13 czerwca 2018 Udostępnij

Pralka w kawalerce – gdzie ją postawić? Jaką wybrać?

 

Małe mieszkania są bardzo wymagające w aranżacji. Wiele rozwiązań standardowych zupełnie nie sprawdza się na małej przestrzeni, a samo usytuowanie sprzętów AGD może budzić wątpliwości. Gdzie postawić pralkę? Jaki model wybrać?

Pralka w małym mieszkaniu

Gdyby pralnie publiczne były w naszym kraju tak popularne i niedrogie, jak w Stanach Zjednoczonych, pewnie wiele osób zamieszkujących w małych i ciasnych mieszkaniach zrezygnowałoby z kupowania własnej pralki na rzecz prania na mieście. Jednak wygoda, jaką daje posiadanie własnej pralki oraz fakt, że pralnie publiczne nie są liczne, a często bywają kosztowne, to kwestie, które sprawiają, że nawet w małych mieszkaniach staramy się zmieścić pralkę.

Pralki do małych mieszkań nie muszą być koniecznie wąskimi modelami, które otwiera się od góry. Także pralki ładowane od frontu mogą się sprawdzić, o ile znajdziemy dla nich dobre miejsce i sięgniemy po odpowiedni model.

Gdzie postawić pralkę?

W większości przypadków pralka bywa sytuowana w łazience, ale nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie.

  • Pralka w łazience – sprawdzi się tylko wówczas, gdy pomieszczenie ma odpowiedni metraż i układ. Łazienki, które liczą nieco ponad 2 lub 3 metry kwadratowe są ciasne i montaż pralki w tym właśnie miejscu może tylko utrudnić korzystanie z pomieszczenia. Jednak często jest to jedyna opcja i wówczas warto przemyśleć usytuowanie pralki, jak również wybrać model o odpowiednich gabarytach.
  • Pralka w kuchni – w kawalerkach i małych mieszkaniach kuchnie nie bywają duże, ale są na ogół większe od łazienki. Jeśli tylko instalacja na to pozwala, warto rozważyć usytuowanie pralki w zabudowie kuchennej albo wybrać model wolnostojący i umieścić go obok zabudowy.
  • Pralka w pomieszczeniu gospodarczym – niektóre małe mieszkania mają niewielki salon, ale wygospodarowano w nich małe pomieszczenie gospodarcze, w którym można będzie usytuować pralkę. To dobre rozwiązanie, o ile instalacja pozwala na montaż pralki w tym miejscu.

Jaką pralkę wybrać?

Oferta pralek jest na tyle szeroka, że dość trudno zdecydować się na konkretne urządzenie. Gdy wybieramy pralkę do niewielkiego mieszkania można wziąć pod uwagę:

  • Pralki ładowane od góry – są dość kompaktowe, ale bywają kłopotliwe w miejscach, w których chcielibyśmy zawiesić coś nad pralką – na przykład półkę, regał i tym podobne elementy.
  • Pralki ładowane od frontuwbrew pozorom nie jest to złe rozwiązanie do małego mieszkania, o ile układ pomieszczenia i jego umeblowanie umożliwiają otwieranie pralki z przodu i wygodne wkładanie oraz wyjmowanie prania. Pralki o tej konstrukcji są bardzo wygodne w użytkowaniu oraz dostępne w największej liczbie wariantów, które są wyposażone w nowoczesne rozwiązania i energooszczędne technologie. https://www.morele.net/agd/agd-wolnostojace/pralki-ladowane-od-frontu-233/0,0,,,,732,,,,,/1/
  • Pralki ładowane od frontu w płytszej wersji – pralki w wersji slim również mają swoich zwolenników i świetnie nadają się do małych mieszkań. Są płytsze od wersji klasycznych, mają mniejsze bębny i mniejszą pojemność, ale za to zajmują zdecydowanie mniej miejsca w pomieszczeniu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pralki?

Zakup pralki oznacza konieczność zastanowienia się nad wieloma aspektami technicznymi. Gdy zdecydujemy się już na konkretną konstrukcję pralki (na przykład na pralkę pełnowymiarową z drzwiczkami na froncie), pozostaje przyjrzeć się bliżej kwestiom takim, jak:

  • Klasa energetyczna – im wyższa, tym oszczędniejsze działanie urządzenia, ale też tym droższa będzie pralka.
  • Maksymalny wsad – poszczególne modele pralek mogą mieć zbliżone gabaryty zewnętrzne, ale różnić się konstrukcją i pojemnością bębna, co ma wpływ na maksymalną pojemność pralki. Warto wybierać pralki o optymalnej pojemności.
  • Maksymalna prędkość wirowania – może wynosić 800, 1000, 1200, a nawet 1400 obrotów. Im wyższa prędkość wirowania, tym ubrania schną szybciej po wypraniu.
  • Programy – poszczególne pralki są wyposażone w liczne programy, ale każde urządzenie może mieć inne opcje w tym zakresie, dlatego warto sprawdzić, czy program, na którym nam zależy znajduje się w wybranej pralce lub czy można go w niej ustawić manualnie.
  • Możliwość dopasowywania ustawień do własnych preferencji – to dość istotne, by można było skracać lub wydłużać czas prania, modyfikować prędkość wirowania i wprowadzać inne zmiany do zaproponowanych programów.
  • Marka – warto sięgać po pralki wiodących marek, które są uznawane za mało awaryjne i godne polecenia. Pralki ładowane od frontu marki Bosch są bardzo popularnym wyborem, bo łączą precyzję wykonania z dobrymi parametrami działania oraz niską awaryjnością. Szeroki wybór pralek tej marki można znaleźć w sklepie morele.net: https://www.morele.net/agd/agd-wolnostojace/pralki-ladowane-od-frontu-233/0,0,,,,732,,,,,/1/.
  • Zastosowane technologie i funkcje – niektóre pralki są wyposażone w funkcję prania w niemal zimnej wodzie, inne napełniają się wodą w specyficzny sposób, niektóre wytwarzają liczne bąbelki, które maja usprawniać proces prania. Możliwości jest wiele, a każdy model pralki posiada jakieś określone funkcje i technologie, na które warto zwrócić uwagę.

Zakup pralki do małego mieszkania to duże wyzwanie, ale można mu sprostać, jeśli poświęcimy czas na przeanalizowanie dostępnych rozwiązań.

Komentarze (0)