23 marca 2018 Udostępnij

Oświetlenie sypialni – od żyrandola do kinkietów

Odpowiednio dobrane oświetlenie w sypialni odgrywa tak samo znaczącą rolę, jak i dobrze dobrane łóżko czy materac. Dzięki niemu możemy się odprężyć po ciężkim dniu w pracy oraz maksymalnie odpocząć. Ważne, by światło w sypialni nie raziło wzroku i mogło tworzyć wyciszający, intymny klimat. Warto więc zadbać nie tylko o główne oświetlenie – lampę wisząca czy żyrandol, ale też o dodatkowe źródła światła – kinkiety, lampy stołowe oraz podłogowe. Dzięki temu urządzisz niepowtarzalne klimatyczne wnętrze, w którym będzie Ci się chciało spędzać cały wolny czas.

Od czego zacząć?

W urządzaniu wnętrza zawsze ma być konkretny plan. Warto dokładnie przemyśleć kwestię usytuowania mebli oraz zamontowania oświetlenia. Dzięki temu nie będzie potrzeby przemeblowania sypialni, a wszystkie elementy wystroju będą współgrały ze sobą. Zacznij od wyboru głównej lampy do wnętrza. W zależności od wielkości wnętrza może być to niewielka lampa wisząca, plafon albo duży żyrandol. Możesz też postawić na oświetlenie punktowe, które najbardziej dopasuje do nowoczesnych aranżacji. Nastrojowo, a zarazem oryginalnie będzie wyglądała lampa z kloszami w kształcie świeczek. Taka lampa zagwarantuje romantyczny klimat we wnętrzu i nada mu szczególnego uroku. Otwarte klosze zawsze można zasłonić materiałowymi abażurami, co pozwoli delikatnie przyciemnić wnętrze. Taki efekt można uzyskać z pomocą ściemniacza, który jest montowany w niektórych modelach.

oświetlenie

Czas na dodatkowe i zadaniowe oświetlenie

Jedna lampa wisząca w sypialni to za mało. Część z nas spędza czas w sypialni czytając książki przed snem albo pracując za biurkiem przy oknie. Wtedy warto zadbać o dodatkowe lampy. Dzięki nim doświetlisz przestrzeń, niezbędną do wykonania tej czy innej czynności. Do pracy możesz wybrać funkcjonalną lampę stołową (Lampa biurkowa Pixar), a do odpoczynku kinkiety. Nie zapominaj, że jedna lampa może służyć do wykonywania kilku czynności. Np. lampę podłogową można z łatwością przestawić z jednego końca sypialni do drugiego, a lampa o dwóch ruchomych kloszach może jednocześnie oświetlić dwie strefy zadaniowe.

lampy i oświetlenie

Urządzając sypialnię warto pamiętać, by każdy z domowników miał oddzielną lampkę dla siebie. Do tego celu posłużą kinkiety zamontowane po obu stronach łóżka (Kinkiet Piccolo). Można je zamienić na np. lampy stołowe albo wiszące. Ten ostatni pomysł jest bardziej nowatorski, ale to nie znaczy, że nie sprawdzi się we wnętrzach retro czy industrialnych. Takie rozwiązanie dopasuje również do aranżacji skandynawskich, nowoczesnych oraz minimalistycznych.

Sypialnia dla każdego z nas jest oazą spokoju. Mimo tego, w takim miejscu nie obejdzie się bez dekoracyjnego oświetlenia, które nie tylko dodatkowo oświetli wnętrze, ale też go ozdobi. Do takiej funkcji posłużą eleganckie kinkiety z kryształami, designerskie lampy stołowe czy finezyjne lampy wiszące. Dzięki tak oryginalnym dodatkom można stworzyć niepowtarzalne, klimatyczne wnętrze, które będzie się różniło od klasycznych pokoi sypialnianych. Zapewni to wyciszający kąt dla ciebie i twojej drugiej połówki, gdzie będziecie mogli nie tylko dobrze się wyspać, ale też odprężyć się oraz zapomnieć o codziennych kłopotach.

Komentarze (0)