22 kwietnia 2016 Udostępnij

Najważniejsze zasady projektowania salonu

Dobrze zaprojektowany salon

Salon to niezwykle ważne pomieszczenie w każdym domu. Tak naprawdę należy on do wszystkich domowników, którzy nierzadko spędzają w nim razem czas, a dodatkowo jest miejscem gdzie przyjmujemy naszych gości. Nie można się zatem dziwić, że wiele osób ma problem już z samym podjęciem decyzji, który pokój będzie pełnił taką rolę oraz w jaki sposób należy go zaprojektować. Tak by przyjemnie się w nim odpoczywało, ale również by świetnie się prezentował.

Pojęcie dobrze zaprojektowanego salonu ulega ciągłym modyfikacjom, dzięki czemu możemy coraz odważniej eksperymentować z tego typu wnętrzem. Znane nam do tej pory schematy nie są już tak sztywne jak jeszcze kilkanaście lat temu, co sprawia, że współczesne projekty są znacznie bardziej interesujące i nierzadko bardzo oryginalne. Odważne osoby nie boją się już łączyć ze sobą pozornie niepasujących do siebie elementów, które w rezultacie tworzą niezwykłą i zupełnie niepowtarzalną całość. Być może trzeba się nad tym mocno napracować, jednak efekt końcowy bez wątpienia jest wart naszego wysiłku. O czym zatem należy pamiętać żeby salon w naszym domu był równie imponujący? Oto kilka zasad, których warto się w tym przypadku trzymać.

Salon – miejsce dla każdego domownika

Jak już wspomniano wyżej, salon pełni dwie podstawowe, jak i bardzo ważne funkcje, a mianowicie jest miejscem dla rodziny i spełnia rolę reprezentacyjną całego domu. Musi się w nim zatem znajdować coś co zadowoli niemalże każdego. Przede wszystkim należy zatem zadbać o to by w salonie znalazło się miejsce do siedzenia dla wszystkich członków rodziny, którzy chcieliby się zrelaksować po całym dniu w szkole lub pracy. Jako, że salon jest miejsce rodzinnym każdy powinien móc wygodnie się ułożyć i wraz z pozostałymi domownikami obejrzeć ulubiony program w telewizji, posłuchać muzyki czy spędzić wspólnie czas na zwykłej rozmowie.

Dodatkowo, jeśli w rodzinie są małe dzieci, warto znaleźć także miejsce na niewielki kącik dla malucha, w którym zgromadzimy jego zabawki. Projektując salon pamiętajmy jednak, iż nie jest to miejsca przeznaczone wyłącznie dla domowników, ale również dla przyjaciół domu czy członków dalszej rodziny. Zatroszczmy się zatem o to aby każdy mógł się w nim poczuć całkowicie swobodnie, tak by czas spędzony w salonie był momentem rozluźnienia oraz by dawał możliwość prowadzenia przyjaznych rozmów. To wyjątkowe pomieszczenie musi łączyć ludzi, którzy będą mogli zupełnie odciąć się od swojej codzienności, spędzając przyjemnie czas w większym gronie.

Salon – wyposażenie Funkcjonalny pokój dzienny

W związku z tym, że salon ma spełniać nie tylko nasze oczekiwania, ale również brać pod uwagę gości, którzy się w nim pojawią, powinny się w nim znaleźć różnego typu elementy wyposażenia. Projektując salon należy zatem pamiętać o tym, że oczywiście jest to miejsce rozmów oraz spędzania wspólnie czasu, ale pełni on również funkcję pomieszczenia rekreacyjnego, w którym wszyscy chcieliby się dobrze bawić. Co jest więc podstawowym elementem wyposażenia każdego salonu? Rzecz jasna telewizor, ale nie byle jaki. Musi on być odpowiednio duży, z uwagi na fakt, iż w salonie jednocześnie może przebywać więcej osób. Ważne zatem aby każda z nich, bez względu na to gdzie siedzi, mogła widzieć co dzieje się w danym momencie na ekranie. 

Bezsprzecznie, takie pomieszczenie jak salon powinno mieć również odpowiedni , najlepiej przytulny klimat, dzięki czemu każdy poczuje się w nim komfortowo. W związku z tym, warto umieścić w nim chociażby kominek, który wprowadzi ciepłą atmosferę nie tylko do samego salonu, ale również do całego domu czy mieszkania. Salon jest miejscem spotkań całej rodziny, dlaczego zatem nie podkreślić łączących nas więzi? Można to zrobić chociażby poprzez rozstawienie w salonie wspólnych zdjęć. Jeśli zatem znajdziemy trochę miejsca na półce, komodzie czy na ścianie, zdecydowanie warto to zrobić. Oczywiście, oprócz sofy i niemal obowiązkowych teraz foteli, nasz salon musi zostać również wyposażony w stolik, na którym zarówno my jak i nasi goście będą mogli położyć filiżankę kawy albo herbaty czy talerzyk z ciastem. 

Salon – jakie powinien mieć wymiary?

W związku z tym, że właśnie w salonie muszą się zmieścić nie tylko wszyscy domownicy, ale również ewentualni goście, jego wielkość jest dość ważną kwestią, nad którą należy się zastanowić. Odpowiednich rozmiarów salon powinien zatem mieć przynajmniej od 20 do 25 metrów kwadratowych, tak by zapewnić komfort wszystkim osobom w nim przebywającym. Jeśli jednak dysponujemy bardzo dużym pomieszczeniem przeznaczonym właśnie na salon, pamiętajmy także, iż musi być on właściwie zagospodarowany. Nie może być w nim zbyt wiele pustych przestrzeni, które zaburzą nasze poczucie komfortu. Warto w tym wypadku zastanowić się nad możliwością połączenia salonu z kuchnią. Takie rozwiązanie sprawi, że nawet nieco mniejsze pomieszczenie stanie się wizualnie większe i zapewni większą swobodę domownikom oraz gościom. Ograniczenie liczby pomieszczeń w naszym domu, może mieć spory wpływ na to jak my sami oraz osoby nas odwiedzające będą się w nim czuły.

Komentarze (0)