28 września 2016 Udostępnij

Budujesz dom? Kominek to mus!

Wieczór, księżyc w pełni na niebie. Oni we dwoje na skórze niedźwiedzia delektują się ciepłem płynącym z wesoło trzaskającego w kominku ognia. I to nie musi być wcale filmowa fantazja! Jeśli budujesz lub remontujesz dom warto zastanowić się nad kominkiem. Może być bez skóry niedźwiedzia.

Ma cieszyć oko i zapewniać ciepło

Kominek to inwestycja na lata, a skoro ma służyć co najmniej kilkanaście lat to musi cieszyć oko i być na tyle uniwersalny by się nie znudzić. Kominek nie może być jedynym źródłem ciepła w domu i niestety nie zwalnia z obowiązku posiadania pieca grzewczego, ale idealnie sprawdza się w okresach przejściowych jak wiosna i jesień, ale także w chłodne letnie wieczory.

Jaki wkład kominkowy wybrać?

Kominek to fantastyczne tanie źródło ciepła dla domu. Warto zastanowić się jaki będzie najefektywniejszy. Wkłady kominkowe można podzielić ze względu na rodzaj tworzywa na żeliwne i stalowe. Żeliwne długo się nagrzewają, ale i długo oddają ciepło. Mają tę wadę, że po czasie mogą pojawiać się szczeliny. Naprawa polega na wyjęciu całego wkładu kominkowego i skręceniu go z powrotem. Natomiast wkłady tradycyjne stalowe są dodatkowo wyposażone w kształtki szamotowe lub z wermikulitu pozwalające na akumulowanie ciepła. Mogą one pękać w po latach użytkowania, ale ich wymiana nie stanowi wtedy żądnego problemu.

Spośród tradycyjnych wkładów kominkowych można wybrać:

  • Wersję standardową – zapewnia ciepło w salonie przy optymalizacji kosztów zakupu.
  • Standardową z dolotem – dolot, to specjalny króciec, który doprowadza zimne powietrze potrzebne w procesie efektywnego spalania. Niedostateczna ilość powietrza w trakcie spalania jest przyczyną złego funkcjonowania wkładu kominkowego. Obecnie domy budowane są w takich technologiach by były jak najbardziej szczelne i nie oddawały ciepła na zewnątrz, więc inwestycja we wkład tradycyjny z dolotem będzie najlepszym rozwiązaniem.
  • Standardową z systemem glass – to system z podwójną szybą, która zapobiega promieniowaniu ciepła na pomieszczenie. Więcej ciepła jest więc przekazywana do systemu ogrzewania domu. Ponieważ szyba zewnętrzna nie nagrzewa się tak jak we wkładach standardowych, zmniejsza ryzyko to poparzenia. Jest to szczególnie ważne kiedy w domu przebywają dzieci. Ma też wpływ na stopień zabrudzenia szyby w kominku.
  • Standardową posiadającą oba rozwiązania – zapewnia efektywne spalanie oraz bezpieczeństwo użytkowania.

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

  • Na pewno na czas pracy kominka bez konieczności uzupełniania opału. Jeśli sięga on 10 godzin jest to wkład kominkowy, który warto rozważyć.
  • Liczy się również sama sprawność grzewcza wkładu kominkowego. Jest to nominalna ilość energii wytworzona podczas spalania w ciągu jednej godziny. Określona w kilowatach.
  • Sprawność grzewcza kominka tradycyjnego powinna wynosić od 50% do 80%.
  • Sposób wybierania popiołu. Jest to o tyle istotne, że może to być specjalna szuflada, może być wybieranie z dolej płyty paleniska, ale też kominek może zawierać specjalny system odprowadzania popiołu do piwnicy.
  • W jaki sposób otwierają się drzwiczki. Na bok? Czy może do góry? Czy chcemy żeby kominek ogrzewał również pomieszczenie i służył w bardzie tradycyjny sposób, czy lepiej kiedy ciepło oddawane jest w większości do systemu ogrzewania domu.
  • Grubość ścianek kominka nie powinna być mniejsza niż 8mm. Cieńsze wkłady kominkowe mogą są oczywiście tańsze, ale bardzo nietrwałe.
  • Wielkość wkładu kominkowego ma wpływ na jego moc grzewczą, ale należy przede wszystkim brać pod uwagę wielkość pomieszczenia, w którym będzie się znajdował.
  • Średnia temperatura spalin nie powinna przekraczać 400°C. Zapewnia to sprawność kominka tradycyjnego i bezpieczeństwo jego użytkowania.

Kupując wkład kominkowy należy zwrócić uwagę na bardzo wiele różnych czynników, które również determinują cenę. Warto w tej sytuacji zwrócić się o pomoc do specjalistów, którzy doradzą najlepszy wybór, jak również dokonają fachowej instalacji zakupionego wkładu kominkowego. Pełna oferta i fachowe doradztwo dostępne na stronie: http://kratki.com/sklep/pl/category/2/wklady-kominkowe/4.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)