23 maja 2016 Udostępnij

System grzewczy bez tajemnic

Odpowiednie ogrzewanie budynku i poprawna realizacja systemu grzewczego, są znaczącą kwestią dla inwestora. Nie chodzi tylko o komfort użytkowania, ale głównie o koszty eksploatacji. Co należy wiedzieć, zanim podejmiemy się budowy domu?

Kluczową decyzją na początku budowy instalacji grzewczej jest konsekwentny wybór źródła ciepła. Instalacja jest decydującym czynnikiem dla pozostałych prac budowlanych, do których zaliczamy, m.in.:

a) ewentualne wydzielenie kotłowni:

Jeśli się na nią zdecydujemy, musimy mieć wzgląd na jej wielkość i lokalizację przewodów wentylacyjnych, kominów, itp.
Na przykład kocioł na paliwo stałe potrzebuje dużo miejsca (w tym przestrzeń na opał) oraz prawidłowy przewód dymowy. Surowiec, którym opalamy musi być przetransportowany do naszego magazynu, więc należy też pamiętać o dogodnym podjeździe. W sytuacji, gdy wybierzemy pompę ciepła, wydzielenie kotłowni staje się zbędne,

b) instalacja grzejników lub ocieplania płaszczyznowego:

Decyzja czy wybrać tradycyjne grzejniki czy podłogówkę (ogrzewanie podłogowe) dla jednych jest sprawą wygody, a dla drugich ekonomii. Ogrzewanie płaszczyznowe jest bardziej komfortowe, ponieważ temperatura jest korzystniej rozkładana w pionie (ciepło idzie od nóg w górę). Również koszty ogrzania domu są wtedy niższe, bo temperatura odczuwana jako idealna jest w rzeczywistości o 1/2 stopnie mniejsza niż ta, gdy ogrzewamy normalnymi grzejnikami (co zmniejsza zapotrzebowanie na ciepło o 5–10%).
Niestety ogrzewanie podłogowe ma tę wadę, iż posiada ograniczenie wydajności ciepła. Pomieszczenia o dużych stratach cieplnych, tj. powyżej 80 W/m2 oraz te, w których podłoga jest przysłonięta sprzętami, należy dodatkowo ogrzewać grzejnikami. Są też one wymagane również tam, gdzie odpowiednią temperaturę utrzymuje się tylko przez część doby (podłogówka nie sprawdzi się w tej kwestii, z powodu dużej bezwładności). 

ogrzewanie podłogowe

Płytki ceramiczne nie są jedyną opcją przy wykończeniu ogrzewania płaszczyznowego, jednak takie tworzywa, jak chociażby parkiet, nie poradziłby sobie w tej sytuacji, tak samo nawierzchnie dekoracyjne, typu dywan. Instalacja grzewcza w podłodze najczęściej jest spotykana w kuchniach, łazienkach i toaletach.

Warto podkreślić, że decydowanie się na ogrzewanie podłogowe lub grzejnikowe nie jest podyktowane tylko i wyłącznie upodobaniami. Sprawne funkcjonowanie gazowego kotła kondensacyjnego (który jest podłączony tylko do grzejników), będzie o kilka procent mniejsze od teoretycznie możliwego.
Inaczej jest w przypadku pompy ciepła - jej sprawność jest tym wyższa, im niższa jest temperatura wody grzewczej, przez nią wytwarzanej. W tej sytuacji nie mamy wyboru - podłogówka musi być zamontowana w całym domu.

c) sposób ocieplania wody użytkowej:

Do podgrzewania c.w.u. idealnie nadaje się kocioł na gaz ziemny. Jednak w przypadku, gdy rolę głównego źródła ciepła ma pełnić kocioł na paliwo stałe, to powstaje pytanie - jak ogrzewać wodę latem? 
Rozpalanie kotła należy do czynności uciążliwych, natomiast ogrzewanie wody grzałkami elektrycznymi jest drogą inwestycją. W takim przypadku możliwe jest rozbudowanie systemu grzewczego o kolektory słoneczne lub pompę ciepła do c.w.u., co wymaga przeznaczenia na to odpowiedniego miejsca w kotłowni.

Komentarze (0)