12 czerwca 2018 Udostępnij

Kuchnia gazowa czy płyta indukcyjna?

Kuchnia jest jednym z najważniejszych punktów w każdym domu. Jej aranżacja ma niebagatelny wpływ na wygodę gotowania. Jedną z kluczowych decyzji, jakie trzeba podjąć, to wybór odpowiedniej kuchenki. Lepsza będzie gazowa czy indukcyjna?

Wybór odpowiedniej kuchenki – kwestia instalacji

Każdy dom lub mieszkanie rządzą się swoimi prawami i nie zawsze można będzie zastosować dowolne rozwiązania kuchenne. Jeśli w mieszkaniu, a nawet w całym bloku, nie wykonano instalacji gazowej, to zakup kuchenki gazowej wydaje się niemożliwy. Niektórzy w tej sytuacji sięgają po kuchenki zasilane z butli, ale chyba nie warto aż tak kombinować.

Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy mamy do czynienia z domem. Teoretycznie można doprowadzić do niego niemal dowolne instalacje, o ile uzyskamy odpowiednie zgody. Ponownie pojawia się jednak pytanie, czy warto kombinować i dopłacać do przeróbek instalacji tylko po to, by korzystać z określonego typu kuchenki? Znacznie rozsądniejszym wyborem wydaje się zakup kuchenki, którą można zamontować przy posiadanych przyłączach, bez większych przeróbek.

 • Jeśli w budynku znajduje się instalacja gazowa lub planujemy ją podłączyć także do innych celów (ogrzewanie, CWU), możemy wybrać kuchnię gazową.
 • Jeśli w budynku nie ma instalacji gazowej, warto skupić się na kuchenkach elektrycznych i indukcyjnych.

Kuchnie gazowe – klasyka, która cieszy się dużą popularnością

Kuchenka gazowa wolnostojąca to rozwiązanie, które ma wielu zwolenników i trudno się temu dziwić. Kuchenka tego typu jest znacznie tańsza w zakupie niż osobny zakup płyty gazowej i piekarnika do zabudowy. Kuchnia gazowa jest, ponad to, wolnostojącą konstrukcją, którą można dostawić do mebli, nie przejmując się zabudową i koniecznością modyfikacji szafek – wystarczy wstawić kuchenkę we właściwe miejsce, podłączyć i gotowe.

Jaką kuchnię gazową wybrać?

Oferta urządzeń tego typu jest szeroka i zróżnicowana. Przy zakupie warto kierować się kluczowymi parametrami:

 • Marka – warto sięgać po urządzenia znanych i cenionych marek.
 • Cena – ceny kuchni gazowych nie są przesadnie wygórowane (najczęściej oscylują w granicach kilkuset złotych do tysiąca, choć są modele w znacznie wyższych cenach).
 • Estetyka – kuchenka jest uzupełnieniem aranżacji kuchni, dlatego warto wybrać taką, która odpowiada nam pod względem kolorystyki i designu.
 • Rodzaj piekarnika – niektóre kuchenki są wyposażone w piekarniki elektryczne, inne w piekarniki gazowe.

Warto wybrać kuchenkę gazową, jeśli posiadamy w domu instalację gazową. To niedrogi zakup, który umożliwi przygotowywanie dowolnych potraw. Szeroki wybór kuchni gazowych można znaleźć w sklepie morele.net: https://www.morele.net/agd/agd-wolnostojace/kuchnie-gazowe-239/

Płyty indukcyjne – nowoczesna wygoda

Gdy w sklepach pojawiły się pierwsze modele płyt indukcyjnych zapanowała prawdziwa moda na ten typ płyt grzewczych. Użytkownicy docenili ich minimalistyczny design, łatwą obsługę oraz fakt, że są tak łatwe w czyszczeniu. Niektóre płyty indukcyjne wymagają odpowiedniego przyłącza elektrycznego (trzyfazowego – 400V), inne są zasilane standardowo z jednej fazy (230V), dlatego można powiedzieć, że odpowiednio dobraną płytę indukcyjną można zastosować w każdej kuchni.

Płyty indukcyjne są wygodne w użytkowaniu – płaskie, gładkie, wyposażone w specyficzne pola grzewcze. Niektóre grzeją tylko w określonych punktach, inne dostosowują powierzchnię grzewczą do wielkości garnków. Podobnego efektu nie uzyskamy na kuchence elektrycznej lub gazowej. Indukcja działa też nieco szybciej, więc potrawy przygotowywane na kuchence indukcyjnej są szybciej gotowe do spożycia.

Jaką płytę indukcyjną wybrać?

Oferta płyt indukcyjnych jest również bardzo szeroka i zróżnicowana. To płyty o różnorodnych gabarytach i parametrach. By wybrać właściwą, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów:

 • Wymiary płyty – płyty indukcyjne są dostępne w klasycznym rozmiarze (około 60 cm szerokości), jak również w wariantach szerszych oraz węższych.
 • Liczba pól grzewczych – to mogą być 2, 4, a nawet 8 pól.
 • Kolorystyka – płyty indukcyjne bywają dostępne w wersji czarnej, białej, a także w innych wariantach.
 • Marka – warto wybierać produkty znanych i cenionych producentów.
 • Cena – poszczególne urządzenia mogą znacznie różnić się pod względem cen. By nie przepłacać, warto porównywać różne oferty i sprawdzać bieżące promocje i oferty specjalne.
 • Rodzaj zasilania i moc całkowita – ta kwestia jest priorytetowa z uwagi na kwestie techniczne. Jeśli do płyty indukcyjnej mamy doprowadzone standardowe zasilanie (230V), to należy szukać takiego rodzaju płyty, bo niektóre modele wymagają zasilania 400V.
 • Sterowanie – najczęściej spotykane jest sterowanie dotykowe, ale nie brak też płyt sterowanych elektronicznie lub mechanicznie.

Oferta płyt indukcyjnych jest bardzo szeroka, a szczególnie duży wybór urządzeń tego typu można znaleźć w sklepie morele.net: https://www.morele.net/agd/agd-do-zabudowy/plyty-indukcyjne-527/

Zakup płyty indukcyjnej lub kuchenki gazowej to ważna decyzja. Warto dobrać sprzęt do posiadanych instalacji i uwzględniając własne preferencje użytkowe i estetyczne.

 

Komentarze (0)