10 września 2021 Udostępnij

Ile lumenów na m2 - czyli jak dopasować idealne natężenie światła?

Każde z domowych pomieszczeń ma inną funkcję i każde z nich wyróżnia się innymi parametrami. Dlatego też dopasowanie mocy światła do konkretnego pomieszczenia jest niezwykle ważne. Kupując żarówki, musimy więc zwrócić uwagę na ilość lumenów. Dowiedzmy się, ile lumenów na m2 należy zastosować. 

Kiedy kupujemy żarówki LED, sprawdzamy różne ich parametry. Weryfikujemy, ile mają watów, jaką barwę światła emitują oraz w jaki rodzaj końcówki są wyposażone. Warto jednak zwrócić uwagę na jeszcze jeden istotny element, czyli ilość lumenów. Brzmi tajemniczo? Lumeny to nic innego jak jednostka określająca moc świetlną emitowaną przez dane źródło światła. Poznając strumień światła żarówki, dowiadujemy się jaką ilość światła dostarczy. Dzięki temu możemy dopasować jego intensywność tak, by zapewniało optymalną moc świetlną w pomieszczeniu, w którym zostanie użyte. Jednak, aby wybrać właściwą żarówkę, musimy najpierw obliczyć, ile lumenów zapewni nam idealną intensywność światła. Sprawdźmy, ile lumenów do sypialni, a ile do pokoju dziennego wybrać. 

Ile lumenów na m2 należy zastosować? 

Dobrze dobrane oświetlenie to takie, które zapewnia idealne rozproszenie światła. Właśnie dlatego, wybierając oświetlenie LED, na przykład lampy markslojd, warto zwrócić uwagę na ilość lumenów. To ile lumenów do salonu, czy też do łazienki oraz innych pomieszczeń będzie optymalne, zależy przede wszystkim od metrażu danego pomieszczenia. W związku z tym, że lumeny określają moc świetlną, to wartość idealna może być inna także w zależności od indywidualnych preferencji. 

Jeśli chcemy obliczyć, ile lumenów na m2 zastosować, najlepiej skorzystajmy z kalkulatora, który pozwoli nam w łatwy sposób uzyskać właściwą wartość. Warto wiedzieć też, że wartość lumenów można obliczyć na podstawie tego, ile wat ma żarówka. W przypadku źródła światła LED 5W to około 800-850 lumenów natomiast 12W to 1000-1100 lumenów. 

Jak dopasować moc oświetlenia do wnętrza? 

Faktyczną jasność strumienia światła warto dostosować do rodzaju wnętrza. W każdym z domowych pomieszczeń potrzebne jest bowiem nieco inne oświetlenie. Mocniejsze światło przyda się na przykład w łazience. Kupując kinkiet gipsowy, warto postawić na strumień świetlny o wartości około 500 lumenów/m2. Ile lumenów do kuchni wybrać? Tutaj sytuacja prezentuje się podobnie — a w strefach strategicznych wydajność światła może być jeszcze wyższa. Do sypialni oraz pokoju dziennego lepiej sprawdzi się natomiast nieco bardziej delikatne światło. Ile lumenów do sypialni? 250-300 lumenów zapewni idealne warunki do wypoczynku. W pokoju dziennym zaś 400 lumenów/m2 będzie optymalnym wyborem. 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)