utrudniając zasypianie. Ogrzewanie pomieszczenia może sprawić, że stanie się ono niewygodne i nie będzie sprzyjać odpoczynkowi.

Innym ważnym kryterium, które należy wziąć pod uwagę, jest położenie pomieszczeń względem stron świata. Największe chłodzenie zapewniają południowa i zachodnia strona budynku.

Rodzaje klimatyzacji:

  • Naścienne - montowane na ścianie w pewnej odległości od sufitu. Najczęściej stosowane w domach prywatnych.
  • Montowane w suficie podwieszanym, kasetonowym. Najlepsze są jednostki czterokierunkowe, które równomiernie rozprowadzają powietrze w całym pomieszczeniu. Jednostki te są najczęściej stosowane w biurach.
  • Jednostki kanałowe - jednostka wewnętrzna może znajdować się w innym pomieszczeniu niż to, które jest chłodzone. Powietrze jest dostarczane kanałami umieszczonymi pomiędzy sufitem z płyt gipsowo-kartonowych a stropem. Są one najcichsze i najczęściej stosowane w domach.
  • Sufitowe - mogą być montowane w suficie, we wnękach okiennych lub na poddaszach.

Klimatyzator ścienny

Idealne miejsce do zainstalowania klimatyzatora

Klimatyzator należy umieścić w taki sposób, aby nie utrudniać cyrkulacji powietrza. Nie należy zasłaniać klimatyzatora zasłonami, firanami ani meblami. Przy wyborze miejsca montażu klimatyzatora należy wziąć pod uwagę rozmieszczenie mebli. Ważne jest, aby zimne powietrze nie spływało bezpośrednio na osoby mieszkające w pobliżu, np. na sofę, fotel lub łóżko. Może to powodować uczucie chłodu, a w konsekwencji choroby. Bezpieczniej jest umieścić klimatyzator pod sufitem. Strumień zimnego powietrza zmiesza się z ciepłym powietrzem pod sufitem, a następnie opadnie w dół. Klimatyzator najlepiej umieścić nad drzwiami do pomieszczenia. W tym miejscu nawiew powietrza będzie najbardziej efektywny. Dzięki odpowiedniemu montażowi konserwacja klimatyzatora będzie również ułatwiona.

Klimatyzacja w sypialni. Gdzie można zainstalować klimatyzator w sypialni?

Okno jest miejscem, przez które przedostaje się najwięcej ciepła, dlatego klimatyzator można umieścić pod parapetem, jak kaloryfer. Dobrym pomysłem jest wymieszanie ciepłego powietrza z chłodnym powietrzem z sufitu. Spowoduje to obniżenie temperatury. Złym pomysłem jest zainstalowanie klimatyzatora w taki sposób, aby zimne powietrze nawiewało na łóżko. To sprawi, że będzie niebezpiecznie zimno. Chodzi raczej o przyjemne chłodzenie, które równomiernie utrzymuje temperaturę w całej sypialni.

Klimatyzacja w części mieszkalnej. Gdzie można zainstalować klimatyzator?

Jak wspomniano powyżej, idealnym miejscem do zainstalowania klimatyzatora jest miejsce pod parapetem okna lub tuż pod sufitem. Nie powinien on jednak dmuchać bezpośrednio na użytkownika. Można go umieścić na fotelu, sofie lub w innym miejscu w salonie. Czy klimatyzator może być zainstalowany nad telewizorem? Nie ma przeciwwskazań do instalowania klimatyzatora nad telewizorem. Należy jednak rozważyć, czy urządzenie chłodzące będzie widoczne podczas oglądania telewizji.

Komentarze (0)