Czy warto zaprojektować kuchnię i jadalnię w jednym stylu?
Współczesny tryb życia niejako determinuje pewne rozwiązania z zakresu aranżacji wnętrz. Dotyczy to m.in. jadalni. Obecnie raczej odchodzi się od wyodrębniania osobnego pomieszczenia na jej potrzeby, anektując raczej część przestrzeni z pokoju dziennego. W mieszkaniach i domach, w których mamy kuchnię otwartą na salon, uzyskać możemy interesujący efekt połączenia trzech przestrzeni - kuchennej, jadalnej i dziennej. Aby zapewnić harmonię aranżacyjną tej domowej "triadzie", warto zachować jednakowy styl dla każdej ze stref.
Po co aranżować kuchnię i jadalnię w jednorodnej stylistyce?
Przy projektowaniu pomieszczenia, w którym przygotowuje się posiłki oraz miejsca, gdzie się je jada, zachowanie spójności da nam poczucie ładu i schludności. W takim otoczeniu lepiej się funkcjonuje i odpoczywa.
Co właściwie oznacza jednakowa stylistyka dla kuchni i jadalni? Chodzi tutaj o zachowanie tej samej bądź podobnej kolorystyki, jednorodnego stylu, a więc odejście od urządzenia pomieszczeń w skrajnie różniący się sposób (np. rustykalna kuchnia i minimalistyczna jadalnia). Oprócz podobnego stylu, nie można zapomnieć o zachowaniu wielofunkcyjności każdej ze stref, ze szczególnym naciskiem na kuchnię. Wszak idealna przestrzeń jadalna łączy w sobie interesujący design oraz użyteczność.
Harmonię stylu strefy jadalnianej i kuchennej można uzyskać szczególnie poprzez meble: krzesła do jadalni i do kuchni powinny być utrzymane w tym samym stylu. Innym, ciekawym rozwiązaniem będą hokery, czyli stołki barowe zamiast krzeseł. Sprawdzą się one przy wysokich blatach, ladach czy wyspach kuchennych. Szeroki asortyment krzeseł barowych w rozmaitych stylach oferuje np. sklep z meblami ALL4.HOUSE. Tam też znaleźć można stoły do jadalni, które stanowią serce strefy spożywania posiłków. Przy stosunkowo małych pomieszczeniach lepiej wybrać stół prostokątny lub kwadratowy, natomiast w przypadku dużych mieszkań można zaszaleć i wstawić stół okrągły, pamiętając jednak, by swoim stylem nawiązywał do kuchennej zabudowy.
Chociaż zależy nam na tym, aby aranżacja jadalni i kuchni była spójna, nie przeszkadza to w wyeksponowaniu pewnych elementów wystroju np. poprzez zawieszenie lampy nad stołem czy oddzielenie kącika jadalnego za pomocą wysokiej roślinności lub dekoracyjnego parawanu.
Przy urządzaniu kuchni oraz miejsca przeznaczonego do spożywania posiłków, ważną rolę odegrają również akcesoria do jadalni. Z jednej strony mogą one podkreślić jednorodność stylistyki obu pomieszczeń, z drugiej jednak pozwalają wyróżnić się właśnie za pomocą detali dekoracyjnych.
Jeśli wierzyć naukowcom, w ciągu roku przebywamy w kuchni przeciętnie... ok. miesiąca. Dlatego uczynienie z tego pomieszczenia miejsca, w którym lubimy spędzać czas i czujemy się dobrze powinno być naszym priorytetem. Przytulność wnętrza możemy właśnie osiągnąć m.in. poprzez zharmonizowanie stylu kuchni i jadalni oraz pokoju dziennego.
Zobacz również
Komentarze (0)
VUrządzanie wnętrz potrafi przyprawić o zawrót głowy. To nie tylko decyzja o kolorze ścian, ale również wybór mebli, dodatków oraz ich odpowiednie rozmieszczenie. Warto podejść do tego tematu z rozsądkiem, aby uniknąć typowych błędów, które...
Jak stworzyć niezapomniany klimat restauracji? Elementy udanej aranżacji lokalu gastronomicznego
VAby stworzyć niezapomniany klimat w restauracji, potrzeba czegoś więcej niż tylko dobrego jedzenia. Wyjątkowa atmosfera to klucz do sukcesu lokalu gastronomicznego w Polsce. Kiedy wnętrze przyciąga wzrok, a nastrój sprawia, że odwiedzający czują się komfortowo, szansa na powroty...
Jaką bramę garażową wybrać? 5 sprawdzonych porad
VWybór odpowiedniej bramy garażowej to ważna decyzja, której nie należy podejmować pochopnie. Oprócz kwestii estetycznych, brama garażowa musi być funkcjonalna, bezpieczna i trwała, aby dobrze spełniała swoje zadanie przez wiele lat. W Polsce, gdzie warunki pogodowe bywają kapryśne, a...
Zostaw komentarz