13 kwietnia 2016 Udostępnij

Jak wybrać meble do salonu?

Jak umeblować salon, czyli o planowaniu

Jednym z najważniejszych zadań, które na nas czekają jest wybór optymalnego stylu aranżacyjnego. Dziś w cenie znajdują się zwłaszcza aranżacje nowoczesne, a ich zaletą jest między innymi to, że sprawdzają się bez względu na to, w jakim wnętrzu się pojawiają. Nowoczesny salon to przy tym unikatowe połączenie elegancji i prostoty, nie można więc stosować w nim zbyt dużej liczby mebli. Oczywiście, nie każdemu muszą się one podobać, rozwiązaniem alternatywnym jest więc salon klasyczny. Ten sprawdza się zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z pomieszczeniem dobrze doświetlonym, a jego plusem jest między innymi otwierająca się przed nami szansa na dużą dowolność wówczas, gdy mamy wybierać meble i dodatki. Jeśli salon w naszym mieszkaniu jest pomieszczeniem połączonym z kuchnią, zalecane jest zastosowanie spójnej dla obu pomieszczeń stylistyki aranżacyjnej. Meble powinny być więc dobierane tak, aby współgrać ze sobą zarówno pod względem stylistyki, jak i koloru. Pomysłem na podział obu pomieszczeń może być z kolei inny odcień podłogi.

Po co nam salon?

Nowoczesne drewniane meble

Gdy dobór stylu aranżacyjnego mamy już za sobą, musimy zastanowić się nad tym, czy w salonie będziemy się również stołować oraz czy stanie się on miejscem, w którym nocować będą zaproszeni przez nas goście. Jeśli salon jest połączony z jadalnią, naturalnym posunięciem musi być zaopatrzenie go w odpowiedni stół. Alternatywą dla klasycznych rozwiązań są stoły rozkładane znakomicie sprawdzające się w mniejszych pomieszczeniach. W salonie, w którym nocują goście, najlepiej sprawdza się rozkładana sofa. W innym wypadku można postawić na wygodną kanapę, która nie tylko charakteryzuje się reprezentacyjnym wyglądem, ale również zapewnia znacznie większy komfort siedzenia.

Meble a rozmiar pomieszczenia

Gdy zastanawiamy się nad meblami, które pojawią się w naszym salonie, musimy mieć na uwadze to, że powinny być one dopasowane do rozmiaru pomieszczenia tego typu. W mniejszych warto postawić na minimalizm pamiętając o tym, że zbyt duża liczba mebli przytłacza nawet, gdy salon jest pomieszczeniem dość dużym.

Idealna kolorystykaJasne meble i kolorowe fotele

Przyjmuje się, że dla mebli obecnych w salonie charakterystyczny powinien być zdecydowany kolor, jeśli więc jesteśmy zwolennikami intensywnych odcieni, zyskujemy przestrzeń, która pozwala nam na realizowanie naszej pasji. Barwy są szczególnie istotne wówczas, gdy mamy do czynienia z niewielkimi pomieszczeniami. Powinny być wtedy jasne i stonowane, co je optycznie powiększa. Jeśli ściany nie wyróżniają się niczym, kontrastem dla nich mogą być zarówno skórzane sofy, jak i kanapy, dla których charakterystyczna jest ożywiona kolorystyka. Nie zaleca się przy tym mebli zbyt ciemnych, charakterystyczne jest bowiem dla nich to, że szybko osadza się na nich kurz. Poszukując idealnej kolorystyki mebli warto kierować się zasadą mówiącą o tym, że przy jasnych ścianach najlepiej sprawdzają się meble w kontrastowych kolorach, gdy zaś barwa ścian jest intensywna, meble powinny być jasne i stonowane. Ciekawym rozwiązaniem jest też zestawienie ze sobą jasnych mebli oraz kontrastujących z nimi kanap i sof.

O komforcie zdań parę

Salon jest pomieszczeniem o szczególnym znaczeniu, nie zaskakuje więc to, że powinny znaleźć się w nim meble nie tylko wygodne, ale również maksymalnie komfortowe. Zasada ta sprawdza się zwłaszcza w przypadku siedzisk. Coraz modniejsze stają się sofy i kanapy z niskim oparciem, doświadczenie podpowiada jednak, że jeśli zależy nam na wysokim komforcie użytkowym, znacznie lepszym pomysłem są siedziska, których oparcie podpiera całe plecy. Najlepiej, jeśli oparcie jest wyprofilowane tak, aby pasować do krzywizn naszego ciała. Wskazane jest też pamiętanie o stoliku lub ławie, również ten mebel powinien więc charakteryzować się odpowiednią wysokością tak, aby korzystanie z niego nie wiązało się z koniecznością pochylania pleców.

Salon w kolorach ziemi
 

Mądry wybór w trakcie zakupów

Jeszcze przed zakupami konieczne jest staranne wymierzenie zarówno samych mebli, jak i rozmiarów salonu. W pierwszej kolejności należy więc określić wysokość mebla, a dopiero potem – jego konkretną konstrukcję. Nie można tez zapominać o tym, że w dużym salonie meblowym produkty często stwarzają wrażenie mniejszych niż ma to miejsce w rzeczywistości. Kolejnym etapem, o istnieniu którego często zapominamy, jest staranna analiza mebli, która powinna zostać przeprowadzona przed ich zakupem. Warto osobiście sprawdzić na ile wygodna jest sofa i jak swobodnie otwierają się szafki komody. Również mocowania nie powinny być przez nas ignorowane, a przed finalizacją zakupu warto zapoznać się z zasadami składania reklamacji – tak na wszelki wypadek. Nie można też zapominać o tym, że cena mebli nie powinna być jedynym argumentem branym przez nas pod uwagę. Ich jakość i design mają wcale nie mniejsze znaczenie. W przypadku mebli wyjątkowo często potwierdza się zasada mówiąca o tym, że rozwiązania najtańsze są też najmniej trwałe.

Komentarze (0)