31 października 2016 Udostępnij

Sposoby na aranżację funkcjonalnej kuchni

Kobieta spędza 90% swojego czasu w kuchni… Choć na przestrzeni lat schemat, który polegał na tym, że mężczyzna zarabiał na dom, a kobieta opiekowała się domem zaczyna się zacierać. Tak, czy inaczej, nieważne, czy gotuje kobieta, czy mężczyzna kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna, co nie oznacza, że nie powinna być atrakcyjna, mimo, iż w domu obok łazienki jest to pomieszczenie najbardziej eksploatowane. Mijają jednak lata, a styl się zmienia. Co zatem zrobić, by w tym przypadku połączyć efektywność i efektowność? Poniżej skupimy się przede wszystkim na funkcjonalności, nie zapomnimy jednak o oryginalnym stylu.

Zacznijmy od sprzętów

Czyli co, gdzie i jak ustawić, żeby do wszystkiego mieć łatwe dojście. Kiedy myślimy o kuchni jedną z pierwszych rzeczy, która przychodzi nam do głowy jest lodówka. Jak się okazuje jej położenie jest bardzo ważne. Chociażby ze względów bezpieczeństwa powinna być ona oddalona od piekarnika. Powinno się również zadbać o to, aby zlew i płyta gazowa nie była w bezpośrednim sąsiedztwie. Jeśli jesteśmy w temacie zlewu, to ten nie powinien znajdować się również blisko ściany, lub szafki. Płyta gazowa powinna być też oddalona od okna. Jeśli planujesz mieć zmywarkę, to zadbaj, aby była ona blisko szafki kuchennej. Ułatwisz tym samym wyciąganie i chowanie naczyń. Światło powinno padać na cały blat.

O małych kuchniach słów kilka…

Bo największy problem jest z małymi kuchniami i to nie tylko chodzi o jej funkcjonalność, ale i możliwie jak największe optyczne powiększenie. Przede wszystkim musimy zadać sobie pytanie, czy łączymy kuchnie z salonem, czy traktujemy ją jako osobne pomieszczenie. Wiele osób łączy kuchnie z tak zwaną mini jadalnią.

Tak, czy inaczej urządzenie małej, wąskiej kuchni, to duże wyzwanie. Zaczynając jednak od samej kolorystyki. Jasne barwy zdecydowanie dają lepszy efekt ,,powiększenia”. Kolejna kwestia, to fakt, by w jak najmniejszym stopniu zagracić naszą kuchnie. Dlatego tu najlepiej decydować się na urządzenia wielofunkcyjne takie jak: piekarnik z opcją mikrofali, czy robot kuchenny. Warto też pomyśleć o szafce, która daje możliwość wysunięcia dodatkowego blatu, a nawet szafek. A skoro o nich mowa, to wiszące można poprowadzić do sufitu, na dole natomiast  można zaopatrzyć się w dodatkowe szuflady. Na zainstalowanych półkach i szynach można przechować rzeczy ,,codziennego użytku”.

Nowinki o których warto wiedzieć

Przejdźmy jednak do kuchni o nieco większym wymiarze. A tam praktyczne przechowalnie na… A no właśnie na przykład na dżemy i innego rodzaju podobne przetwory, które pełną rolę ,,małych spiżarni”. Niektóre tego typu szafy są w stanie pomieścić aż do 150 kilogramów zapasów. Wyżej wspomnieliśmy o przydatności szuflad. W przypadku większych kuchni warto zapewnić sobie na butelki, talerze, sztućce, czy innego typu drobiazgi. Przy czym w przypadku każdego wymiaru pomieszczenia te przedmioty powinny być blisko siebie.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Żywność, to oczywiście główny punkt goszczący w naszej kuchni. Dlatego produkty codziennego użytku należy przechowywać w wygodnym, a także centralnym miejscu Twojej kuchni. Dobra kuchnia, to higieniczna kuchnia, dlatego zadbaj o to, aby wszelkie produkty znajdujące się w Twojej lodówce i szafce nie były przeterminowane. Pleśń pojawiająca się w krótkim czasie może doprowadzić do zagrzybienia Twojej kuchni.

A co z wyglądem?

Czyli możemy przejść do najprzyjemniejszego. Tu nie ma jak się okazuje wielu definicji. Kuchnia, to takie pomieszczenie, które ma przede wszystkim prawidłowo funkcjonować. A to w jakim stylu ją urządzimy zależy wyłącznie od naszego gustu, tym bardziej, że dziś firmy zajmujące się aranżacją wnętrz w Poznaniu potrafią sprostać nawet najbardziej oryginalnym oczekiwaniom. To co jednak zawsze sprawdza się w przypadku kuchni, to jak największa ilość światła, która przede wszystkim ,,dodaje” jej metrów. Dlatego jeśli mamy wybór zdecydujmy się na szafki w jasnej tonacji. Ważne też, aby do Twojej kuchni mogło docierać jak najwięcej światła z zewnątrz.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)