14 lutego 2022 Udostępnij

Jak uporządkować piwnicę lub strych?

​Niepotrzebne przedmioty prędzej czy później podzielą ten sam los – wylądują na strychu lub w piwnicy. Nic więc dziwnego, że po kilku latach takie pomieszczenia mogą być całkowicie zagracone. Jeśli panuje w nich chaos, trzeba w końcu zabrać się za porządki. Perspektywa sprzątania w miejscu, w którym nikt nie robił tego od kilkunastu lat może być nieco przerażająca, ale  wystarczy zastosować odpowiednią metodę, a wszystko przebiegnie sprawnie. Sprawdź jak szybko uporządkować strych lub piwnicę. 

1. Zgromadź niezbędne akcesoria

Zanim zaczniemy porządki musimy się do tego odpowiednio przygotować. Niezbędne będą oczywiście podstawowe akcesoria do sprzątania: ściereczki i preparaty do czyszczenia.  Piwnicę czy strych warto jednak odnowić, w końcu nieprędko zdarzy się kolejna taka okazja. Najprawdopodobniej nie wcześniej niż za kilka lat. Zakup więc farbę do ścian i preparaty do zwalczania pleśni. Przydadzą się również kartony, a właściwie duża ilość kartonów. Do przechowywania masywnych  przedmiotów wybierz pudełka klapowe, najlepiej pięciowarstwowe. Takie modele pudełek są znacznie bardziej wytrzymałe niż trójwarstwowe. Możesz zamówić je tutaj: https://kartony24.eu/pl/c/Kartony-klapowe/111. Z kolei mniejsze rzeczy można umieścić w kartonach fasonowych. Mają płaski kształt, więc bez problemu wsuniemy kilka takich pudełek w puste szczeliny, maksymalnie wykorzystując wolną przestrzeń. Pudełka fasonowe dostępne są w kilku rozmiarach na stronie: https://kartony24.eu/pl/c/Kartony-fasonowe/74. Warto również zwrócić uwagę na kartony do przeprowadzki. Można je wielokrotnie składać i rozkładać, więc posłużą nam długo, a dzięki poręcznym uchwytom sprawnie przeniesiesz je w dowolne miejsce. Oprócz kartonów przydatne mogą okazać się plastikowe organizery na śrubki, skrzyneczki na narzędzia i plastikowe pojemniczki. Wiele osób wykorzystuje do przechowywania rzeczy worki foliowe. To niezbyt dobry pomysł. Folia nie zabezpiecza rzeczy przed zniszczeniem. Kartony będą lepszym wyborem, ponieważ dobrze chronią zawartość przed kurzem, zabrudzeniem i uszkodzeniem, a ponadto można je podpisać w widocznym miejscu, więc szybko znajdziemy potrzebne rzeczy. Do przechowywania ubrań sezonowych można wykorzystać też worki próżniowe, co pozwoli zaoszczędzić wiele miejsca. 

2. Wynieś i posegreguj rzeczy

Sprzątanie powinniśmy zacząć od wyniesienia rzeczy na korytarz lub do ogrodu. Dzięki temu będzie nam łatwiej posegregować przedmioty i wysprzątać pomieszczenie. Teraz nadszedł czas na inwentaryzację. W jej trakcie kieruj się złotą zasadą dwunastu miesięcy. Oznacza to, że jeżeli jakaś rzecz była nieużywana przez cały rok, należy się jej po prostu pozbyć. Przechowywanie czegoś „ na wszelki wypadek” naprawdę nie jest dobrym pomysłem. Jeśli nie używaliśmy jakiejś rzecz przez kilkanaście miesięcy, a może nawet nie pamiętaliśmy o jej istnieniu, zapewne już nigdy nam się nie przyda. Oczywiście nie musimy jej od razu wyrzucać. Jeśli nadaje się do użytku, można oddać ją potrzebującym i przy okazji zrobić coś dobrego. W trakcie przeglądania rzeczy warto oczyścić je z kurzu i zabrudzeń. Gdy wszystkie przedmioty leżą na zewnątrz, należy przystąpić do sprzątania pustego pomieszczenia. Usuń pajęczyny i kurz. Jeśli decydujesz się na odnowienie piwnicy czy strychu, przystąp do malowania ścian. 

3. Wybierz odpowiednie meble

W piwnicy trzeba umieścić meble, dzięki którym zyskamy dużo miejsca do przechowywania rzeczy. Warto wybrać specjalny regał warsztatowy. Może być wykonany z metalu lub z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Zajmuje niewiele przestrzeni, za to zmieści się na nim mnóstwo pudełek. Takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w piwnicy. Na strychu, ze względu na skosy, trzeba raczej umieszczać półki przykręcane do ściany. Można też zamówić meble na wymiar, ale to nieco bardziej kosztowne rozwiązanie. Warto zamontować także drążki do wieszania ubrań i haczyki. Nie zapomnij o uchwycie na rowery. Jeśli będziemy przechowywać pojazdy na ścianie, zaoszczędzimy sporo miejsca.  

Wiesz już jak uporządkować piwnicę lub strych, więc koniec z wymówkami.  Pora zacząć działać. Z odpowiednimi akcesoriami oraz dobrym planem sprzątanie przebiegnie sprawnie i bezproblemowo. 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)