15 października 2017 Udostępnij

Jak poprawić akustykę pomieszczenia?

Ogromne przestrzenie, stłoczeni pracownicy, którzy chcą przekazać sobie jak największą ilość informacji oraz puste, przeszklone sale konferencyjne to wręcz zmora ludzi marzących o czytelnej komunikacji w swoim miejscu pracy. Obecnie architekci nagminnie popełniają ten sam błąd. Stawiają oni na jak najbardziej nowoczesne pomieszczenia oraz ciekawy design. Akustyka stanowi dla nich drugorzędny problem. Często wręcz zupełnie ją pomijają. Kiedy pracownicy przenoszą się do nowego biura, dochodzą do wniosku, że nie są  w stanie tak pracować. Wszystkie rzeczy, które miały cieszyć oczy i sprawiać, że każdy dzień w pracy będzie przyjemny, sprawiły, że dobiła ich akustyka. Pracownicy, którzy się przekrzykują, nie są w stanie efektywnie pracować. To oczywiście ogromna strata dla pracodawcy - wyjaśnia specjalista EHO Muteboards

Pokój odsłuchowy

Często zdarza się tak, że po zainwestowaniu w nowy i drogi sprzęt audio, jesteśmy źli z powodu jego złego brzmienia. Często nie jest ono takie, jakie na początku sobie wyobrażaliśmy. Dźwięk może być stłumiony i niewyraźny lub w innym przypadku, zbyt głośny i piskliwy. Basy dudnią zbyt mocno, a soprany drażnią delikatne uszy. Oczywiście wina zwalana jest na sprzedawcę, który rzekomo wcisnął nam złej jakości sprzęt. Wina może leżeć też po stronie recenzenta. Często ludzie uważają, że opinie dodawane w internecie są płatne. Niektóre osoby uważają, że skoro wydały na swój wymarzony sprzęt fortunę, musi być on jak najlepszej jakości bez spełniania innych warunków. Często też ugięci opinią innych lub własnym rozczarowaniem postanawiamy inwestować w kolejne kolumny, które miałyby poprawić brzmienie, jednak jest to bezskuteczne. W takim przypadku sprzęt zostaje sprzedany innemu użytkownikowi za niewielkie pieniądze.

Problemem może okazać się niekoniecznie zła jakość sprzętu, a niewłaściwa akustyka, która sprawia, że jakość dźwięku jest fatalna. Na akustykę składają się wymiary pomieszczenia, wykończenie ścian i sufitów oraz meble, dywany i akcesoria.

Znawcy są zdania, że jakość sprzętu to zaledwie 20% jakości brzmienia. Aż 80% całości zależne jest od dobrej akustyki i dobrego rozmieszczenia kolumn we wnętrzu. Twierdzenie ryzykowne, lecz w wielu przypadkach bardzo prawdziwe.

Bardzo często zmiana ustawienia kolumn lub przestawienia mebli może sprawić, że całość będzie brzmiała świetnie. Niektóre osoby z powodu swojego lenistwa lub braku możliwości manewrowania meblami rezygnuje z kolumn.

studio nagrań

Studio nagrań

Osoby zajmujące się muzyką profesjonalnie, uważają, że kwestia odpowiedniego doboru pogłosu w celu uzyskania naturalnego brzmienia stanowi sprawę pierwszorzędną. Osoby te zazwyczaj wiedzą na temat muzyki bardzo dużo i zajmują się nagłośnieniem profesjonalnie. Niestety bardzo często również te osoby nie są skłonne do zmiany akustyki w pomieszczeniu zwanym studiem nagraniowym. Zaoszczędzają oni w ten sposób również na materiałach akustycznych. Tańsze materiały mogą przyprawić o jeszcze większe problemy. Problemy mogą leżeć w złej akustyce, czyli na przykład na złym pochłanianiu dźwięku pomimo grubej struktury paneli. Problemy mogą być też estetyczne, ponieważ tunery mogą płowieć oraz zdrowotne, ponieważ tanie panele mogą się pylić. 

Na pomoc wychodzą jednak najnowocześniejsze panele akustyczne, które stosowane są w wielu studiach nagraniowych. Pomogą one zachować nie tylko świetną akustykę, ale również sprawią, że żadnego człowieka w studiu nie będą dotyczyły problemy zdrowotne spowodowane pyleniem. Ich wysoka estetyczność cieszy oko i sprawia, że całość komponuje się rewelacyjnie.

Komentarze (0)