24 maja 2016 Udostępnij

Aranżacja kuchni – od czego zacząć?

Kuchnia to dla większości osób serce każdego domu. Dobrze zaprojektowana, powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Jeśli planujesz jej aranżację, porozmawiaj z projektantem o swoich preferencjach. Pamiętaj, że od końcowego efektu zależeć będzie Twój komfort podczas gotowania oraz poruszania się po kuchni. Tu nie ma miejsca na improwizację.

Aranżacja kuchni jest jednym z największych wyzwań towarzyszących urządzaniu własnego mieszkania czy domu. Jest to bowiem miejsce, w którym spędza się dużo czasu, zarówno przygotowując posiłki, spożywając je, czy po prostu plotkując z przyjaciółmi przy kawie. Dobrze, kiedy kuchnia jest dostosowana do indywidualnych potrzeb. Niektórzy gotują, inni stołują się poza domem. Każdy z nas jest inny, dlatego dobrze jest dobrać taki układ funkcjonalny kuchni, który będzie w pełni  przystosowany do indywidualnych potrzeb. Poniżej kilka wskazówek dotyczących urządzania przestrzeni w kuchni. 

Jak korzystam z kuchni?

Wyżej postawione pytanie dobrze zadać sobie przed rozpoczęciem urządzania, ponieważ odpowiedź na nie będzie kluczem dla dalszego procesu projektowego. Jeśli praktyczne nie ruszasz się z kuchni, a gotowane to Twoja pasja, postaw na funkcjonalność. Warto również zwrócić uwagę na wybór odpowiednich materiałów ze względu na ich wytrzymałość podczas użytkowania. Marzysz o drewnianym blacie, ale dużo gotujesz? Drewno wygląda pięknie, ale po dłuższym czasie użytkowania może ulec znacznemu zniszczeniu. Być może warto rozważyć blat wykonany z innych materiałów, jak np. stal lub granit. 
Miłośnicy gotowania muszą zdawać sobie sprawę, że przyrządzaniu posiłków mogą towarzyszyć intensywne zapachy. Warto o tym pamiętać stając przed wyborem kuchni zamkniętej lub otwartej na mieszkanie. Na przeszkodzie może stanąć również ograniczona przestrzeń. Jeśli zatem drażni Cię zapach jedzenia albo wolisz uniknąć klaustrofobicznej kuchni, zamkniętej na zbyt małej powierzchni, przemyśl ostateczny wybór rozważając wszelkie za i przeciw. Kuchnie otwarte są obecnie domeną współczesnego projektowania, jednak w tym przypadku nie kieruj się modą tylko własną wygodą. 
Wybór odpowiednich urządzeń AGD i ich lokalizacja jest również bardzo istotny. W trakcie etapu projektowego, dobrze jest zastanowić się, czy nie lepiej tego rodzaju sprzętów zabudować. Wolnostojące sprzęty AGD zabierają całkiem sporo miejsca, co przy niewielkiej powierzchni może oznaczać zagracenie kuchennej przestrzeni.

Przestrzeń robocza

Każda kuchnia skupia się wokół trzech stref: miejsca roboczego do przyrządzania potraw, zlewozmywaka oraz lodówki. Najlepiej jeśli nie są zbyt od siebie oddalone. Aby przestrzeń kuchenna sprzyjała sprawnemu działaniu, również umiejscowienie zmywarki i kosza na śmieci powinno być przemyślane. Pomysłowy system przechowywania w szafkach - szafki z koszami cargo, czyli z wewnętrznymi segregatorami, czy np. szafki podsufitowe, które maksymalnie wykorzystują przestrzeń, mogą również przełożyć się na efektywną pracę w kuchni. Posiadanie przestronnej kuchni jest marzeniem niejednej gospodyni, dlatego też każdy zaoszczędzony centymetr może okazać się na wagę złota.

Kuchnia marzeń, czyli starcie z rzeczywistością

Wyobrażenie o idealnej kuchni dobrze skonsultować z projektantem. Może się okazać, że nie wszystkie pomysły da się zrealizować w praktyce. Problematyczne mogą okazać się najbardziej nieoczekiwane sprawy, jak chociażby lokalizacja zlewozmywaka, czy realizacja koncepcji kuchni-wyspy. Mówiąc kolokwialnie, nie wszystko da się przeskoczyć. Korzystając z usług firm projektowych można przyjąć za pewnik fachowe doradztwo, pomoc przy zaprojektowaniu mebli, rozmieszczeniu gniazd elektrycznych, oraz sprzętów. 

Elementy dekoracyjne

Każdą kuchnię można także ożywić dodatkami. W sieci można znaleźć całe mnóstwo inspiracji. Ciekawie prezentują się dekoracyjne słoiki wypełnione spożywczymi artykułami czy przyprawami, stojaki na wino, wyeksponowane przyrządy kuchenne. Coraz większą popularnością cieszy się także dekoracyjny sprzęt AGD, nawiązujący swoim designem do stylistyki vintage, jak m.in. ekspresy do kawy, kuchenne wagi czy wolnostojące lodówki z zaokrąglonymi bokami. Takie elementy z pewnością urozmaicą kuchnię Twoich marzeń.
Posiadanie nieograniczonego budżetu na zagospodarowanie kuchni z pewnością przyczyni się do sprostania wszystkim naszym zachciankom. Mimo to dobrze pamiętać, aby podążać za sugestiami projektanta i niekiedy iść na pewne ustępstwa związane z wyposażeniem kuchni. W tym przypadku, warto posłuchać rad bardziej doświadczonych od siebie. Inspiracji można też szukać na stronach internetowych takich jak:

http://www.domzpomyslem.pl/wnetrza/galeria-wnetrz/kuchnia,ta3.html

Komentarze (0)