2 lutego 2018 Udostępnij

Jak dobrać oświetlenie do pracy?

Oświetlenie jest jednym z najważniejszych czynników, które decydują o tym, czy nasza praca będzie wykonywana dostatecznie efektywnie. W zbyt ciemnym pomieszczeniu nie tylko źle widzimy, ale też szybciej sie męczymy. Źle skierowane światło może sprawić, że nasz wzrok będzie tracił ostrość, nawet jeśli będzie dostatecznie jasno.

Dlaczego oświetlenie jest ważne przy pracy?

Właściwe oświetlenie przestrzeni jest bardzo ważnym i często pomijanym aspektem każdego pomieszczenia codziennego lub środowiska pracy. Oświetlenie zadaniowe zapewnia odpowiednią ilość światła dokładnie tam, gdzie jest ono potrzebne. Jest to nierozproszona wiązka światła skierowana na powierzchnię i dlatego skupia się ona na obszarze, na którym potrzebujemy widzieć więcej dla precyzji działania. Powinniśmy mieć je zapewnione tam gdzie czytamy, piszemy, pracujemy, używamy komputera, wykonujemy rękodzieło, gotujemy, nakładamy makijaż, golimy się itp. Używanie takiej samej ilości światła w całym pomieszczeniu lub środowisku pracy nie jest wydajne, gdyż światło jest rozproszone we wszystkich kierunkach. Dobra lampa biurkowa jest szczególnie ważna w nowoczesnym środowisku pracy lub w biurze domowym, ponieważ oglądanie monitora komputerowego wymaga znacznie mniej światła niż czytanie i pisanie - dlatego potrzebujemy światła skierowanego dokładnie w obranym kierunku. Podczas prac takich jak przepisywanie z kartek na komputer oświetlenie ogólne można zredukować do poziomu odpowiedniego dla podglądu monitora. Powierzchnie robocze można następnie uzupełnić oświetleniem zadaniowym, aby czytanie dokumentu było komfortowe.

Jak wybrać lampkę do pracy?

Lampy biurkowe często występują w różnych stylach i wykończeniach, wygląd jest kwestią osobistych preferencji i dopasowania do wystroju pomieszczenia. Jeśli mamy dom o nowoczesnym wystroju, będziemy potrzebować lampy biurkowej w klimatach minimalistycznych lub industrialnych. Posiadając szafki i szuflady w klasycznym stylu, warto zadbać o lampki pod nie - o ozdobnym stelażu z mosiądzu itp. Jeśli używamy lampy w przestrzeni do innych czynności, takich jak oglądanie telewizji, możemy potrzebować oświetlenia z redukcją natężenia i ewentualnie z możliwością większego skupienia wiązki światła. Lampa z kloszem o kącie ok. 30 stopni będzie kierować światło na powierzchnię, którą chcemy podświetlić, ale nie emituje żadnego światła rozproszonego, aby nie wpływać na inne czynności w pomieszczeniu. Światła LED na biurko są kierunkowe i zazwyczaj najlepiej jest je dopasować do własnych preferencji. Interesujące rozwiązania możemy znaleźć pod adresem elektrodom.info.

Materiał zewnętrzny

 

Komentarze (0)