9 stycznia 2018 Udostępnij

Urządzamy kawalerkę - zadbaj o funkcjonalne okno

Wygodne urządzenie kawalerki to duże wyzwanie. Na małej powierzchni trzeba zmieścić w zasadzie wszystko - pokój dzienny, sypialnię, gabinet. Dekoracja okna w kawalerce również powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Jakie opcje warto wziąć pod uwagę?

Okno w kawalerce i jego funkcje

W małym jednopokojowym mieszkaniu okno jest niezwykle istotnym elementem. Decyduje o ilości światła w całym mieszkaniu i nadaje rytm wystrojowi wnętrza. Jeśli okno jest tylko jedno, trzeba tak urządzić przestrzeń, by był do niego nieskrępowany dostęp (łatwość otwierania i zamykania okna). Jednocześnie, tak zaplanować jego dekorację, by można było dowolnie sterować ilością światła w zależności od tego, czy pokój wykorzystujemy aktualnie jako sypialnię, pokój dzienny czy miejsce pracy.

Funkcjonalna dekoracja okna w kawalerce –  3 możliwości

Rolety dzień - noc - wygodny i modny wybór do kawalerki

Modne od kilku sezonów rolety dzień - noc to idealne rozwiązanie w małym mieszkaniu. W dzień, kiedy chcemy zachować większy dopływ światła, przesuwamy pasy tak, by tkanina przepuszczająca światło pozwoliła na doświetlenie przestrzeni (ale jednocześnie zabezpieczamy prywatność, bo okno nie jest w pełni odsłonięte, jak przy tradycyjnej rolecie). W pomieszczeniach, w których takie rozwiązanie nadal będzie blokować zbyt dużo światła, można rolety swobodnie podnieść do 1/3 czy połowy wysokości okna.

Po zmroku, kiedy zależy nam przede wszystkim na zachowaniu prywatności, przesuwamy pasy w rolecie tak, by całość była przysłonięta nieprzepuszczalną dla wzroku tkaniną. Płynna możliwość regulacji ilości światła sprawdzi się też wtedy, kiedy w kawalerce pracujemy w ciągu dnia.

Okienne rolety zaciemniające

Alternatywne modele rolet, które sprawdzą się w kawalerce, to rolety blackout. Dzięki grubemu, podgumowanemu materiałowi, z których są wykonane, nie przepuszczają światła z zewnątrz, umożliwiając zaciemnienie pomieszczenia nawet w środku dnia.

Funkcje rolet zaciemniających sprowadzić można do dwóch najważniejszych kwestii - całkowicie blokują dostęp światła z zewnątrz (co jest niezwykle ważne dla spokojnego, niezakłóconego snu i nocnego wypoczynku) oraz w 100% blokują widoczność z zewnątrz. Osoba obserwująca dom nie widzi nawet przesuwających się wewnątrz mieszkania cieni. W bardzo gęstej zabudowie współczesnych bloków to niekiedy jedyna opcja na zachowanie prywatności we własnym mieszkaniu.

To też najlepsze rozwiązanie, jeśli pracujemy w systemie zmianowym oraz zależy nam na komfortowym śnie.

Rolety + karnisz - funkcjonalne okno

Jeśli nie chcesz montować rolet zaciemniających, bo bardziej w twoim przypadku sprawdzą się rolety dzień - noc, a jednocześnie marzysz o całkowitej ciemności nocą, to rozwiązaniem może być podwójna dekoracja okna oparta o rolety wzbogacone zasłonami typu blackout. Na oknie montuje się wtedy rolety dzień noc (bądź tradycyjne), a dodatkowy karnisz pojedynczy służy montażowi zasłon zaciemniających, które wykorzystuje się nocą i wtedy, kiedy pokój wymaga zaciemnienia (np. oglądanie filmów).  

Rolety w kawalerce - najlepszy wybór

Dlaczego rolety sprawdzają się w kawalerkach lepiej niż tradycyjne firany z zasłonami? Bo w jednopokojowych mieszkaniach z aneksem kuchennym największym problemem jest brak miejsca. Utrzymanie porządku na małej przestrzeni jest naprawdę kłopotliwe, a każdy dodatkowy bibelot potęguje poczucie chaosu. Fantazyjne firany z zasłonami, które pięknie wyglądają w większych salonach, w małej i ciasnej kawalerce dodatkowo zbudują wrażenie nadmiaru rzeczy i bałaganu. W takich przestrzeniach znacznie lepiej wyglądają proste, jasne rolety, które w dzień odsłonią okno i zapewnią dostęp do światła, a w razie potrzeby ochronią prywatność i zapewnią spokojny sen.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)