13 lipca 2016 Udostępnij

Powrót do przeszłości. Wybierz vintage!

Odkąd polskie meble i akcesoria vinatage stały się synonimem dobrego smaku, przedmioty z duszą (nie tylko żelazka!) szturmem zdobywają coraz więcej miłośników. Zanurz się w świecie pięknych wzorów i niecodziennych kształtów. Daj się zainspirować powojennym wzornictwem i baw się łącząc, stare z nowym. Zobacz, jak zacząć i gdzie szukać oryginalnych przedmiotów.

Przedmioty vintage wróciły do łask

Coraz więcej osób uświadamia sobie, że stare jest piękne i przychylnym okiem patrzy na przedmioty z ubiegłego wieku. W efekcie wieloletniej pracy i zaangażowania znawców, sprzedawców, edukatorów i instytucji kulturalnych wzornictwo lat 50., 60. i 70. nie kojarzy się już z zakurzonymi meblami od cioci. Muzea organizują wystawy ku pochwale powojennych wzorów, powstają liczne serwisy, jak Patyna.pl, których inspirujący asortyment zachwyca największych sceptyków. Polacy na nowo doceniają lekkość i bezpretensjonalny styl rodzimych mebli oraz niezwykłe możliwości, które tworzą połączenia współczesnych elementów wystroju wnętrz z tymi w stylu vintage.

Rozpoznawanie dobrego wzornictwa

Jeśli patyna skradła twoje serce i chciałbyś zaangażować się w kolekcjonowanie unikalnych przedmiotów vintage, z pewnością pomogą ci odpowiednie publikacje i lektura wywiadów z ekspertami, kolekcjonerami. Dobrym startem będą zasoby Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, którego obszerna biblioteka gromadzi mnóstwo katalogów i książek opisujących wartościowe projekty. IWP oferuje również dostęp do swoich zbiorów online. Innym źródłem wiedzy mogą być portale internetowe poświęcone tematyce architektury i sztuki. Przykładowo serwis Culture.pl oferuje obszerną historię polskiego wzornictwa XX wieku, a na Fabrykasztuki.org opublikowano cały katalog o rodzimym designie. Warto też oglądać meble i przedmioty ze sprawdzonych źródeł, jednym z nich jest wspomniany portal Patyna, który zrzesza kolekcjonerów z całej Polski i oferuje wyłącznie unikatowe perełki. Każdy produkt jest opatrzony opisem zawierającym miejsce i datę pochodzenia, projektantów niestety nie zawsze łatwo jest zidentyfikować. Nie zapominaj jednak o najważniejszym aspekcie kupowania akcesoriów wystroju wnętrz – one muszą ci się podobać, nie warto więc sugerować się wyłącznie pochodzeniem czy projektantem. Jeżeli dostrzegasz w wybranym przedmiocie prawdziwą duszę, jest to wystarczający argument do rozpoczęcia przygody w stylu vintage.

Gdzie kupować akcesoria vintage

Zanim kupisz, odwiedź babcię. Odwiedź ciocię. Sprawdź na strychu. Często prawdziwe perełki polskiego designu stoją zapomniane w kącie i czekają na odrodzenie. Dobry tapicer czy stolarz potrafi wrócić życie nawet przedmiotom w bardzo ciężkim stanie. Kolejnym punktem na mapie poszukiwaczy vintage są bazary staroci, antykwariaty, komisy. W sieci również znajdziesz mnóstwo okazji. Portal Patyna oferuje ponad 2000 wyjątkowych przedmiotów – meble, lampy, tekstylia, elektronika, akcesoria dla dzieci – chyba każdy znajdzie coś dla siebie. Tutaj znajdziesz w większości odnowione przedmioty w bardzo dobrym stanie, choć zdarzają się takie, które wymagają renowacji. Sprawdzaj też serwisy typu Olx.pl – przy odrobinie cierpliwości i wytrwałości można upolować tam prawdziwe cudeńka. „Patyna” jest teraz w cenie i to często bardzo dobrej, ponieważ kwiatów PRL wciąż jest na rynku sporo, a ludzie nierzadko pozbywają się perełek za grosze lub nawet za darmo. Nie czekaj więc i postaw na vintage!

Materiał zewnętrzny partnera